Hiszpania: 5 aresztowanych w największej operacji przeciwko piratom TV

Hiszpańska policja rozbiła działającą na terenie kilku państw Europy siatkę zajmująca się nielegalną retransmisją zagranicznych kanałów telewizyjnych. Do czwartkowego wieczora aresztowano pięciu członków gangu.

(fot. manaemedia / YAY Foto)

Kradzione programy pochodziły z około 800 stacji i były oglądane na zasadzie subskrypcji w 30 krajach świata.

Jak poinformowała w czwartek komenda główna hiszpańskiej policji (Policia Nacional), sukces w tej największej w historii europejskiej kryminalistyki operacji przeciwko piratom telewizyjnym mają też wymiary ścigania Wielkiej Brytanii i Danii, a także Europol.

Siedziba grupy przestępczej znajdowała się w Maladze na południu Hiszpanii, gdzie zatrzymanych zostało trzech członków gangu. Dwaj inni zostali ujęci poza granicami Hiszpanii.

Aresztowanym, wśród których są m.in. Hiszpanie i Duńczycy, postawiono już zarzuty przynależności do grupy przestępczej, kradzieży własności intelektualnej, oszustw finansowych, a także prania brudnych pieniędzy.

Na trop grupy telewizyjnych piratów, która na nielegalnej sprzedaży transmisji zarabiała około 8 mln euro, natrafiono w 2015 r. po informacji od władz angielskiej ligi piłkarskiej Premier League.

W trakcie rewizji w domach należących do członków gangu bądź przez nich wynajmowanych natrafiono na jedenaście miejsc z nielegalnymi serwerami pozwalającymi przetwarzać sygnał oryginalnych stacji telewizyjnych i retransmitować go przez internet do użytkowników w ramach subskrypcji o wartości od 40 do 460 euro.

Śledztwo potwierdziło, że grupa piratów oferowała łącznie transmisje z ponad 800 kanałów telewizyjnych. Ujawniono, że wywodząca się z Hiszpanii grupa miała swoje odgałęzienia także w Danii, Wielkiej Brytanii, w Holandii oraz na Łotwie i Cyprze.

Na terenie Hiszpanii grupa przestępcza działała od 2013 r. w trzech regionach kraju: w Andaluzji, we wspólnocie autonomicznej Walencji oraz w aglomeracji Madrytu.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ jo/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 xx2

Gangi...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil