REKLAMA
WEBINAR

RAPORTHolendrzy odczuwają w rachunkach spadek cen gazu i prądu

2023-06-10 09:00
publikacja
2023-06-10 09:00

Holendrzy płacą coraz mniej za energię, wynika z analizy banku ING. Spadek cen gazu i prądu zaczyna znajdować odzwierciedlenie w miesięcznych rachunkach za energię.

Holendrzy odczuwają w rachunkach spadek cen gazu i prądu
Holendrzy odczuwają w rachunkach spadek cen gazu i prądu
fot. Vova Shevchuk / / Shutterstock

W ostatnich tygodniach ceny gazu na wiodącej dla europejskiego rynku giełdzie kontraktów krótkoterminowych (TTF) systematycznie spadają. Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę w ubiegłym roku ceny tego surowca notowały kolejne rekordy, osiągając w sierpniu przeszło 300 euro za megawatogodzinę. Obecnie kosztuje ona poniżej 30 euro.

Z analizy przedstawionej przez holenderski bank ING wynika, że spadek cen zaczyna być już zauważalny w portfelach Holendrów. Okazuje się bowiem, że rachunki za energię gospodarstw domowych są obecnie niższe niż pół roku temu. Analitycy banku prognozują, iż w najbliższych miesiącach spadek będzie jeszcze wyższy.

Spadek nie następuje gwałtownie, jak wyjaśniał niedawno profesor ekonomii na uniwersytecie w Groningen Machiel Mulder na łamach portalu NOS, gdyż dostawcy energii kupują gaz z wyprzedzeniem, a ceny konsumencie zawsze reagują na ceny hurtowe z opóźnieniem. Jednak z raportu ING wynika, że staje się on już faktem.

„Kwota miesięcznej zaliczki jest (średnio) o trzydzieści euro niższa od szczytowej” - twierdzi ekonomista ING Marten van Garderen cytowany w komunikacie prasowym. W maju br. średnia wysokość raty za gaz i światło wynosiła 182 euro, wobec 212 euro w grudniu 2022 roku. „To już piąty miesiąc z rzędu, kiedy spada wysokość zaliczki” – podkreśla Van Garderen.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
rolnikk
Holandia ma najwięcej fotowoltaiki w przeliczeniu na mieszkańca.
samsza
Dostałem jako osoba prywatna podwyżkę od pegenigowego Orlenu, napisali, że do końca roku jest tarcza, że płacę po staremu, a od nowego roku mam się przygotować na podwyżkę, nie na obniżki jak Holendrzy...
jogibeznogi
Niestety promocja nie trwa wiecznie gaz w butlach już też poszedł do góry był po 55 zł już przekracza 70 co będzie dalej cholera wie

Dostępu do sieciowego gazu nie mam ale widzę po cena butli 11 kg z propan -butanem jako produktem ubocznym oczyszczania gazu sieciowego

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki