REKLAMA

Holding Buffetta inwestuje w „Wolne Media”. Poza tym sprzedaje akcje gigantów

Michał Kubicki2023-11-15 15:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-15 15:30

Berkshire Hathaway kontrolowany przez Warrena Buffetta zaraportował, że mocno zredukował swoją pozycję na akcjach paliwowego giganta oraz potentata na rynku komputerów i drukarek. Zauważalne jest zwiększanie pozycji w Grupie Liberty Media, które jednak i tak mają śladowe znaczenie w całym portfelu, największym na Wall Street.

Holding Buffetta inwestuje w „Wolne Media”. Poza tym sprzedaje akcje gigantów
Holding Buffetta inwestuje w „Wolne Media”. Poza tym sprzedaje akcje gigantów
/ FORUM

Zgodnie z prawem zarządzający funduszami inwestycyjnymi, których aktywa przekraczają 100 mln dolarów, są zobowiązani złożyć do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC) formularz 13f, który ujawnia posiadane przez nich akcje. Muszą to zrobić w ciągu 45 dni od ostatniego dnia kwartału.

Większość funduszy czeka do końca tego okresu, aby ukryć swoją strategię inwestycyjną. Termin minął we wtorek 14 listopada i teraz wiemy, w co inwestowali zarządzający największymi portfelami na Wall Street. Bezsprzecznie największym portfelem zarządza Warren Buffett poprzez kontrolowany przez siebie Berkshire Hathaway.

Bankier.pl na podstawie danych dataroma.com ()

Jego ujawniona wartość w formularzu 13f wyniosła na koniec września 313,3 mld dol. Ze struktury portfela wynika, że 10 największych pozycji odpowiadało za 91,93 proc. jego wartości. Ponad połowę stanowiły akcje Apple. W sumie, na koniec września w portfelu znajdowało się 45 spółek.

Wśród najwartościowszych inwestycji dalej był pakiet akcji Bank of America (wart 28,28 mld dol.), American Express Co (22,62 mld), Coca-Coli (22,4 mld) i ciągle Chevronu (18,6 mld), mimo sprzedaży sporego pakietu akcji.

finance.yahoo.com

Jak wspominaliśmy przy okazji omawiania wyników Berkshire Hathaway, poprzedni kwartał był rekordowy pod względem zgromadzonej przez spółkę gotówki, której wartość, wraz z ekwiwalentami wyniosła ponad 157,2 miliardy dolarów. Przy omówieniu raportu 13f warto dodać, że nie obejmuje on stanu posiadania New England Asset Management, także zarządzającej aktywami i należącej do Berkshire, ale raportującej oddzielnie swoje inwestycje.

W formularzu zaznaczono, że pominięto co najmniej jedną firmę w szczegółowym raporcie i zwrócono się do SEC (Komisji Papierów Wartościowych i Giełd) o zachowanie poufności, w tym wypadku. Berkshire czasami zwracało się z taką prośbą w przypadku dokonywania znaczących inwestycji – napisał „Financial Times”.

Patrząc na zmiany w ostatnim kwartale w „portfelu Buffetta” widać potwierdzenie tego, że więcej sprzedawał, niż kupował. W trzecim kwartale spółka sprzedała akcje o wartości ponad 5 miliardów. W sumie redukcji lub całkowitej sprzedaży dokonano na 13 spółkach, a tylko 4 kupiono.

Inwestycje w „Wolne Media”

Wszystkie to inwestycje w Grupę Liberty Media m.in. poprzez akcje monitorujące (tracking stock). Ich notowania umożliwiają uzyskanie rynkowej wyceny dla spółek zależnych czy wyodrębnionych działów firmy, a nie całej grupy jako całości. W przypadku Liberty są Liberty SiriusXM Group, Formula One Group i Liberty Live Group.

Berkshire nabył więc pakiet akcji Sirius XM Holdings warty na koniec września 43,8 mln dolarów. To segment świadczący m.in. usługi radia satelitarnego i internetowego. Oferuje płatne usługi streamingu muzyki czy podcastów, docierając do około 150 milionów słuchaczy miesięcznie, głównie na północy Ameryki.

W przypadku Liberty Live, która zajmuje się m.in. organizacją koncertów i sprzedażą biletów, Berkshire nabył akcje klasy A i klasy C. Wartych odpowiednio 161,3 mln dol. oraz 357,4 mln dolarów.

Pojawił się też wart 8 mln dolarów pakiet Atlanta Braves Holdings, który prowadzi klub Atlanta Braves w lidze baseballu (MLB). Ponadto firma rozwija projekty deweloperskie wokół stadionu w Atlancie. Spółka została wydzielona z Grupy Liberty Media. Wszystkie te inwestycje to jednak nieco ponad jeden promil całej wartości portfela Berkshire.

Już ponad rok temu Buffet inwestowała w Liberty, tzn. w akcje monitorujące segment Formuły 1, wart na koniec września br. 481 mln dolarów. O zaangażowaniu Liberty w biznes związany z serią wyścigową można przeczytać w artykule „Czy Verstappen pomoże Liberty Media w dalszym rozwoju F1?

Redukcja akcji paliwowych i technologicznych gigantów

W części dotyczącej sprzedaży, firma Buffetta ujawniła, że nie ma już akcji General Motors, które jeszcze według poprzedniego zgłoszenia warte były ok. 850 milionów dolarów. Pozbyto się reszty akcji Activision Blizzard, wartych w połowie roku ponad 1,23 mld dol.

Doszła do tego sprzedaż małych pozycji w Johnson & Johnson i Procter & Gamble, które na koniec drugiego kwartału warte były ok. 50 milionów dolarów każda. Nie ma już także drobnych pakietów akcji UPS, Celanese i producenta przekąsek Mondelez.

Berkshire mocniej zredukowało udziały ubezpieczycielach Markel (-66,3 proc.) i Globe Life (-67 proc.). Znaczące były redukcje w Chevronie, w którym zmniejszył udział o 10 proc.  i o 15 proc. w producencie komputerów i drukarek HP.  Na koniec drugiego kwartału oba pakiety były warte odpowiednio 19,38 mld dol. i 3,7 mld. dol. Teraz to 18,59 mld dol. i 2,6 mld. dol. Z kolei o ok. 5 proc. zmniejszył swoje zaangażowanie w Amazona i AON.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. Telefon 728 927 242

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (18)

dodaj komentarz
jas2
Inwestycje w „Wolne Media”? Lepiej niech zainwestuje w szybkie media.
itso_not_to_be
wolne bo celem jest utrzymanie status quo
sterl
Dlaczego ten fundusz traktują jak prywatnego inwestora? największe to są pejsate fundusze BlackRock, Fidelity, Vanguard i UBS liczone w Bilionach Dolarów, a obracają wpłatami z całego świata, tylko w małej części swoimi , do tego bankowe, w tym BC np Szwajcarski 300 mld w giełdę USA, Norweski 9 bln i dwa Chińskie po kilka bilionów Dlaczego ten fundusz traktują jak prywatnego inwestora? największe to są pejsate fundusze BlackRock, Fidelity, Vanguard i UBS liczone w Bilionach Dolarów, a obracają wpłatami z całego świata, tylko w małej części swoimi , do tego bankowe, w tym BC np Szwajcarski 300 mld w giełdę USA, Norweski 9 bln i dwa Chińskie po kilka bilionów ale te głównie w Chinach..
itso_not_to_be
chodzi o rocznik mentalnie tkwiący w szkolnej ławce :D
sterl
Pierwsze miliardy zarobił dawno na kupnie wielu ton fizycznego srebra które zwoził pół roku ale sprzedał 8 razy drożej to był najlepszy interes i to za kredyty ..
od_redakcji
Takie pytanie: Spekulant czy inwestor? Co za różnica?
od_redakcji
Większość inwestorów po prostu goni za wynikami. „Spekulację” można zdefiniować jako zakup lub sprzedaż papierów wartościowych, lub towarów w oczekiwaniu na zysk w wyniku wahań ich cen.

Pogoń za rynkiem jest najczystszą formą spekulacji. Jest to po prostu założenie, że ceny wzrosną, a nie ustalenie, czy cena płacona za te
Większość inwestorów po prostu goni za wynikami. „Spekulację” można zdefiniować jako zakup lub sprzedaż papierów wartościowych, lub towarów w oczekiwaniu na zysk w wyniku wahań ich cen.

Pogoń za rynkiem jest najczystszą formą spekulacji. Jest to po prostu założenie, że ceny wzrosną, a nie ustalenie, czy cena płacona za te aktywa oznacza sprzedaż z dyskontem w stosunku do wartości godziwej.

Rozróżnienie między inwestycją a spekulacją akcjami zwykłymi zawsze było przydatne, a jego zanik budzi niepokój.


od_redakcji
Spekulant czy inwestor. Jaka jest różnica?
Odp.: Jeden to frajer, a drugi oszust.
itso_not_to_be odpowiada (usunięty)
właściwie to bzdurę napisałem faktycznie różnica to frajer i oszust :)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki