Hiszpański Trybunał blokuje ambicje niepodległościowe Katalonii

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny wydał w piątek orzeczenie, którym anuluje niedawne uchwały regionalnego parlamentu Katalonii dotyczące wypracowania ustaw w sprawie oderwania tego regionu od reszty Hiszpanii i jego usamodzielnienia.

Hiszpański Trybunał blokuje ambicje niepodległościowe Katalonii
Hiszpański Trybunał blokuje ambicje niepodległościowe Katalonii (fot. Matthias Oesterle / FORUM)

Trybunał wydał to orzeczenie na wniosek liberalnej partii Ciudadanos i Partii Socjalistów Katalonii, które stanowią w parlamencie regionalnym opozycję wobec dążenia znacznej liczby Katalończyków do "wyjścia spod kurateli Madrytu".

Kataloński parlament większością głosów podjął uchwałę o rozpoczęciu procesu uniezależniania się od Hiszpanii. Jego pierwsze etapy mają polegać na uchwaleniu ustaw, które miałyby stanowić podstawę prawną procesu tworzenia nowej katalońskiej państwowości, poczynając od reformy ubezpieczeń społecznych i finansów.

Większość opowiadająca się w parlamencie regionalnym za rozpoczęciem tego procesu składa się z Ruchu Razem dla Tak oraz partii Kandydatura Jedności Ludowej (CUP).

W stosunku do przewodniczącej parlamentu katalońskiego Carme Forcadell regionalny Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Katalonii prowadzi dochodzenie z powodu niepodporządkowania się Trybunałowi Konstytucyjnemu Hiszpanii, który zakazał jej "uruchamiania procesu prowadzącego do niepodległości Katalonii".

6 lutego przyszłego roku przed katalońskim Najwyższym Trybunałem Sprawiedliwości ma się rozpocząć proces byłego premiera katalońskiego rządu regionalnego Artura Masa i dwóch członków jego rządu oskarżonych o to, że 9 listopada 2014 roku przeprowadzili wbrew zakazowi Madrytu referendum w sprawie niepodległości Katalonii.

Ogromna większość uczestników referendum - 80,72 proc. - opowiedziała się wtedy za niepodległością Katalonii. W referendum wzięły udział dwa miliony z ponad pięciu milionów mieszkańców regionu uprawnionych do głosowania.

Ludność tego zamożnego regionu liczy 7,5 miliona; cieszy się on znaczną autonomią polityczną i finansową, ma świetnie zorganizowane szkolnictwo z katalońskim językiem nauczania i w ostatnich latach przeżywa szybki wzrost nastrojów niepodległościowych.

Jednym z ważnych atutów przeciwników oderwania się regionu od Hiszpanii jest niepewność co do przyszłości Katalonii jako samodzielnego podmiotu w Unii Europejskiej.

ik/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 10 ~Katalon

Niech żyje wolna Katalonia

! Odpowiedz
9 5 ~Esso

Precz z wolną Katalonią! Viva Espana!

! Odpowiedz
14 4 ~Eskimos

A ta Kalesonia czy Celofania to gdzie leży?

! Odpowiedz
8 3 ~vrt

jakby przyszła jutro III wojna światowa do Europy to by szybko zapomnieli o niepodległości, państwo to byt, który ma swój obszar i trwa w czasie

! Odpowiedz
1 8 ~biedak

no i coz najwazniejsze kiedy przywrocicie wolnosc stanom poludnia w usa no bo jak by tam przywrocic niewolnictwo to by z europy można wyekspediowac caly nawis uchodztwa

! Odpowiedz
0 12 ~ed

To oczywiste, ze Trybunal Hiszpanii bedzie przeciw Katalonii, ale co z tego....ten Trybunal jest niejako sedzia we wlasnej sprawie

! Odpowiedz
19 12 ~07zglossie

Spoko, spoko, a czy prezydent Andrzej Kaczyński to podpisze?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil