REKLAMA

Hiszpania: Trybynał Konstytucyjny odrzucił katalońską deklarację o niepodległości

2015-12-02 18:24
publikacja
2015-12-02 18:24

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie odrzucił przyjętą 9 listopada przez kataloński parlament deklarację niepodległościową. Uznał, że dokument jest nie tylko sprzeczny z ustawą zasadniczą, ale nawet ze statutem Autonomii Katalonii.

/ fot. iStockphoto / iStockphoto

Przyjęta w Barcelonie deklaracja wyznaczała początek procesu uniezależnienia się regionu od Hiszpanii. W dokumencie uzasadniano, że kataloński parlament jest organem demokratycznym, który ma prawo podejmować takie decyzje. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali, że nie można stawiać legalności demokratycznych zasad ponad zasady konstytucyjne. A o suwerenności Katalonii można mówić tylko w kontekście całej Hiszpanii. "Żadne prawo nie może stać ponad zapisami konstytucyjnymi" - czytamy w uzasadnieniu.

Trybunał podjął decyzję w niespełna dwa tygodnie. Sędziowie wyjaśnili, że chcieli, aby poznano ich opinię przed grudniowymi wyborami do parlamentu.

Informacyjna AgencjaRadiowa/Ewa Wysocka-Barcelona/mcm/nyg

Źródło:IAR
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Biedak
Wolności się nie dostaje. Wolność się BIERZE!
~pdpacek
Czy nie na tym polega suwerenność ?
Dlaczego prawo Hiszpanii miałoby wpływać na suwerenną Katalonię?
~zez
Polityka to świat hipokryzji. Np przyłączenie Krymu do Rosji - niedemokratyczne, ale odłączenie Kosowa od Serbii już zupełnie demokratyczne. Ze już nie wspomnę o Irlandii Północnej, która referendum na temat odłączenia od UK nie ma prawa mieć, ale Szkocja już oczywiscie takie prawo ma. Wymieniać można by bez końca
~Dżejms
Co to za parlament co nie może stanowić sam o swoim terytorium? To pic na wodę fotomontaż. W takim razie po kiego grzyba pozwolili Katalonii mieć własny parlament? Po to aby potem kwestionować jego uchwały?
~Alex odpowiada (usunięty)
Autonomią się nie jest, autonomię można posiadać. Przed następnym wykładem się przygotuj, a inwektywy wal sobie w lustro. Człek, którego tam widzisz najwyraźniej na to zasługuje.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki