REKLAMA
Tour de spółki

Hiszpania: ETA ogłasza swój koniec

2018-04-19 18:22
publikacja
2018-04-19 18:22

Baskijska organizacja separatystyczna ETA ogłosiła w czwartek zakończenie swojej działalności. Oficjalny komunikat w tej sprawie ma zostać wydany za dwa tygodnie - poinformowała telewizja publiczna ETB.

/ fot. Vincent West / Reuters

"Deklaracja o zakończeniu działalności będzie bardzo czytelna. Nikt nie będzie miał wątpliwości w tej sprawie" - powiedział w baskijskim radiu EITB Alberto Spectorovsky, członek międzynarodowej grupy mediacyjnej w Baskonii.

Oficjalna decyzja zostanie ogłoszona 5 lub 6 maja na terytorium baskijskim we Francji, gdzie ETA działała. Szczegóły tego wydarzenia zostaną podane do wiadomości w najbliższy poniedziałek na konferencji prasowej.

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Juan Ignacio Zoido powiedział, że ETA została pokonana politycznie i operacyjnie i nie osiągnęła żadnego ze swych celów. "ETA nie osiągnęła niczego. Nie ma prawa oczekiwać czegokolwiek za to, iż wstrzymała zabijanie i ogłasza swój koniec" - powiedział Zoido w parlamencie.

Utworzona w 1959 r. terrorystyczna organizacja ETA była najbardziej radykalną formą walki Basków o niepodległość. Jej członkowie dopuścili się licznych zamachów, głównie na policjantów i urzędników państwowych, w których zginęło łącznie ponad 820 osób.

Pod koniec lat 90. część baskijskich polityków, a także byłych terrorystów wezwała kierownictwo ETA do porzucenia walki zbrojnej.

W marcu 2016 r. władze ETA oświadczyły, że organizacja zamierza się rozbroić, ujawniając rządom Hiszpanii i Francji - krajów, na których terenie działała - informacje dotyczące swoich magazynów broni. W kwietniu ub.r. ETA przekazała francuskim służbom adresy swoich 12 magazynów broni. Znaleziono w nich kilkadziesiąt sztuk broni i kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych. (PAP)

zm/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki