REKLAMA

Hiszpania walczy z wyludnianiem się prowincji. Urzędnicy będą mogli pracować w domu

2021-11-19 21:44
publikacja
2021-11-19 21:44
Hiszpania walczy z wyludnianiem się prowincji. Urzędnicy będą mogli pracować w domu
Hiszpania walczy z wyludnianiem się prowincji. Urzędnicy będą mogli pracować w domu
fot. DiMedia / / Shutterstock

Od 1 stycznia 2022 r. pracownicy urzędów publicznych w Hiszpanii będą mogli pracować przez trzy dni w tygodniu w swoich domach, poinformowała minister finansów i służb publicznych Maria Jesus Montero, wskazując, że nowe prawo jest formą walki z wyludnianiem się hiszpańskiego interioru.

Przedstawicielka rządu Pedra Sancheza wyjaśniła, że możliwość trzydniowego wykonywania zadań poza biurem podczas tygodnia pracy będzie dobrowolna. Podkreśliła, że na podstawie nowego rządowego dekretu państwo chce zwalczać zjawisko wyludniania się hiszpańskiej prowincji.

“Chcemy, aby liczni pracownicy publiczni mogli dzięki temu (prawu – PAP) ulokować się w interiorze, na wyludnionych terenach, które dla naszego rządu stanowią priorytet”, wyjaśniła Montero.

Nowe przepisy dotyczące telepracy były od tegorocznej wiosny tematem rozmów pomiędzy centrolewicowym rządem Sancheza a związkami zawodowymi. W trakcie negocjacji ustalono, że nowy przywilej będzie dotyczył tylko tych urzędników, których zakres funkcji nie wymaga bezpośrednich kontaktów z petentami.

Według nowego prawa pracodawca będzie musiał wziąć na siebie wszystkie koszty działania domowej infrastruktury pracownika, w tym przede wszystkim koniecznego do pracy oprogramowania komputerowego oraz połączenia internetowego.

W sierpniu br. zajmująca się zarządzaniem zasobami ludzkimi spółka Adecco opublikowała badanie, z którego wynika, że na hiszpańskim rynku pracy znacząco przybyło podczas pandemii etatów w ramach telepracy w urzędach publicznych. W porównaniu z okresem sprzed Covid-19 zanotowano wzrost o 154 proc.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (3)

dodaj komentarz
monia00
Praca zdalna zdecydowanie nie jest dla mnie. Cieszę się, że mój zawód daje mi możliwość pracy z ludźmi - Ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i pracuje jako technik ortopeda.
demeryt_69
Zatyka od tych 'noticias de España' - nie logicznej byłoby po prostu zwolnić niepotrzebnych urzędników?
emk6
urzędników prądem? przecież to sól ziemi. Jak mówiła Jakubowska - to dzięki nimi możemy pracować. Mało tego, dzięki im: nastaje dzień i noc oraz ziemia się obraca.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki