Hiszpania: nakaz identyfikacji policjantów blokujących referendum w Katalonii

Sąd w Barcelonie zobowiązał w środę władze hiszpańskiej policji do podania nazwisk funkcjonariuszy wysłanych do zablokowania zorganizowanego 1 października w Katalonii referendum niepodległościowego.

Informacje te mają pomóc w ustaleniu tożsamości policjantów, którzy stosowali przemoc w czasie referendum.

Decyzję sądu oparto na 23 nagraniach dokumentujących agresję ze strony policjantów wobec uczestników plebiscytu w stolicy Katalonii.

Według orzeczenia sądu dokładna informacja o liczbie skierowanych przez Madryt do Katalonii policjantów, których zadaniem było niedopuszczenie do organizacji plebiscytu niepodległościowego, ma pomóc w identyfikacji funkcjonariuszy, którzy dopuścili się stosowania siły w sposób przesadny.

Barceloński sąd nakazał też ujawnienie nazwisk policjantów oraz adresów lokali wyborczych, do których zostali oni skierowani 1 października.

Sąd w Barcelonie uruchomił dochodzenie w sprawie nadużyć policji wobec uczestników plebiscytu na początku października. Kierował się pozwami ze strony 99 osób, wśród których były zarówno ofiary policyjnej przemocy, jak i świadkowie zdarzeń.

W co najmniej 17 miejscach na terenie Barcelony doszło 1 października przed południem do zajść, podczas których zranieni zostali ludzie - uzasadnił wszczęcie śledztwa sąd.

Z raportu opublikowanego 12 października przez międzynarodową organizację pozarządową Human Rights Watch (HRW) wynika, że wysłane przez Madryt służby - policja oraz żandarmeria (Guarda Civil) użyły podczas referendum w Katalonii środków przymusu w sposób przesadny.

Wielokrotnie funkcjonariusze użyli pałek wobec osób protestujących, które nie stanowiły żadnego zagrożenia. Ich interwencja spowodowała uszczerbek zdrowia u wielu osób - ocenili eksperci HRW.

Pozarządowa organizacja monitorująca przestrzeganie praw człowieka na świecie odnotowała policyjną przemoc m.in. w trzech lokalach wyborczych: w Gironie, Aiguaviva oraz w Fonollosie.

6 października br. władze katalońskiej policji, tzw. Mossos d'Esquadra, ujawniły, że otrzymały łącznie 533 zgłoszenia w sprawie brutalnych interwencji hiszpańskich służb podczas referendum w Katalonii. Z kolei służby medyczne tego regionu oszacowały liczbę rannych na blisko 900.

Choć centralny rząd Mariano Rajoya nigdy oficjalnie nie poinformował o liczbie funkcjonariuszy skierowanych do Katalonii w związku z plebiscytem, to hiszpańskie media szacują ich liczbę na około 6000.

Marcin Zatyka

zat/ jo/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil