REKLAMA

Hipoteki idą jak woda

2020-12-02 06:51
publikacja
2020-12-02 06:51
fot. rsooll / Shutterstock

Polacy szukają sposobu już nie na zarobek, ale na ochronę oszczędności przed wysoką inflacją - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Jak podaje gazeta, "banki udzieliły w październiku gospodarstwom domowym kredytów mieszkaniowych za 5,7 mld zł". "To o prawie 19 proc. więcej niż rok temu i o 13 proc. niż we wrześniu. Tak duże odbicie częściowo wynika z odłożonego popytu, bo w połowie roku niepewność dotycząca rynku pracy przełożyła się na mniejszą chęć do zaciągania długu, a wzrost ryzyka skłonił banki do zwiększenia wymogów wobec kredytobiorców, co negatywnie wpłynęło na sprzedaż. Mimo tych zawirowań po dziesięciu miesiącach sprzedaż hipotek jest większa niż w tym samym okresie 2019 r., który był przecież rekordowy pod tym względem" - napisano.

"Rz" zwróciła uwagę, że jest "jeden główny powód dużego wzięcia tych kredytów: ścięcie wiosną przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych w Polsce niemal do zera". "To oznacza nie tylko tańsze kredyty – średnie oprocentowanie nowych hipotek w październiku wyniosło niecałe 3 proc. wobec 4,4 proc. tuż przed pandemią – ale i wyższą zdolność kredytową klientów" - wyjaśniono.

Kolejny skutek cięcia stóp to - jak zaznaczono - topnienie lokat. "Zakładane w październiku najpopularniejsze, na jeden–trzy miesiące, miały oprocentowanie sięgające tylko 0,55 proc. w skali roku, co po uwzględnieniu ponad 3-proc. inflacji i podatku od zysków kapitałowych oznacza realną stratę. Nie dziwi więc, że Polacy wycofują pieniądze z lokat – od początku roku ubyło z nich 78 mld zł, czyli jedna czwarta – i część tych środków przeznaczają na zakup mieszkań, wspierając się przy tym kredytem" - podano. (PAP)

dap/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
loool
Wasze ulice , nasze kamienice . Żyd nie będzie wiecznie pożyczał na 0%, to się szybko zmieni ale dopiero wtedy jak odpowiednio dużo płotek wejdzie do sieci . Później przejmie te apartamenty za bezcen gdy ulica nie będzie miała na spłaty rat. Historia stara jak świat.
innowierca
A dopiero co byl artykul o oszednosciach w ktorym podano ze wiekszosc rodzin ma oszczedzone 5 do 10 tys PLN a waska grupa swiadomych finansowo lepiej zarabiajacych ma nawet 20 000 PLN oszczednosci.
turtle147
Polacy chornią oszczędności biorą kredyt, hahahahahahhahaha :) Chyba nawet Fakt i Gazeta Wyborcza by takiego gniota nie przepuściła :)
oprixy
artykul z cyklu jak ochronic pieniadze ktorych nie masz
jkl777
Maja 50% wkladu wlasnego. Na wzroscie cen mieszkan zarabiaja pomimo kredytu.
innowierca
Nie nalezy winic sprzedawcow ze staraja sie za wszelka cene chronic swoja branze, szczegolnie ze to jest wlasnie moment kiedy "poklosie kryzysu" zacznie byc (dotrze) odczuwalne dla branzy budowlanej. Oni wiedza ze ich rynek zawsze odczuwa kryzys z opoznieniem.Home Broker wolal zbankrutowac przeciez na poczatku kryzysu nic Nie nalezy winic sprzedawcow ze staraja sie za wszelka cene chronic swoja branze, szczegolnie ze to jest wlasnie moment kiedy "poklosie kryzysu" zacznie byc (dotrze) odczuwalne dla branzy budowlanej. Oni wiedza ze ich rynek zawsze odczuwa kryzys z opoznieniem.Home Broker wolal zbankrutowac przeciez na poczatku kryzysu nic tonac dalej.
tomskitom
Kredo na 2,5% przy 3,5% oficjalnej inflacji, plankton wokół spłaca Ci mieszkanie inflacją...
kris75 odpowiada jkl777
Czyli masz 200 tys bierzesz kredyt na 300 tys. Spłacasz 500 tys. Potem sprzedajesz mieszkanie za 600 tys. Ile zarobiłes przez 20 lat z tych swoich 200 tys?
swiatekdomin odpowiada kris75
Prawie dobrze rozumujesz. Z jednym małym choć istotnym wyjątkiem. Nie ty spłacasz lecz tobie inni spłacają. A jak już spłacą to sprzedajesz za 600tys.
anty12
Juz drugi artykul dzis na bankier.pl ktory ma zachecic straszeniem na zakup mieszkania. Codziennie pranie mozgu. Az takiej nachalnej propagandy to nie bylo dawno, cos jak w TVPiS.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki