Hiszpania: ekslider PSOE rezygnuje z mandatu przed głosowaniem w Kongresie

Przed sobotnim głosowaniem nad inwestyturą lidera prawicowej Partii Ludowej (PP) ekslider hiszpańskich socjalistów Pedro Sanchez - zrezygnował z mandatu deputowanego, aby nie przyłączać się do decyzji swej grupy parlamentarnej, która pozwoli Mariano Rajoyowi sformować rząd.

Socjaliści, najsilniejsza hiszpańska partia opozycyjna, która uległa dalszemu osłabieniu po porażce w niedawnych wyborach regionalnych w Galicji i Kraju Basków, co przyspieszyło dymisję Sancheza ze stanowiska sekretarza tej partii, postanowili nie przeszkadzać dłużej Rajoyowi w uzyskaniu inwestytury. Zapowiedzieli, że w sobotę, w drugim głosowaniu, wstrzymają się od głosu.

Sanchez, który 1 października zrezygnował z dalszego przewodzenia partii, oświadczył w sobotę, że składa mandat deputowanego, ponieważ jest zdecydowanie przeciwny temu, aby lewica pomagała w utrzymaniu konserwatystów u władzy.

Od chwili dymisji Sancheza Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą (PSOE) kieruje komisja zarządzająca, która przygotowuje swój nadzwyczajny zjazd.

350-osobowy Kongres, który zebrał się w sobotę po godzinie 16.30 według wszelkich przewidywań przegłosuje inwestyturę dla Mariano Rajoya, co zakończy trwający od dziesięciu - miesięcy kryzys rządowy, w czasie którego konserwatywny polityk był "urzędującym premierem".

Jego partia ma 170 deputowanych. Absolutna większość potrzebna do wyboru Rajoya wynosi 176 głosów. Do jego wyboru wystarczy, aby od głosu wstrzymało się 11 deputowanych PSOE. (PAP)

ik/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil