REKLAMA
WAŻNE

Historyk bez matury z historii

2014-07-09 03:02
publikacja
2014-07-09 03:02
fot. iStock / Thinkstock / Thinkstock

Kandydaci na studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim nie muszą obowiązkowo zdawać matury z historii. Dwanaście innych z największych wydziałów historycznych w Polsce także zrezygnowało z tego wymogu - donosi "Dziennik Polski".

Aby dostać się na Wydział Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wystarczy wynik egzaminu np. z języka polskiego, filozofii lub geografii. Jeżeli jednak wybór maturzysty padnie na historię, jest ona punktowana podwójnie.

Władze UJ tłumaczą, że u nich i tak 95 proc. kandydatów legitymuje się takim egzaminem. Twierdzą, że uczelnia go jednak nie wymaga w trosce o osoby, które już po skończeniu szkoły poczuły, że chcą studiować historię.

Na Uniwersytecie Pedagogicznym wystarczy mieć maturę z języka polskiego. "Chętnie bym przyjęła tylko 15 prawdziwych pasjonatów, ale sytuacja jest taka, że jeżeli te pięć pozostałych osób zrezygnuje, to zamkną nam kierunek" przyznaje prof. Bożena Popiołek, dyrektor Instytutu Historii UP.

"To pójście na łatwiznę i efekt ciągłego obniżania poziomu szkolnictwa wyższego. Nasze uniwersytety będą zajmowały coraz niższe miejsca w światowych rankingach" zauważa Grzegorz Surdy z Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej. (PAP)

tpo/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Joanna
Ali przepraszam, My już nic nie mamy,kompletnie nic.Może tylko garść wspomnień. Dziś władzę ma ten z mamoną.. I nie jest ważne ,jakim jest ..bo człowiekiem tego nawet nazwać nie można.
~marek
co to za bzdury pleciesz, Tusk pochodził z biednej rodzin, duza kasy nie zarabia(17miesiecznie w porownaniu do np piłkarzy to nic) a mimo to ma władze.
~ali
dlatego mamy takich historyków jakich mamy, wstyd i hańba
~Joanna
Ten kraj schodzi na dno...nie powiem na psy,bo bym obraziła zwierze. Wszelkie wartości się zdewaluowały ,Ryba psuję się od głowy,zatem od rządu poczynając,władze terytorialne..itd,itd.. Tylko żal myśleć jak zostaje wszystko zniszczone o co walczyli i ginęli Nasi Dziadowie.Polacy,ocknijcie się...

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki