Hiszpania: Trybynał Konstytucyjny odrzucił katalońską deklarację o niepodległości

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie odrzucił przyjętą 9 listopada przez kataloński parlament deklarację niepodległościową. Uznał, że dokument jest nie tylko sprzeczny z ustawą zasadniczą, ale nawet ze statutem Autonomii Katalonii.

(fot. iStockphoto / iStockphoto)

Przyjęta w Barcelonie deklaracja wyznaczała początek procesu uniezależnienia się regionu od Hiszpanii. W dokumencie uzasadniano, że kataloński parlament jest organem demokratycznym, który ma prawo podejmować takie decyzje. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że nie można stawiać legalności demokratycznych zasad ponad zasady konstytucyjne. A o suwerenności Katalonii można mówić tylko w kontekście całej Hiszpanii. "Żadne prawo nie może stać ponad zapisami konstytucyjnymi" - czytamy w uzasadnieniu.

Trybunał podjął decyzję w niespełna dwa tygodnie. Sędziowie wyjaśnili, że chcieli, aby poznano ich opinię przed grudniowymi wyborami do parlamentu.

Informacyjna AgencjaRadiowa/Ewa Wysocka-Barcelona/mcm/nyg

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 13 ~Dżejms

Co to za parlament co nie może stanowić sam o swoim terytorium? To pic na wodę fotomontaż. W takim razie po kiego grzyba pozwolili Katalonii mieć własny parlament? Po to aby potem kwestionować jego uchwały?

! Odpowiedz
12 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 ~Alex odpowiada (usunięty)

Autonomią się nie jest, autonomię można posiadać. Przed następnym wykładem się przygotuj, a inwektywy wal sobie w lustro. Człek, którego tam widzisz najwyraźniej na to zasługuje.

! Odpowiedz
2 14 ~pdpacek

Czy nie na tym polega suwerenność ?
Dlaczego prawo Hiszpanii miałoby wpływać na suwerenną Katalonię?

! Odpowiedz
1 16 ~zez

Polityka to świat hipokryzji. Np przyłączenie Krymu do Rosji - niedemokratyczne, ale odłączenie Kosowa od Serbii już zupełnie demokratyczne. Ze już nie wspomnę o Irlandii Północnej, która referendum na temat odłączenia od UK nie ma prawa mieć, ale Szkocja już oczywiscie takie prawo ma. Wymieniać można by bez końca

! Odpowiedz
2 12 ~Biedak

Wolności się nie dostaje. Wolność się BIERZE!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil