REKLAMA

Hipoteka przez komórkę już niedługo?

Michał Kisiel2015-08-04 13:17analityk Bankier.pl
publikacja
2015-08-04 13:17
fot. Robin Lund.com / YAY Foto

Brytyjski bank Halifax wprowadził aplikację mobilną pozwalającą na uzyskanie w ciągu kwadransa tzw. „agrement in principle”. Pozwala to klientom rozważającym kupno mieszkania na uzyskanie wstępnej decyzji o zdolności kredytowej, nierzadko wymaganej przez sprzedających jako dowód, że druga strona transakcji jest wypłacalna.

Kredyt hipoteczny jest na tyle skomplikowanym produktem, że jak dotąd zazwyczaj wymaga bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem banku. Do sprzedaży kredytów mieszkaniowych za pomocą aplikacji mobilnej jest jeszcze daleko, ale niektóre instytucje zbliżają się do tego celu. Brytyjski bank Halifax zaprezentował aplikację mobilną, która pozwala w 15 minut uzyskać decyzję dotyczącą zdolności kredytowej (tzw. „agreement in principle”).

Klient może oszacować maksymalną kwotę dostępnego kredytu z uwzględnieniem wydatków na utrzymanie ponoszonych przez gospodarstwo domowe, wysokości wkładu własnego, okresu spłaty oraz kosztów około kredytowych niezbędnych do zawarcia transakcji (podatki, opłaty notarialne). Tego rodzaju dokument bywa wymagany na brytyjskim rynku przez sprzedających i pośredników – w ten sposób odsiewa się osoby, które są poważnie zainteresowane zakupem i mają odpowiednie środki.

Przygotowanie symulacji opiera się m.in. na raportach z biura informacji kredytowej. Jak informuje bank, zapytanie składane w celu uzyskania „agreement in principle” nie wpływa jednak na historię kredytową klienta. Rozglądający się za nowym lokum mogą dzięki aplikacji uzyskać potrzebne informacje w dowolnym miejscu i czasie.

Bank Halifax podkreśla w informacji prasowej, że obserwuje gwałtowne zmiany w zachowaniach klientów. W czerwcu tego roku instytucja odnotowała 69 mln interakcji z klientami. W stosunku do czerwca 2014 r. oznacza to wzrost o 47 proc. Ponad połowa kontaktów z użytkownikami odbywa się za pomocą aplikacji mobilnych, a 2/3 logowań do bankowości internetowej pochodzi z urządzeń mobilnych.

W Polsce banki z powodzeniem wykorzystują aplikacje mobilne do sprzedaży kredytów konsumpcyjnych. Taką ofertę mają m.in. mBank, BZ WBK i ING Bank Śląski.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~ja
w ing już dawno można dostać kredyt hipoteczny całkowicie przez internet. nic trudnego
~na_frajerów
Fajny pomysł !!! Frajerów nie będzie brakować !!!
~hehe
Windykacja też się będzie odbywać przez komórkę. Kruk i Przyjaciele będą co 15 minut dzwonić.
~haha
i za każdy telefonik stówka sie należy

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki