REKLAMA

Hiszpania ewakuuje turystów. Winny wybuch wulkanu

2021-09-19 21:40
publikacja
2021-09-19 21:40
Hiszpania ewakuuje turystów. Winny wybuch wulkanu
Hiszpania ewakuuje turystów. Winny wybuch wulkanu
fot. S-F / / Shutterstock

Ponad tysiąc osób ewakuowano do tej pory z gmin zagrożonych wybuchem wulkanu w niedzielę wieczorem na wyspie La Palma należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wśród ewakuowanych znajduje się ok. 500 turystów, którzy przebywali w hotelu w Puerto de Naos.


Nie ma rannych - poinformowała telewizja publiczna RTVE. Premier rządu Pedro Sanchez odwołał podróż do Nowego Jorku, gdzie miał wystąpić na forum ONZ i udał się na Wyspy Kanaryjskie, aby z bliska śledzić rozwój sytuacji. Regionalny rząd archipelagu zwrócił się do Ministerstwa Obrony o uruchomienie specjalnej jednostki wojskowej ds. zagrożeń i podniósł stopień pogotowia do czerwonego.

Wulkan wybuchł w niedzielę o godz. 15.20 czasu kanaryjskiego w niezamieszkanej strefie leśnej, jednak pięć pobliskich gmin znajduje się w stanie pogotowia. Przed wybuchem prewencyjnie ewakuowano stamtąd ok. 300 osób.

Źródła rządu regionalnego poinformowały, że do tej pory nikt nie został ranny, chociaż wydostająca się z wulkanu magma przelała się przez jedną z dróg i zbliżyła do zamieszkanych miejscowości Alcala i El Paraiso. Kilka domów w tej okolicy uległo zniszczeniu.

Przestrzeń powietrzna Wysp Kanaryjskich pozostaje otwarta, jednak firma zarządzająca ruchem powietrznym w Hiszpanii, Enaire, uruchomiła procedurę postępowania w przypadku wystąpienia pyłu wulkanicznego.

Według ekspertów Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan), wybuch w strefie Cumbre Vieja jest typu szczelinowego, co oznacza, że na skutek akumulacji i presji magmy podpowierzchniowej w ziemi otworzyły się szczeliny. Obecnie stwierdzono siedem takich szczelin, przez które wydobywa się lawa i rozżarzone kamienie.

Lokalny rząd zwrócił się do ludności o nieopuszczanie domów w celu uniknięcia urazów dróg oddechowych i oczu, a nawet otwartych ran od spadającego popiołu.

Cumbre Vieja na La Palma to jeden z najbardziej aktywnych kompleksów wulkanicznych na Wyspach Kanaryjskich.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
marekpoznan
Mogliście pokazać zdjęcie z La Palmy a nie Madrytu :)
pozhoga
Nie mieli czasu: trzeba kasować wierszówkę i szukać kolejnej sensacji.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki