Hiszpania odrzuca naciski premiera Katalonii ws. referendum

Rząd Hiszpanii odrzucił w środę żądanie premiera regionalnego rządu Katalonii Quima Torry dotyczące zgody na organizację referendum niepodległościowego w tym regionie. W zamian katalońscy separatyści mieliby poprzeć drugi socjalistyczny gabinet Pedro Sancheza.

Jak poinformowała w środę wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo, oczekiwania Quima Torry nigdy nie zostaną spełnione, a władze w Madrycie nie zamierzają dyskutować w sprawie organizacji referendum niepodległościowego w Katalonii.

“Katalonia stanowi integralną część Hiszpanii (...) Socjaliści nigdy nie zgodzą się na podjęcie jakiegokolwiek ryzyka dotyczącego jedności terytorialnej naszego kraju” - podkreśliła Calvo.

We wtorek premier rządu Katalonii skierował do Pedro Sancheza list otwarty, w którym zadeklarował, że deputowani ugrupowań separatystycznych poprą jego drugi gabinet, jeśli Madryt zgodzi się na organizację referendum niepodległościowego w tym północno-wschodnim regionie Hiszpanii.

Apel Torry do premiera Sancheza pojawił się krótko po fiasku negocjacji między Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE) a lewicowym blokiem Unidas Podemos (UP), kierowanym przez Pablo Iglesiasa.

W zaplanowanym na 23 lipca głosowaniu nad wotum zaufania dla drugiego rządu Sancheza nowy socjalistyczny gabinet ma niewielkie szanse bez poparcia 42 posłów UP. W 350-osobowym Kongresie Deputowanych PSOE ma zaledwie 123 reprezentantów.

Z wypowiedzi Sancheza wynika, że jeśli w drugim głosowaniu, zaplanowanym na 25 lipca, jego nowy gabinet również nie uzyska wystarczającego poparcia deputowanych, ogłosi on przedterminowe wybory parlamentarne.

Spośród separatystów największym wsparciem dla rządu Sancheza może być Republikańska Lewica Katalonii (ERC), która w wyborach z 28 kwietnia wywalczyła 15 mandatów w Kongresie Deputowanych. Od poniedziałku PSOE i ERC prowadzą ze sobą rozmowy.

Pomimo rozpoczętych w grudniu 2018 r. rozmów Sancheza z Torrą w sprawie zażegnania kryzysu w Katalonii strony nie doszły do porozumienia. W lutym premier Hiszpanii ogłosił przedterminowe wybory parlamentarne, gdy projekt budżetu jego rządu nie otrzymał poparcia Kongresu Deputowanych.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ az/ bjn/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil