Hiszpańskie tajne służby zatrudniają hakerów

Hiszpańskie tajne służby (CNI) zatrudniły 50 hakerów. Ich zadaniem jest wykrywanie cyberataków na sieci internetowe administracji państwowej. Od stycznia komputery hiszpańskich ministerstw i urzędów były atakowane 13 tysięcy razy, prawie dwa razy więcej niż w 2013 roku.

(Thinkstock)

Cyberataki były najczęściej kierowane przeciwko Urzędowi Rady Ministrów oraz resortom spraw wewnętrznych, obrony narodowej i spraw zagranicznych. Ponad sto razy usiłowano złamać systemy bezpieczeństwa w komputerach tajnych służb. Wielokrotnie atakowano też laptopy i smartfony ministrów i sekretarzy stanu.

Zatrudnieni przez hiszpański wywiad hakerzy wykryli już, że cyberataki na hiszpański rząd wysyłane są zwykle z Chin i Rosji. Twierdzą, że przygotowanie tzw. zaawansowanego ataku trwa wiele miesięcy i kosztuje średnio 3 miliony euro.

Hakerzy ostrzegają, że łatwo i tanio można atakować smartfony. Programy łamiące ich system bezpieczeństwa kosztują na czarnym rynku od 300 do 500 tysięcy euro.

Informacyjna Agencja Radiowa/EwaWysocka-Barcelona/mcm/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~bul

Komus się pojecia "haker" we łbie pomieszaly i wali farmazony jak w brukowcach. Może by napisać jakich hakerów zatrudnia polska abwera?

! Odpowiedz
0 0 ~d-bul

Kupię algorytm na rozczytanie IP z powyżej zamieszczonego ~bul-a.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.