REKLAMA

Historyk: Polska powinna domagać się wysokiej kwoty reparacji wojennych od Niemiec

2021-09-01 06:50
publikacja
2021-09-01 06:50
Historyk: Polska powinna domagać się wysokiej kwoty reparacji wojennych od Niemiec
Historyk: Polska powinna domagać się wysokiej kwoty reparacji wojennych od Niemiec
fot. Reprodukcja: Janusz Fila / / FORUM

Historyk i politolog z Akademii Wojskowej w Lizbonie prof. Antonio Jose Telo uważa, że polski rząd powinien przedstawić władzom Niemiec wniosek o reparacje za zniszczenie kraju w okresie II wojny światowej. "Wniosek taki byłby pod względem moralnym w pełni uzasadniony" - podkreślił.

Jeden z czołowych w Portugalii znawców problematyki II wojny światowej określił kwestię odszkodowań za szkody odniesione przez Polskę ze strony niemieckiej za “ważne zagadnienie”, które zasługuje na szybkie rozwiązanie.

W rozmowie z PAP prof. Telo wskazał za zrozumiałe podejmowane przez otoczenie polskiego rządu głosy dotyczące wystosowania wobec Berlina żądania uregulowania kwestii zniszczeń wojennych.

“Wniosek taki byłby pod względem moralnym w pełni uzasadniony, ponieważ mówimy tu o oczywistej inwazji, brutalnej agresji wobec Polski; przy czym strona polska nie stanowiła żadnego zagrożenia dla agresora”, wskazał Jose Antonio Telo.

Autor książki “Neutralność Portugalii i nazistowskie złoto” obawia się, że całkowite zadośćuczynienie przez Niemcy Polsce byłoby dziś mało prawdopodobne.

"Zniszczenia wojenne Polski były tak ogromne, że gdyby zaktualizować dziś tę wartość, otrzymalibyśmy kolosalną kwotę. Na przykład dziesiątki tysięcy zniszczonych podczas wojny budynków w samej tylko Warszawie to gigantyczne w swojej wartości straty" - powiedział prof. Telo.

Odnotował też niepoliczalne finansowo straty ludności polskiej zabitej przez niemieckiego agresora i okupanta podczas II wojny światowej.

Wykładowca Akademii Wojskowej w Lizbonie wskazał, że strona niemiecka może próbować odwoływać się do prowadzonych po wojnie rokowań z władzami komunistycznej Polski i ZSRR w sprawie odszkodowań. Zaznacza, że Berlin może też obawiać się, że ewentualna wypłata Warszawie odszkodowań spowoduje żądania reparacji wojennych ze strony innych państw.

"To zagadnienie jest delikatne także dlatego, że Polska we wrześniu 1939 r. nie została zaatakowana jedynie przez Niemcy, ale również przez ZSRR" - dodał Telo.

W ocenie portugalskiego historyka Polska powinna domagać się wysokiej kwoty reparacji wojennych od Niemiec, mając jednak na uwadze, że wypłata pełnej sumy za zniszczenia spowodowane przez Berlin jest obecnie mało realna.

"W każdym razie polski rząd powinien podjąć ten temat, gdyż postawi to Niemcy w pozycji obronnej i ułatwi inne prowadzone obecnie negocjacje pomiędzy Warszawą a Berlinem. Nie sądzę, aby ta kwestia miała zaszkodzić przyszłym stosunkom polsko-niemieckim. Wbrew przeciwnie, raczej je poprawi" - spodziewa się prof. Telo.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (22)

dodaj komentarz
mrbeast
Przypomnę, że gdyby nie ukłąd Rosji z nazistami II wojny by w ogóle nie było. Przypomnę też, wbrew temu to plecie TVP Kurskiego, że naziści to też głęboko wierzący katolicy, więc pitolenie, że chrześcianie są najbardziej prześladowaną "nacją" na świecie jest bzdurą, albo są ku temu powody? Generalnie religie powinny być Przypomnę, że gdyby nie ukłąd Rosji z nazistami II wojny by w ogóle nie było. Przypomnę też, wbrew temu to plecie TVP Kurskiego, że naziści to też głęboko wierzący katolicy, więc pitolenie, że chrześcianie są najbardziej prześladowaną "nacją" na świecie jest bzdurą, albo są ku temu powody? Generalnie religie powinny być zakazane w przestrzeni publicznej, tak samo jak zakazane są intymne akty.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lampeduza
Skoro nie ma szans na realne uzyskanie kasy, to o co chodzi? Komu zależy na zaognieniu relacji wewnątrz Europy, na osłabieniu EU? Komu zależy na tym, by Polska została sama i skłócona z sąsiadami, szczególnie Niemcami? Kreml dobrze kombinuje: nagle historyk z Portugalii (no bo nie z Moskwy) podpuszcza Polaków na Niemców… Niemcy straciły Skoro nie ma szans na realne uzyskanie kasy, to o co chodzi? Komu zależy na zaognieniu relacji wewnątrz Europy, na osłabieniu EU? Komu zależy na tym, by Polska została sama i skłócona z sąsiadami, szczególnie Niemcami? Kreml dobrze kombinuje: nagle historyk z Portugalii (no bo nie z Moskwy) podpuszcza Polaków na Niemców… Niemcy straciły na rzecz PL Katowice, Opole, Wrocław, Ziel Góra, Szczecin, Gdansk, itp itd. Jak to rozliczyć??? Czapka z głowy jak się znajdzie geniusz!
wielblad13
szanse są ale nie na całość bo by Niemcy splajtowały po prostu...
przemek_opinia
Dziękujemy za artykuł i poruszenie tej kwestii.
marxs
nie ma takiej kasy żeby PISostwo nie zdołało jej zutylizować w związku z tym jakiekolwiek reparacje są bez sensu ludziom w PISlandeshu się nic nie poprawi natomiast Blaszakom &Co specjalistom od zakupów złomu wojskowego zupełnie przeciwnie
przemek_opinia
Co za brednie i bzdury piszesz, czytać się tego nie da. Jedź do swoich uwielbionych Niemiec i będziesz miał spokój.
300_pala odpowiada przemek_opinia
Daj znać ile aut niemieckich producentów kupiła dobra zmiana
marxs odpowiada 300_pala
na razie PISiarze i PISiary utylizują te co już kupili ( Audi Beatki za 2,5 mln zł na złom)
pozhoga odpowiada 300_pala
Nie wiem. Wiem, że nia ma POLSKICH aut - skutek nieświętej magdalenki.

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki