REKLAMA

Hiszpania: rewizja w związku z referendum niepodległościowym w Katalonii

2017-07-13 17:11
publikacja
2017-07-13 17:11
Hiszpania: rewizja w związku z referendum niepodległościowym w Katalonii
Hiszpania: rewizja w związku z referendum niepodległościowym w Katalonii
fot. iStockphoto / /  iStockphoto

Hiszpańska policja przeszukała w czwartek budynek Narodowego Teatru Katalonii w Barcelonie - poinformowało źródło policyjne. Rewizja ma związek z zaplanowanym na 1 października referendum niepodległościowym w tym regionie Hiszpanii.

Według policji do przeszukania siedziby Narodowego Teatru Katalonii doszło w ramach akcji opierającej się na decyzji sądu. Głównym celem było przejęcie dokumentacji dotyczącej organizacji referendum. Materiały te zostały 4 lipca zaprezentowane w barcelońskim teatrze przez autonomiczny rząd Carlesa Puigdemonta oraz koalicję partii popierających secesję Katalonii - Junts pel Si.

Według zaprezentowanych wówczas dokumentów w przypadku opowiedzenia się większości uczestników referendum za secesją, rząd Katalonii podejmie samodzielną decyzję o ogłoszeniu niepodległości regionu. Akt ten ma być równoznaczny z porzuceniem przez Katalonię hiszpańskiego ustawodawstwa.

Rząd premiera Hiszpanii Mariano Rajoya od kilku miesięcy apeluje do władz Katalonii o rezygnację z planu organizowania referendum, twierdząc, że jest ono sprzeczne z konstytucją państwa. W pierwszych dniach lipca centroprawicowy gabinet rozesłał do ponad 900 katalońskich urzędników list przestrzegający ich przed wspieraniem organizowania plebiscytu.

Władze w Madrycie zapowiedziały również kary sięgające 600 tys. euro dla katalońskich gmin, które zgodzą się przeprowadzić na swoim terenie referendum.

Zdaniem mediów od tegorocznej wiosny rząd w Madrycie posiada szczegółowy plan działań na wypadek próby przeprowadzenia referendum w Katalonii. Dokument rozesłany do wszystkich centralnych organów państwowych przewiduje m.in. zakaz organizacji lokali wyborczych w szkołach i drukowania kart do głosowania. W czerwcu hiszpańskie organy ścigania skontrolowały m.in. spółki ubiegające się o wykonanie urn wyborczych.

Władze w Madrycie od dłuższego czasu demonstrują swój sprzeciw wobec planów ogłoszenia niepodległości przez Katalonię. Przeprowadzone w 2014 roku przez ówczesny rząd Artura Masa referendum zostało uznane przez hiszpański Trybunał Konstytucyjny za nielegalne w świetle konstytucji.

W marcu bieżącego roku Mas został skazany za niepodporządkowanie się prawu na pozbawienie części praw obywatelskich przez okres dwóch lat, tracąc m.in. prawo do piastowania stanowisk publicznych. Z kolei w czerwcu Prokuratura Generalna Hiszpanii ujawniła, że domaga się ukarania kwotą 5,1 mln euro głównych odpowiedzialnych za organizację referendum w 2014 roku - Masa i trójki jego współpracowników.

Prokurator generalny zapowiedział równocześnie podjęcie działań prawnych wobec 80 tys. wolontariuszy, którzy mają pomóc w organizacji październikowego referendum a także firm przygotowujących urny wyborcze i karty do głosowania.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ndz/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~aa
A gdyby tak obywatele Wielkopolski chcieli referendum w sprawie niezależności? Ą może Śląsk?
~jendreka
Jak widać nie tylko w Polsce władza ma w zupie obywateli i ich poglądy oraz potrzeby
~Heh
Zakaazac kandydowania do władz lokalnym ty którzy szkodzą państwu i konstytucji.

Powiązane: Katalonia w drodze do niepodległości od Hiszpanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki