REKLAMA

Holandia mierzy się z pandemią, a rząd wyda 150 mln euro na obraz Rembrandta

2022-01-22 10:00
publikacja
2022-01-22 10:00
Holandia mierzy się z pandemią, a rząd wyda 150 mln euro na obraz Rembrandta
Holandia mierzy się z pandemią, a rząd wyda 150 mln euro na obraz Rembrandta
fot. Poetry Photography / / Shutterstock

Holenderski senat ostatecznie zatwierdził przeznaczenie 150 mln euro na zakup dzieła Rembrandta „De Vaandeldrager”. Obraz trafi do Niderlandów za cztery tygodnie. W grudniu rodzina Rothschildów wyraziła zgodę na sprzedaż autoportretu malarza holenderskiemu państwu. Decyzja o zakupie spotkała się z krytyką, że państwo wydaje na ten cel zbyt wiele pieniędzy.

Na początku grudnia ówczesna minister kultury poinformowała, że autoportret Rembrandta zatytułowany „De Vaandeldrager” powróci do Niderlandów.

Dotychczas właścicielem dzieła była francuska rodzina Rothschildów. Arcydzieło holenderskiego mistrza trafi do Rijksmuseum w Amsterdamie za cenę 175 mln euro. 150 mln euro miało zostać wyasygnowane z budżetu państwa, reszta miała pochodzić od Stowarzyszenia Rembrandta i Funduszu Rijksmuseum.

„Dzięki wspólnemu zakupowi jedno z najpiękniejszych dzieł Rembrandta stanie się dostępne dla każdego Holendra” – mówiła wówczas minister Ingrid van Engelshoven.

Nabycie obrazu było szeroko dyskutowane podczas debat w obu izbach parlamentu. Krytycy uznali za niesprawiedliwe płacenie milionów za obraz w czasie, gdy sektor sztuki i kultury cierpi z powodu ograniczeń związanych z COVID-19.

Opozycyjna lewica chciała, aby rząd przeznaczył taką samą kwotę dla osób samozatrudnionych w sektorze kultury, ale propozycja ta nie znalazła większości izbie niższej parlamentu (Tweede kamer).

W ubiegłym miesiącu zakup zatwierdziła Tweede Kamer, a teraz został on zaakceptowany przez Senat.

Według sekretarza stanu ds. kultury Gunaya Uslua Holandia stanie się oficjalnym właścicielem dzieła w ciągu czterech tygodni. Obraz odbędzie tournee po kraju, by ostatecznie zostać wystawiony w Hall of Fame Rijksmuseum w Amsterdamie.

„De Vaandeldrager” przez kilka stuleci był w prywatnych rękach. Należał m.in. do króla Anglii, a od 1844 roku do rodziny Rothschildów. "Obraz jest jednym z absolutnych arcydzieł Rembrandta i jest nierozerwalnie związany z historią Holandii” - uważa Taco Dibbits, dyrektor Rijksmuseum.

W jego ocenie artysta przedstawił siebie jako „zbuntowanego i pełnego brawury”. „Namalował siebie jako chorążego. Chorążymi byli mężczyźni, którzy szli na czele wojsk podczas wojny osiemdziesięcioletniej z Hiszpanami. Ta wojna zaowocowała narodzinami Holandii” - przypomina Dibbits.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek 

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
demeryt_69
Francuska rodzina Rothschildów? To rodzina żydowska wywodząca się z Frankfurtu.

janoz_lobolotorant
powinni wydać 200 mln euro na certyfikat NFT by móc ten obraz w metaversie prezentować dla ludu
czerwony_wiewior
U nas wydaje się publiczną kasę na Bąkiewicza, Rydzyka czy Kurskiego, w Holandii na Rembrandta. Dlatego to Holandia jest bogatym krajem, a Polska nigdy bogata nie będzie
bha
Brak słów na rosnące krótkowidztwo.
karbinadel
Przeciwnie, to jest właśnie postępowanie dalekowzroczne
salad77
niesamowity obraz i pieniądze spożytkowane w najlepszy możliwy sposób, gdzie tu sensacja?
karbinadel
Wydawania pieniędzy na "programy społeczne" czy "wsparcie ubogich" to wyrzucanie ich w błoto. Kupno klasycznego obrazu to inwestycja, nie tylko w kulturę

Powiązane: Kultura i sztuka - kina, teatry, muzea, galerie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki