REKLAMA

Holenderskie służby przestrzegają przed nielegalnymi uchodźcami z Białorusi

2021-09-22 14:00
publikacja
2021-09-22 14:00
Holenderskie służby przestrzegają przed nielegalnymi uchodźcami z Białorusi
Holenderskie służby przestrzegają przed nielegalnymi uchodźcami z Białorusi
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Holenderska Żandarmeria Wojskowa (Koninklijke Marechaussee) ostrzega przed nielegalnymi imigrantami z Bliskiego Wschodu przekraczającymi granicę białoruską i zapowiada zwiększenie kontroli w pociągach i na drogach.

Sąd w Hadze orzekł też w środę, że Koninklijke Marechaussee może brać pod uwagę kolor skóry przy podejmowaniu decyzji, czy sprawdzić kogoś na granicy. Nie jest to sprzeczne z zakazem dyskryminacji.

Niderlandzkie media informują o problemach jakie mają Polska, Litwa i Łotwa w związku z nielegalnymi imigrantami, którzy przekraczają ich granice z Białorusią.

„Białoruski dyktator (Alaksandr) Łukaszenka organizuje nielegalną migrację w odwecie za sankcje nałożone na jego reżim” – informuje portalu NOS i dodaje, że holenderska Żandarmeria Wojskowa zapowiada wzmożenie kontroli m.in. w pociągach.

„Jest coraz więcej dowodów na +wojnę hybrydową+, jaką prowadzi miński dyktator” – wskazuje NOS. Zdaniem portalu każdego dnia do stolicy Białorusi przylatuje około 180 osób z Syrii i Iraku. „Loty organizują białoruskie biura podróży” – podaje portal przypominając, że w zeszłym tygodniu Mińsk złagodził zasady wizowe dla mieszkańców Pakistanu, Egiptu i Jordanii.

Sąd w Hadze zdecydował tymczasem, że Żandarmeria Wojskowa nie łamie prawa, kiedy podczas kontroli granicznej dokonuje profilowania etnicznego. Organizacja Amnesty International zarzuciła Koninklijke Marechaussee, że osoby o ciemnej skórze są częściej wyrywkowo sprawdzane na granicy.

„Nie jest to sprzeczne z zakazem dyskryminacji i dlatego służba nie musi zmieniać swojego systemu kontroli” - orzekł sąd.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (1)

dodaj komentarz
pozhoga
Czy oni tam śpią w tej Holandii!? PiS przejął im kontrolę nad służbą państwową a oni nic? Ja nie wiem, to chyba jakieś złamanie praworządności jest, albo tej, no, demokracji? Może p. Sterczewski jakoś to skomentuje? Albo p. Timmermans z troską się pochyli?

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki