Historia jak z filmu. Zakopał zwłoki matki w ogrodzie, żeby móc pobierać jej emeryturę

57-letni Jakub Ch. odpowie przed sądem za to, że zakopał zwłoki swojej matki w ogrodzie na jednej z posesji w Ciechanowie (Dolnośląskie) i przez trzy lata pobierał jej emeryturę. Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.

(thetaXstock)

Do zdarzenia opisanego w akcie oskarżenia, sporządzonym przez Prokuraturę Rejonową w Lubinie, doszło w lipcu 2016 r. Wówczas to mieszkający w wynajmowanym domu w Ciechanowie Jakub Ch. po śmierci matki zakopał jej zwłoki w przydomowym ogrodzie. Mężczyzna przez trzy lata, do września 2019 r., pobierał emeryturę matki. Wyłudził w ten sposobu około 41 tys. zł.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy prok. Lidia Tkaczyszyn powiedziała w środę PAP, że Ch. został oskarżony m.in. o nieudzielenie matce pomocy w okresie poprzedzającym jej śmierci. "Nie wezwał pomocy medyczne w momencie, gdy jej stan zdrowia zagrażał jej życiu" - powiedziała prokurator.

Ch. zarzucono również, że znieważył zwłoki matki zakopując je w ogrodzie. Mężczyzna został też oskarżony o wyłudzenie pieniędzy z ZUS, ponieważ pobierał on emeryturę matki po jej śmierci. "Od lata 2016 r. do września 2019 r., kiedy znaleziono zwłoki kobiety, oskarżony pobrał emeryturę za matkę w łącznej kwocie około 41 tys. zł" - powiedziała prokurator.

Prok. Tkaczyszyn dodała, że w ramach śledztwa przeprowadzono sekcję zwłok kobiety. Ze względu na stan zwłok sekcja nie wykazała przyczyny śmierci. "Wykazano zaś, że na ciele kobiety nie było uszkodzeń mechanicznych" - powiedziała prokurator.

Ch. w śledztwie przyznał się do zakopania zwłok matki. W wyjaśnieniach zaś powiedział, że zamarła ona z przyczyn naturalnych.

Sprawa wyszła na jaw dzięki wnuczce kobiety. Zawiadomiła ona policję, że jej babcia zaginęła. Wcześniej oskarżony poinformował córkę, że babcia zmarła, ale nie chciał powiedzieć, gdzie została pochowana.

Jakubowi Ch. grozi do 8 lat więzienia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mark/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil