REKLAMA

Hiszpania wystawiła już ponad 1,5 mln tzw. paszportów covidowych

2021-06-22 13:34
publikacja
2021-06-22 13:34
Hiszpania wystawiła już ponad 1,5 mln tzw. paszportów covidowych
Hiszpania wystawiła już ponad 1,5 mln tzw. paszportów covidowych
fot. Mariusz Stanosz / / Shutterstock

Władze Hiszpanii wystawiły już ponad 1,5 mln certyfikatów potwierdzających potencjalny brak zakażenia koronawirusem, zwanych paszportami covidowymi. Dokument emitowany jest przez hiszpańską administrację od 7 czerwca.

Bezpłatny paszport covidowy na telefon. Sprawdź, od kiedy i kto może uzyskać Unijny Certyfikat na wakacje

Bezpłatny paszport covidowy już wkrótce umożliwi swobodne przemieszczanie się pomiędzy państwami Unii Europejskiej. Paszport covidowy dostępny będzie na telefon i w wersji papierowej. Od 1 lipca w życie wchodzą nowe przepisy wprowadzające Unijny Certyfikat COVID - skorzystają z niego ozdrowieńcy, osoby zaszczepione oraz te, które wykonały test na COVID. Sprawdzamy, jak uzyskać paszport covidowy.


Z opublikowanych we wtorek danych hiszpańskiego ministerstwa zdrowia wynika, że w całym kraju systematycznie rośnie zainteresowanie posiadaniem paszportu covidowego, umożliwiającego podróżowanie. Resort wskazał, że przed 1 lipca, kiedy dokument ten ma obowiązywać na terenie całej UE, szybko rośnie liczba jego posiadaczy.

“Na 10 obywateli z zakończonym procesem szczepień przeciwko koronawirusowi przypada już jeden taki paszport” - oszacował we wtorek dziennik “El Mundo”.

Madrycka gazeta wskazuje, że rząd Hiszpanii spodziewa się, że wraz z upowszechnieniem w UE paszportu covidowego nastąpi również drastyczny wzrost liczby urlopowiczów napływających do tego kraju.

“Już w maju zanotowano 1,39 mln turystów docierających na hiszpańskie lotniska międzynarodowe, czyli o 71 proc. więcej wobec wcześniejszego miesiąca. To najlepszy wynik od sierpnia 2020 r. (…), choć wciąż o 84,2 proc. mniej wobec maja 2019 r.” - przypomniał dziennik.

Paszport covidowy jest przypisanym konkretnej osobie kodem QR, potwierdzającym, że została ona w pełni zaszczepiona przeciwko SARS-CoV-2, przebyła chorobę, bądź że test na obecność wirusa dał wynik negatywny.

Z szacunków resortu zdrowia Hiszpanii wynika, że do wtorkowego przedpołudnia liczba obywateli, którzy zakończyli proces szczepień wynosi już blisko 14,5 mln.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki