Hiszpania: referendum ws. niepodległości Katalonii

Szef autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont ogłosił w piątek, że referendum w sprawie niepodległości tego regionu Hiszpanii odbędzie się 1 października. Władze w Madrycie twierdzą, że głosowanie będzie niezgodne z konstytucją.

(fot. Matthias Oesterle / FORUM)

W wyczekiwanym od dawna telewizyjnym wystąpieniu Puigdemont wyjaśnił, że podczas głosowania Katalończycy będą musieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy chcesz, aby Katalonia została niepodległym państwem w formie republiki?". Szef rządu podkreślił, że Katalończycy mają prawo do "referendum w sprawie samostanowienia".

Puigdemont nie podpisał jeszcze dekretu w sprawie rozpisania referendum, którego zakazał hiszpański Trybunał Konstytucyjny. Osoby, które brałyby udział w organizowaniu głosowania, mogłyby znaleźć się w trudnej sytuacji - zauważa AFP bez precyzowania co to znaczy.

Władze w Madrycie na razie nie skomentowały zapowiedzi referendum, ale od dawna sprzeciwiają się planom ogłoszenia niepodległości przez 7,5 milionową Katalonię, która jest najbogatszym regionem Hiszpanii. Konserwatywny rząd Mariano Rajoya utrzymuje, że referendum byłoby niezgodne z konstytucją i zapowiada podjęcie wszelkich kroków, aby uniemożliwić przeprowadzenie tego plebiscytu. Pod koniec maja Rajoy oznajmił, że dopóki jest szefem rządu, to do referendum nie dojdzie.

Kwestia niepodległości dzieli samych Katalończyków. Według kwietniowego sondażu ośrodka Metroscopia 44 proc. Katalończyków popiera oderwanie się regionu, a 49 proc. chce, aby pozostał on częścią Hiszpanii.

9 listopada 2014 roku zwolennicy niepodległości przeprowadzili niewiążące referendum w tej sprawie, w którym wzięły udział tylko 2 mln spośród 5,4 mln uprawnionych. Według katalońskich władz za niepodległością opowiedziało się ponad 80 proc. uczestników głosowania. Hiszpański Trybunał Konstytucyjny uznał referendum za nielegalne w świetle konstytucji.

W marcu były premier Katalonii Artur Mas został ukarany przez Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Katalonii dwuletnim zakazem sprawowania funkcji publicznych za przeprowadzenie referendum w sprawie niepodległości regionu mimo zakazu władz w Madrycie. Trybunał uznał, że Mas jest winny nieposłuszeństwa wobec państwa.

(PAP)

jhp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil