REKLAMA

Hiszpański Trybunał blokuje ambicje niepodległościowe Katalonii

2016-12-23 22:36
publikacja
2016-12-23 22:36

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny wydał w piątek orzeczenie, którym anuluje niedawne uchwały regionalnego parlamentu Katalonii dotyczące wypracowania ustaw w sprawie oderwania tego regionu od reszty Hiszpanii i jego usamodzielnienia.

Hiszpański Trybunał blokuje ambicje niepodległościowe Katalonii / fot. Matthias Oesterle / FORUM

Trybunał wydał to orzeczenie na wniosek liberalnej partii Ciudadanos i Partii Socjalistów Katalonii, które stanowią w parlamencie regionalnym opozycję wobec dążenia znacznej liczby Katalończyków do "wyjścia spod kurateli Madrytu".

Kataloński parlament większością głosów podjął uchwałę o rozpoczęciu procesu uniezależniania się od Hiszpanii. Jego pierwsze etapy mają polegać na uchwaleniu ustaw, które miałyby stanowić podstawę prawną procesu tworzenia nowej katalońskiej państwowości, poczynając od reformy ubezpieczeń społecznych i finansów.

Większość opowiadająca się w parlamencie regionalnym za rozpoczęciem tego procesu składa się z Ruchu Razem dla Tak oraz partii Kandydatura Jedności Ludowej (CUP).

W stosunku do przewodniczącej parlamentu katalońskiego Carme Forcadell regionalny Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Katalonii prowadzi dochodzenie z powodu niepodporządkowania się Trybunałowi Konstytucyjnemu Hiszpanii, który zakazał jej "uruchamiania procesu prowadzącego do niepodległości Katalonii".

6 lutego przyszłego roku przed katalońskim Najwyższym Trybunałem Sprawiedliwości ma się rozpocząć proces byłego premiera katalońskiego rządu regionalnego Artura Masa i dwóch członków jego rządu oskarżonych o to, że 9 listopada 2014 roku przeprowadzili wbrew zakazowi Madrytu referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Ogromna większość uczestników referendum - 80,72 proc. - opowiedziała się wtedy za niepodległością Katalonii. W referendum wzięły udział dwa miliony z ponad pięciu milionów mieszkańców regionu uprawnionych do głosowania.

Ludność tego zamożnego regionu liczy 7,5 miliona; cieszy się on znaczną autonomią polityczną i finansową, ma świetnie zorganizowane szkolnictwo z katalońskim językiem nauczania i w ostatnich latach przeżywa szybki wzrost nastrojów niepodległościowych.

Jednym z ważnych atutów przeciwników oderwania się regionu od Hiszpanii jest niepewność co do przyszłości Katalonii jako samodzielnego podmiotu w Unii Europejskiej.

ik/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Esso
Precz z wolną Katalonią! Viva Espana!
~Eskimos
A ta Kalesonia czy Celofania to gdzie leży?
~vrt
jakby przyszła jutro III wojna światowa do Europy to by szybko zapomnieli o niepodległości, państwo to byt, który ma swój obszar i trwa w czasie
~biedak
no i coz najwazniejsze kiedy przywrocicie wolnosc stanom poludnia w usa no bo jak by tam przywrocic niewolnictwo to by z europy można wyekspediowac caly nawis uchodztwa
~ed
To oczywiste, ze Trybunal Hiszpanii bedzie przeciw Katalonii, ale co z tego....ten Trybunal jest niejako sedzia we wlasnej sprawie
~07zglossie
Spoko, spoko, a czy prezydent Andrzej Kaczyński to podpisze?

Powiązane: Katalonia w drodze do niepodległości od Hiszpanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki