Holandia ogranicza maksymalną prędkość na drogach do 100 km/h

Premier Holandii Mark Rutte ogłosił w środę, że maksymalna prędkość dla pojazdów w całym kraju zostanie ograniczona do 100 km/h. To część pakietu nadzwyczajnych środków, które mają na celu zmniejszenie emisji związków azotu.

Premier Holandii Mark Rutte
Premier Holandii Mark Rutte (fot. POOL New / Reuters)

W maju Sąd Najwyższy Holandii nakazał wstrzymanie tysięcy projektów budowlanych, gdyż kraj od lat przekracza unijne normy emisji tlenków azotu. Związki te są emitowane przez hodowle zwierząt, samochody osobowe i ciężarowe oraz maszyny używane w przemyśle budowlanym.

"To fatalne posunięcie, nikomu się to nie podoba, ale służy czemuś ważniejszemu" - powiedział o ograniczeniu prędkości Rutte. Dodał, że decyzję podjęto, żeby uratować miejsca pracy. Według holenderskiego instytutu badawczego EIB zagrożonych może być nawet 40 tys. miejsc pracy w sektorze budowlanym.

Agencja AP podkreśla, że ugrupowanie, do którego należy Rutte - Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji - jest znane jako "partia brum brum" ze względu na poparcie, jakiego udziela zmotoryzowanym.

Unijna dyrektywa azotanowa obliguje państwa członkowskie do podejmowania działań zapobiegających przenikaniu związków azotu do wód otwartych i gruntowych. Związki azotu stosowane są do nawożenia, w paszach i wodzie podawanej zwierzętom gospodarskim, a jednocześnie powstają w czasie chowu zwierząt, m.in. w postaci amoniaku (nieorganiczny związek chemiczny azotu i wodoru) w oborniku i gnojowicy. (PAP)

kib/ kar/

arch.

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 zibi05

Nie ma problemu jak się dobrze rozpędzę to na luzie Holandię przyjadę. Na szczęście nasi rządzący mają więcej oleju w głowie.

! Odpowiedz
0 30 marcint88

Niech lepiej pokażą/sprawdzą emisję statków.

! Odpowiedz
17 45 karbinadel

Idiotyzm do sześcianu. Różnica między spalaniem przy 100 a 130 km/h wynosi góra kilka procent. A jechać się będzie o 30% dłużej

! Odpowiedz
25 16 xiven

różnica w spalaniu za każdy dodatkowy kilometr przyrasta w tempie wykładniczym

! Odpowiedz
7 24 karbinadel odpowiada xiven

A konkretnie? Potrafisz podać jakieś liczby? Bo tak naprawdę, przy niskich prędkościach spalanie jest znacznie większe niż np. przy 90 czy 100 km/h - więc nie da się tu zastosować prostych schematów. No, chyba, że cały czas jedziesz na "jedynce" :)

! Odpowiedz
2 22 jes odpowiada xiven

Czyli, wg ciebie, najekonomiczniejsza prędkość jazdy to 1km/h. Brawo ale to typowe dla ekologów.

! Odpowiedz
2 10 loosac odpowiada jes

Raczej ekoidiotow. Jak ktos ma ideologie zamiast rozsadku to takie sa efekty. Nie wysilaj sie, do niego i tak nie trafi.

! Odpowiedz
0 3 vvh odpowiada xiven

Bzdura, to nie droga hamowania tylko spalanie i emisje.

A ono jest uzależnione od obrotów, a one od przełożenia.

! Odpowiedz
4 14 samsza

Coś czuję, że skończy się jak ze śmieciami. Będą gnojowicę z całego świata przywozić do Polski.

! Odpowiedz
0 30 eagleeye

Ja proponuje aby jak Amisze w Holandii jeżdzono

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne