REKLAMA
WAŻNE

Hiszpania: nowa polityka bagażowa Ryanaira niezgodna z prawem

2018-08-31 10:55
publikacja
2018-08-31 10:55

Hiszpański organ zajmujący się ochroną praw konsumenta złożył skargę przeciwko Ryanairowi w związku z decyzją o wprowadzeniu opłat za bagaż podręczny – informuje The Local. Urząd uzasadnia, że takie działania naruszają przepisy dotyczące transportu lotniczego i są krzywdzące dla konsumentów.

/ fot. Wolfgang Rattay / Reuters

23 sierpnia linie Ryanair podjęły decyzję o tym, by zmienić swoją politykę bagażową. Od 1 listopada tylko klienci priorytetowi będą mogli mieć ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego (mały i duży). Tym, którzy nie dopłacą, pozostanie podróżowanie z niewielką torbą lub plecakiem, który zmieści się pod fotelem. Za zabranie na pokład większego bagażu trzeba będzie zapłacić od 8 do 10 euro.

Teraz Ryanair może mieć przez to kłopoty. Hiszpańska grupa Facua-Consumers in Action złożyła skargę przeciwko Ryanairowi za pośrednictwem Państwowej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (AESA). Organ twierdzi, że decyzja irlandzkiego przewoźnika „poważnie szkodzi konsumentom, narusza ich prawa i podstawowe warunki transportu lotniczego”.

Urząd przypomina, że zgodnie z hiszpańskim prawem linie lotnicze są zobowiązane do umożliwienia pasażerom bezpłatnego przewozu w kabinie bagażu podręcznego (z wyjątkiem tych, które przekraczają normy związane z rozmiarem i wagą). – To strategia Ryanaira, by pokryć straty poniesione w związku z ostatnimi odwołanymi lotami i roszczeniami klientów – uważa Facua.

Ryanair odpowiedział na zarzuty organu twierdząc, że przytaczane przez nich argumenty są fałszywe. - Żadna linia lotnicza nie pozwala wszystkim pasażerom na wnoszenie wszystkich swoich toreb na pokład samolotu – twierdzą przedstawiciele irlandzkich linii lotniczych. Hiszpański rząd zaplanował spotkanie z nimi na początek września.

Przypomnijmy, że irlandzki przewoźnik już w styczniu zmienił zasady przewożenia bagażu podręcznego i proponował podróżnym bezpłatne umieszczenie większej sztuki w luku. Kolejną zmianę Ryanair tłumaczy czasochłonnością - konieczność znakowania ok. 120 większych bagaży podręcznych wydłużało czas operacji o ok. 25 min.

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
7omasz
Nie opowiadaj głupot. Ja latam kilkanaście razy w roku Wizzairem i w tym roku POWIĘKSZYLI podręczny - jedyny minus to, że czasami trzeba oddać większy darmowy podręczny bagaż do luku bagażowego.
lukasz_spekulant
W Wizzair jest od dawna płatny.
cest_la_vie
Nie prawda, srednia walizka jest darmowa, za ktora Ryan wlasnie wprowadza oplaty

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki