Hiszpańscy strażacy opanowali pożar na wyspie Gran Canaria

Strażacy walczący od soboty z pożarem na Gran Canarii, największej z Wysp Kanaryjskich, opanowali w środę wieczorem żywioł - poinformowała hiszpańska minister obrony Margarita Robles. Zaznaczyła, że w kilku częściach wyspy wciąż trwa gaszenie ognia.

(Reuters)

Przebywająca na Gran Canarii Robles wskazała, że to, kiedy pożar zostanie całkowicie ugaszony, zależy od warunków klimatycznych. Minister socjalistycznego rządu Pedro Sancheza dodała, że najgroźniejszy moment dla bezpieczeństwa mieszkańców wyspy już minął.

Robles potwierdziła, że w środę po południu do swoich domów powróciła połowa z 9 tys. osób ewakuowanych wskutek pożaru. Pochodzą oni z 56 miejscowości kanaryjskiej wyspy.

Hiszpańska minister, która w środę spotkała się z przebywającym na Gran Canarii szefem opozycyjnej Partii Ludowej (PP) Pablo Casado, zapowiedziała czwartkową wizytę na wyspie premiera Sancheza.

Casado, który we wtorek i środę spotkał się z poszkodowanymi, a także ze strażakami, określił pożar na Gran Canarii jako “dramat ogólnonarodowy”. “Dobrze, że w trudnych chwilach jesteśmy razem, bez dzielenia się na sympatie partyjne” - powiedział lider PP.

W środę z żywiołem na Gran Canarii walczyło ponad 1000 strażaków wspieranych przez 16 samolotów gaśniczych.

Według szacunków regionalnej obrony cywilnej ogień strawił już ponad 13 tys. hektarów lasów i łąk. Najbardziej dotknięte pożarem są tereny w północnej części wyspy.

Ogień na Gran Canarii pojawił się w sobotę w lesie koło miejscowości Vallesco. Żywioł szybko rozprzestrzenił się po parku krajobrazowym Tamadaba.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ndz/ ap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil