REKLAMA

Holandia ma pomysł na "ministrefę Schengen"

2015-11-19 15:19
publikacja
2015-11-19 15:19
Holandia ma pomysł na "ministrefę Schengen"
Holandia ma pomysł na "ministrefę Schengen"
fot. donskarpo / / YAY Foto

Holenderski rząd rozważa pomysł utworzenia "ministrefy Schengen", złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Austrii - podały holenderskie media. Berlin jest sceptyczny, a Komisja Europejska oświadczyła, że nie ma formalnej propozycji w tej sprawie.

fot. BARTOSZ FRYDYRYCH / / FORUM

Zgodnie z pomysłem Holendrów, o którym napisała w środę gazeta "Telegraaf", kraje należące do mniejszej strefy Schengen wprowadziłyby na jej granicach zewnętrznych kontrole osób przyjeżdżających na ich terytorium. Celem jest przede wszystkim kontrolowanie imigrantów i osób ubiegających się o azyl. Pozwoliłoby to także zwiększyć bezpieczeństwo w obliczu zagrożenia terroryzmem.

"Mini-Schengen" istniałoby wewnątrz obecnej strefy Schengen, w której nie obowiązują kontrole na wewnętrznych granicach między 26 krajami członkowskimi.

Cytowany przez gazetę "de Volkskrant" rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych w Hadze podkreślił, że pomysł ten to przede wszystkim "sygnał dla pozostałych krajów UE, by wypełniały swoje zobowiązania" dotyczące ochrony granic zewnętrznych oraz rejestracji uchodźców. "Celem nie jest osłabienie, ale wzmocnienie Schengen" - zaznaczył rzecznik.

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere przyznał w czwartek, że jego holenderski kolega wspominał o tym pomyśle kilkakrotnie, także w ostatnich dniach. De Maiziere jest jednak ostrożny. "Naszym celem powinno być możliwie najskuteczniejsze funkcjonowanie całej strefy Schengen" - podkreślił.

Z kolei Komisja Europejska oświadczyła w czwartek, że nie zamierza komentować pogłosek. "Nie otrzymaliśmy żadnej formalnej propozycji w tej sprawie" - powiedziała rzeczniczka KE ds. migracji Natasha Bertaud.

Przypomniała, że w piątek, na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE, będzie okazja do dyskusji na temat różnych propozycji dotyczących poprawy ochrony granic zewnętrznych UE i odpowiedzi na zamachy terrorystyczne w Paryżu z 13 listopada. "Kraje UE będą mieć możliwość przedstawić każdą propozycję, jaką mogą mieć" - dodała.

Zaostrzenia zasad kontroli paszportowych na granicach UE domaga się Francja, która w ub. tygodniu stała się celem ataków terrorystycznych. Według nieoficjalnych informacji Francja chce nie tylko systematycznych kontroli wjeżdżających do UE osób, nie będących obywatelami UE, ale też kontrolowania obywateli unijnych. Takie systematyczne kontrole paszportowe na granicach zewnętrznych miałyby pomóc wykryć potencjalnych terrorystów z paszportem UE, którzy podróżują do Syrii czy Iraku, dołączając do szeregów Państwa Islamskiego.

Według przepisów dotyczących strefy Schengen systematycznym kontrolom na granicach zewnętrznych poddawani są obywatele krajów spoza UE, zaś obywatele unijni sprawdzani są tylko pobieżnie. Kraje członkowskie mogą jednak wprowadzić systematyczne kontrole także osób z paszportami Unii, np. przybywających z jakiegoś kierunku czy państwa, jeżeli uznają, że istnieje jakieś zagrożenie.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ awl/ kar/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (48)

dodaj komentarz
~gags
Co to znaczy , ze Holandia sobie rozwaza? jest w Unii i niech sie stosuje do opininii wiekszosci tak jak Polska.To juz nie obowiazuje solidarnosc?Widzicie jak to jest jak im pasuje to wszyscy maja robic, a jak im nie pasuje to robia co chca!!!Zadnych uchodzców nie przyjmowac , zamknac granice i niech sobie radza sami w małej strefie Co to znaczy , ze Holandia sobie rozwaza? jest w Unii i niech sie stosuje do opininii wiekszosci tak jak Polska.To juz nie obowiazuje solidarnosc?Widzicie jak to jest jak im pasuje to wszyscy maja robic, a jak im nie pasuje to robia co chca!!!Zadnych uchodzców nie przyjmowac , zamknac granice i niech sobie radza sami w małej strefie shengen-good luck, płakac nie bede.Gardzili przez lata polakami to niech teraz arabów sobie maja-dobrze im tak!!!
~546

Francja i inne państwa z imigrantami powinny wprowadzić kontrole na wyjeździe a nie na wjeździe bo to z ich krajów jeżdżą do Syrii na wojnę i z ich krajów np. z Belgi jeżdżą do Francji podkładać bomy. Nawpuszczali imigrantów to niech się teraz z nimi zamkną .
~realista
jak Premier Viktor Orban ,wprowadził ochronę granic to ciołki z KE podniosły raban , jeżeli tzw."emigrant" atakuje kamieniami , "koktajlami mołotowa" straz graniczną i policję , to trzeba ustawić karabiny maszynowe , dać ostzreżenie ...w w ypadku dalszych ataków rozstrzelackilkuset na poczatku i skończy sie eksodus,jak Premier Viktor Orban ,wprowadził ochronę granic to ciołki z KE podniosły raban , jeżeli tzw."emigrant" atakuje kamieniami , "koktajlami mołotowa" straz graniczną i policję , to trzeba ustawić karabiny maszynowe , dać ostzreżenie ...w w ypadku dalszych ataków rozstrzelackilkuset na poczatku i skończy sie eksodus, nie jada na emigracje do izraela , arabii saudyjskiej i usa , tam gdzie sa organizatorzy wojny w Syri i twórcy państwa islamskiego , i tam gdzie od IS kupuja ropę i sprzedają broń !!!! nie można być dziecinnie łatwowiernym i naiwnym
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~robinhood
Państwa które narzucają wszystkim członkom przyjmowanie uchodźców teraz zamykają swoje granice. Szczyt chamstwa.
~HGW
Idiotyzm tego wszystkiego jest przerażający, tego nie da się słuchać.
To państwa zewnętrzne są odpowiedzialne za uszczenienie granic. Jeżeli nie dają rady to Unia powinna w tym pomóc, jeżeli nie chcą to granice strefy Schengen przesunąć na ich granicę z Unią.
~Hubert
Od lat w Holandii i we Francji jest "multikulti" dopiero atak terrorystyczny pokazał im problem zagranicznych przybyszów, pogratulować tempa, w Holandii już i tak powoli Holendrów nie ma tylko mniejszości narodowe i to widać. Już za późno na selekcje na granicach, gdy wewnątrz już kipi problem.
~Swoja_baba
No to jednak ci "uchodźcy" z Polski nie wyjadą
~Matys
Niech sie zamykaja, prosze bardzo! I tak wszyscuv terrorysci siedza jiz w Belgistanie :) bedzie im trudniej wyjechac.
~HadwaO
Tylko obozy koncentracyjne mogą ich uratować ,Mała strefa, śmieszne,,jak oni sami są zepsutym jabłkiem z robakami wewnątrz.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki