Hiszpania: ujawniono nagrania dotyczące korupcji w partii premiera

Rozgłośnia Cadena SER ujawniła we wtorek nagrania dotyczące korupcji w rządzącej Hiszpanią Partii Ludowej (PP). Zarejestrowana wypowiedź znanego przedsiębiorcy dowodzi, że wspierał on finansowo prawicowe ugrupowanie w zamian za przywileje dla swojej spółki.

(fot. Tomas Bravo / FORUM)

Nagranie ma związek z prowadzonym od kilku lat przez hiszpańskie organy ścigania śledztwem w sprawie nielegalnego finansowania ludowców. Afera ma kilka odgałęzień, które wiodą do kluczowych osób w kierownictwie PP, w tym do szefującego tej partii od 2004 r. premiera Mariano Rajoya.

Według Cadena SER nagranie, pochodzące z 2008 r., potwierdza istnienie długoletnich bliskich związków między politykami Partii Ludowej a niektórymi wpływowymi przedsiębiorcami.

Autorem nagrania jest były szef spółki Degremont Rafael Palencia. W rozmowie z byłym prezesem madryckiej spółki Canal Isabel II, zarządzającej systemem wodociągów w stolicy, przyznał on, że władze PP wynagradzają przywilejami biznesmenów, którzy finansują tę partię.

Palencia ujawnił, że "okresowo" przekazuje byłym skarbnikom PP - Alvaro Lapuercie i Luisowi Barcenasowi - 35 tys. euro w zamian za przychylność ludowców.

"Pomagam partii, aby partia mi pomagała, () żeby wiedzieli, że nasza firma jest ich współpracownikiem, i żeby traktowali nas dobrze - powiedział Palencia.

Rozgłośnia ujawniła, że nagranie z udziałem Palencii było od dłuższego czasu znane hiszpańskiemu wymiarowi ścigania. Cadena SER opublikowała też inne nagranie, na którym były prezydent Wspólnoty Madrytu Ignacio Gonzalez tłumaczy byłemu ministrowi pracy w rządzie ludowców Eduardo Zaplanie, że zarejestrowane deklaracje Palencii o "okresowym" dofinansowywaniu ich partii mogą służyć do szantażowania premiera Rajoya.

W kwietniu br. Gonzalez został zatrzymany przez policję wraz z innymi 11 osobami podejrzewanymi m.in. o korupcję, pranie pieniędzy i defraudację środków publicznych. Niektórzy spośród zatrzymanych zostali oskarżeni przez prokuraturę o działania na szkodę firmy Canal Isabel II.

Jedno ze śledztw koncentruje się na wyjaśnieniu zarzutów o nielegalne finansowanie poprzez Canal Isabel II struktur partyjnych rządzących krajem ludowców. Inne zaś dotyczą zatwierdzonych przez Gonzaleza zakupów spółek w Ameryce Południowej i Środkowej. Nabyte tam przez Canal Isabel II przedsiębiorstwa miały zostać kupione po zawyżonej cenie.

Ignacio Gonzalez, który do roku 2015 był prezydentem Wspólnoty Madrytu, od wielu lat jest powiązany z Partią Ludową, z ramienia której był m.in. deputowanym w madryckim parlamencie. W przeszłości pełnił też funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji, Kultury i Sportu, sekretarza stanu w Ministerstwie Administracji Publicznej, a także pełnomocnika rządu ds. cudzoziemców i imigracji. Od 2011 do 2016 r. był szefem struktur PP w hiszpańskiej stolicy.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mmp/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil