REKLAMA
RPP

WYKRESY TYGODNIAHipoteczna katastrofa, inflacyjne zaskoczenie (a może jednak nie?) i świetne wyniki Orlenu

2022-12-03 06:30
publikacja
2022-12-03 06:30

To był ciekawy tydzień, jeśli chodzi o dane makro, ale i wyniki dużych spółek. Zapraszamy na podsumowanie przełomowego, listopadowo-grudniowego tygodnia na 10 wykresach.

Hipoteczna katastrofa, inflacyjne zaskoczenie (a może jednak nie?) i świetne wyniki Orlenu
Hipoteczna katastrofa, inflacyjne zaskoczenie (a może jednak nie?) i świetne wyniki Orlenu
fot. Ground Picture / / Shutterstock

1. Inflacja spadła z 25-letniego szczytu. Pomogły tańsze paliwa i opał

Wstępny odczyt inflacji CPI za listopad zaskoczył większość ekonomistów. Według GUS-u roczna dynamika CPI była niższa niż miesiąc temu, aczkolwiek wciąż pozostała na ekstremalnie wysokim poziomie.

2. PMI: polski przemysł wciąż w głębokim kryzysie

Choć listopad przyniósł niewielki wzrost wskaźnika PMI, to według autorów badania polski sektor wytwórczy wciąż pogrążony był w głębokim kryzysie. Dobrą wiadomością jest jedynie raportowany spadek kosztów produkcji.

3. USA przerwały techniczną recesję. PKB wyższy, niż sądzono

Pierwsza rewizja statystyk amerykańskiego PKB pokazała, że w trzecim kwartale największa gospodarka świata rosła szybciej, niż pierwotnie szacowano. Jednakże struktura tego wzrostu pozostała niejednoznaczna.

BEA

4. Inflacja w strefie euro obniżyła się, ale ponad 20 proc. nadal w trzech krajach

Listopad przyniósł spadek inflacji HICP w strefie euro – wynika z wstępnych szacunków Eurostatu. Niemniej jednak odczyt na poziomie 10% jest niemal równie wysoki jak we wrześniu oraz pięciokrotnie przewyższa cel unijnych władz monetarnych.

5. Polska gospodarka hamuje. "Destrukcja popytu"

Polska gospodarka nie zwalnia tak szybko, jak sądzono, ale obawy może budzić niekorzystna kompozycja wzrostu PKB. Z drugiej strony daje ona nadzieje na ograniczenie presji inflacyjnej.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

6. Niemiecka inflacja zrobiła "w tył zwrot"

Listopad przyniósł niewielki spadek inflacji CPI w największej gospodarce Europy. Jest jednak zbyt wcześnie, aby odtrąbić sukces – w tym roku to już trzeci taki „ząbek” w dół.

destatis

7. Rekordowe zyski i rekordowe inwestycje. Orlen pochwalił się wynikami

To pierwszy raport finansowy PKN Orlen uwzględniający fuzję z Lotosem. Największa polska spółka musiała przesunąć jego publikację o kilka tygodni ze względu na zakres prac z nim związanych. Wreszcie inwestorzy dowiedzieli się, ile zarobił multienergetyczy gigant w kwartale spadających cen ropy na światowych rynkach.  

Bankier.pl

8. Najlepszy III kwartał w historii CD Projektu. Pomógł "Cyberpunk 2077"

CD Projekt pokazał wyniki za III kwartał. Jak powiedział Piotr Nielubowicz, wiceprezes ds. finansowych, był to najlepszy trzeci kwartał w historii spółki. Najważniejszym motorem napędowym przychodów był sukces serialu "Cyberpunk: Edgerunners" na Netfliksie i powrót zainteresowania do gry "Cyberpunk 2077".

Wyniki grupy CD Projekt w trzecim kwartale 2022 roku, ich odniesienie do konsensusu PAP Biznes oraz do wyników z poprzednich okresów (dane w mln zł)
3Q2022 wyniki kons. różnica r/r q/q YTD 2022 rdr
Przychody 245,5 250,4 -2,0% 69,9% 51,8% 623,4 1,4%
EBITDA 148,8 136,3 9,1% 246,9% 101,6% 329,9 49,3%
EBIT 97,1 102,7 -5,4% 521,2% 86,2% 234,6 69,7%
zysk netto j.d. 98,7 95,5 3,3% 504,0% 120,2% 212,5 75,0%
marża EBITDA 60,6% 54,5% 6,10 30,91 14,98 52,91% 17,00
marża EBIT 39,6% 41,0% -1,48 28,73 7,31 37,63% 15,15
marża netto 40,2% 38,1% 2,05 28,89 12,49 34,08% 14,34

9. WYNIKI OBI 2022. Kim jest polski inwestor? Portfele wciąż puchną. Inflacja silniejsza od bessy?

Polski inwestor indywidualny z roku na rok staje się coraz bardziej profesjonalny i systematycznie buduje swój portfel, równocześnie poszerzając swoje horyzonty o rynki zagraniczne i ETF-y. Najbardziej przeszkadza mu działalność polityków. Poznaliśmy wyniki kolejnego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów.

SII

10. Hipoteczna katastrofa – wynik będzie najgorszy od 20 lat

Niemal 50-procentowy spadek sprzedaży kredytów hipotecznych kwartał do kwartału zwiastuje katastrofalne wyniki dla całego 2022 r. W najnowszym raporcie AMRON-SARFiN eksperci prognozują, że ten rok będzie pod tym względem najgorszy od dwóch dekad.

AMRON-SARFiN

Katarzyna Waś-Smarczewska

Źródło:
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Widać ile Orlen zarabia korzystając ma wojnie kosztem społeczeństwa. Zniżki mają wspólnicy PiS czyli kościół i związek zawodowy. Tak się żyje kosztem tych co pracują
nocin
W tej chwili paliwo jest tańsze w Czechach, Słowenii, Węgrzech i Francji (dla firm po odzysku akcyzy). Minimalnie droższe na Słowacji i Włoszech. Tanieje też paliwo niemiecki. Jeśli wrócimy do 23% VAT będziemy mieli najdroższe paliwo w regionie. To oznacza ze obrót Orlenowi spadnie znacznie. Skończą się chociażby tankowania w PL W tej chwili paliwo jest tańsze w Czechach, Słowenii, Węgrzech i Francji (dla firm po odzysku akcyzy). Minimalnie droższe na Słowacji i Włoszech. Tanieje też paliwo niemiecki. Jeśli wrócimy do 23% VAT będziemy mieli najdroższe paliwo w regionie. To oznacza ze obrót Orlenowi spadnie znacznie. Skończą się chociażby tankowania w PL transportu międzynarodowego a to dużo litrów. Jak to mówią każdy kij ma 2 końce panie Obajtek.
daniel_1
Czyli szach mat.
Rządzący zbierają haki na opozycję a potem opozycja zbiera haki na byłych rządzących, czyli opozycję.
hfjdj
3 komentarze i ani jednego od peroniarza.

velazquez
No jak?! Przecież twój jest od fliperskiego peroniarza XD
Ale spokojnie, jeszcze kiedyś opchniesz tego flipa (tak za kilka lat), więc jeszcze się nie gorączkuj XD
No chyba że siedzisz na dużym lewarze… no to wtedy słabo.
clex
Orlen tak podniósł ceny, że gdy wróci 23% vat to będzie drożej niż w Niemczech. Tak wyglądają rządy PiS.
podatnik-
Szanowna Pani redaktor, PRL zakończył swój żywot zgodnie z wytycznymi towarzyszy radzieckich z lat 1985-86 o nazwie głasnost i piriestrojka. PRL został sprywatyzowany i aktualnie nazywa się PRL bis. PRL bis jest zadłużony na ponad 7 bilionów(naszych bilionów) PLN. Powstał jako bankrut za zgodą Balcerowicza metodą prywatyzujemy Szanowna Pani redaktor, PRL zakończył swój żywot zgodnie z wytycznymi towarzyszy radzieckich z lat 1985-86 o nazwie głasnost i piriestrojka. PRL został sprywatyzowany i aktualnie nazywa się PRL bis. PRL bis jest zadłużony na ponad 7 bilionów(naszych bilionów) PLN. Powstał jako bankrut za zgodą Balcerowicza metodą prywatyzujemy zyski dla nielicznych plus ci co mieli prywatne banki ziemskie(doktor pośrednik primo voto Kulczyk śp., śp. Wejchert, Niemczycki, tow. Henryka primo voto Bochniarz, etc.) oraz reszta Narodu prywatyzująca straty i długi. PRL bis do dzisiaj się zadłuża, nic sobie nie robiąc z marnych losów przyszłych pokoleń! I na koniec kiedy tow. Balcerowicz wytłumaczy Narodowi skąd śp. kapuś SB. J. Wejchert miał pieniądze na założenie FOR?
infinityhost
Wniosek jest oczywisty, te orlenowskie hot dogi robią robotę!

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki