REKLAMA

Hiszpańska ucieczka z miast. Historyczny exodus mieszkańców aglomeracji z powodu pandemii

2021-06-20 06:00
publikacja
2021-06-20 06:00
Hiszpańska ucieczka z miast. Historyczny exodus mieszkańców aglomeracji z powodu pandemii
Hiszpańska ucieczka z miast. Historyczny exodus mieszkańców aglomeracji z powodu pandemii
fot. GranTotufo / / Shutterstock

Z powodu pandemii COVID-19 w Hiszpanii doszło do nienotowanej wcześniej migracji z głównych aglomeracji miejskich na prowincję. Z samej tylko Barcelony i Madrytu, największych miast kraju, wybyło prawie 60 tys. osób.

Według szacunków Krajowego Urzędu Statystycznego Hiszpanii (INE) nigdy w historii tego kraju nie zanotowano tak silnego zjawiska migracji z miast na obszary wiejskie.

Z opublikowanego w środę raportu INE wynika, że o ile w 2015 r. do aglomeracji Madrytu i Barcelony przeniosło się ponad 31 tys. osób, głównie z hiszpańskiego interioru, to wraz z nastaniem pandemii nastąpiła odmienna tendencja.

“Tylko w 2020 r., czyli w pierwszym roku pandemii COVID-19, prowincje Madrytu i Barcelony opuściło łącznie 59 750 osób. To sytuacja bez precedensu” - wskazało kierownictwo INE.

Instytucja odnotowała, że podczas pandemii zmalało też saldo migracji zewnętrznej, czyli różnica w liczbie obcokrajowców przybywających na stałe do Hiszpanii w porównaniu z liczbą wyjeżdżających osób. O ile w 2019 r. saldo wyniosło 528 tys., to już rok później sięgnęło poziomu 252,3 tys.

Jak powiedziała PAP Maria Montero Azevedo, emerytowana nauczycielka z przedmieścia Tuy, na północnym zachodzie Hiszpanii, wiele rodzin z tego kraju już podczas pierwszej fali koronawirusa, wiosną 2020 r., zdecydowało się na "ucieczkę z miast".

“Najpierw zamknięto szkoły, optując za zdalną nauką, a niebawem rząd ogłosił nakaz wykonywania telepracy. Tym samym stworzone zostały w sposób naturalny zachęty, aby tysiące obywateli mogły skorzystać ze swoich drugich rezydencji, znajdujących się zazwyczaj na terenach wiejskich”, wskazała Montero Azevedo.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
atyp1
Niestety w Polsce, exodus zatrzymał rząd PIS, który wprowadził ustawę o obrocie ziemią rolną, więc człowiek z miasta nie może spier**olić na wieś chyba, że siedzieć pod budką z piwem. MOesz co najwyżej kupić działkę rekreacyjną za miliony. 2 ha ziemi i jakiś budynek dla Polaka z miasta zabronione. Sku**syny
fred_
To byli ludzie, ktorzy przyjechali do miasta ze wsi. Teraz wrocili do siebie. W PL jest to samo, ludzie ze wsi ciagnie na wies, tsk bylo jest i bedzie.
iluminata
Niech starsi bracia w wierze ciapaków posprowadzają :)
jenak
Od początku pandemii próbują zaszczepić termin "nowa normalność" i wprowadzić go w życie. To m.in. może świadczyć, że ta pandemia może nie być chińskim wynalazkiem.
itso_argumentum_ad_ignorantiam
Europa brnie do przodu jak widać !
demeryt_69
Żałosna wierszówka granicząca z bełkotem na dodatek pełna nielogiczności - centralnie zatyka :)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki