Holandia skarży niemieckie opłaty na autostradach

Holandia wniosła skargę do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu za wprowadzenie myta dla samochodów osobowych na niemieckich autostradach. To drugi kraj po Austrii, który zdecydował się na taki krok.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Holenderski rząd twierdzi, że niemiecka ustawa o opłatach za autostrady dyskryminuje wszystkich poza Niemcami i jest niezgodna z unijnym prawem. "Holenderski gabinet jest zdania, że niemieckie rozwiązania są sprzeczne z zasadami wolnej i swobodnej komunikacji" - cytuje oświadczenie rządu w Hadze agencja DPA.

Niemieckie myto będzie kosztowało holenderskich kierowców rocznie około 100 mln euro. Po wprowadzeniu opłat stracą także polscy kierowcy, których tysiące codziennie porusza się niemieckich autostradach, szczególnie w landach graniczących z Polską. Holenderska skarga nie jest niespodzianką, bowiem takie kroki zapowiedział holenderski rząd już w październiku.

Wszyscy kierowcy samochodów osobowych, w tym także Polacy, od 2019 roku będą płacić za korzystanie z darmowych dotąd niemieckich autostrad. Niemieccy kierowcy dostaną pełną rekompensatę poprzez obniżkę podatku samochodowego. Holandia i Austria uznały, że takie zasady naliczania opłat dyskryminują zagranicznych kierowców.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/mcm/kry

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 5 borma

Czegos tutaj nie rozumiem . W Polsce autostrady sa platne i Polacy jezdza nimi i placa , natomiast chetnie jezdziliby darmowo autostradami niemieckim. Niemcy nie sa jedynym krajem z oplatami za autostrady , ktore dopiero prawdopodobnie wejda. I jesli kierowvy niemieccy otrzymaja ulgi w postaci zmiejszonego podatku od pojazdu , to jest to rozwiazanie wewnatrz niemieckie. Polacy moga sie tez takiego rozwiazania domagac od wladz polskich. Lubimy sie mieszac w nieswoje sprawy , nie dopuszczajac innych w mieszanie sie w nasze. Zadamy tylko przywilejow , ale dla siebie. Zadnych dyrektyw EU nie wykonujemy , ale zadamy m aby EU wywalczyla dla nas przywileje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 karbinadel

Faktycznie chyba nie rozumiesz. W wielu krajach są płatne autostrady - ale wszyscy użytkownicy ponoszą jednakowe opłaty. Natomiast proponowany system niemiecki miałby dyskryminować kierowców zagranicznych - i stąd te skargi.

! Odpowiedz
4 26 zbyszeknor

Opodatkować markety natomiast polskie z ulgą podatkową. A nie Unia nam zabroniła.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne