REKLAMA

Hindusi wydają fortunę na imprezy weselne

2017-02-26 07:14
publikacja
2017-02-26 07:14

Hindusi wydają prawdziwą fortunę na imprezy weselne. Branża szacowana jest na 40 mld dolarów i wciąż rośnie. Presja na wystawne wesela dotyczy każdej grupy społecznej i staje się problemem do tego stopnia, że pojawił się projekt ustawy ograniczającej wydatki.

/ fot. arfabita / YAY Foto

Najpierw przyszło zaproszenie. Nie w kopercie lecz w zdobionej szkatułce, w którą na zewnętrznej stronie wieczka wmontowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny. Kilkuminutowe wideo zaproszenie okazało się profesjonalnym klipem muzycznym rodem z Bollywood, filmowej fabryki marzeń.

Zgodnie z regułami filmu bollywoodzkiego pan Reddy i nowożeńcy nie wyśpiewali osobiście powitalnej piosenki, lecz ruch ich ust zsynchronizowano z nagraniem profesjonalnych pieśniarzy. W kolejnych ujęciach Brahmani, piękna, dwudziestojednoletnia panna młoda, tańczyła w dynamicznie zmieniających się sceneriach i kreacjach. Z kolei Rajeev dwudziestopięcioletni pan młody, żwawym krokiem przemierzał pałac i jego ogrody na tle galopujących białych koni.

Zaproszenie na ślub Brahmani i Rajeeva, rozesłano do 50 tys. gości, którzy wzięli udział w weselu wycenianego na przynajmniej miliard rupii (61 mln zł), a maksymalnie na 5 mld rupii (335 mln zł).

Do organizacji wynajęto reżyserów, scenografów i charakteryzatorów z przemysłu filmowego. Na ponad 145 tys. m kw. powierzchni wokół pałacu w Bengaluru, stolicy południowego stanu Karnataka, postawiono replikę wioski wraz z przebranymi w kostiumy jej mieszkańcami. Zbudowano również kopie domów pana i panny młodej. Główną budowlą była jednak replika słynnej świątyni z antycznego miasta Hampi, gdzie odbyła się ceremonia zaślubin.

Ostatnie trzy dni były bardziej pracowite niż kiedykolwiek wcześniej. Dla pięćdziesięciu tysięcy gości musieliśmy przygotować grubo ponad kilka tysięcy kilogramów jedzenia - opowiadał dziennikowi Deccan Chronicle, Raghu Nayak, menedżer cateringu. Media donosiły, że serwowano sto pięć wegetariańskich potraw uwielbianych na południu Indii oraz sto innych przysmaków.

Impreza odbyła się w połowie listopada 2016 r., w szczycie kryzysu monetarnego wywołanego przez wycofanie z obiegu i wymianę banknotów 500- i 1000-rupiowych. Kiedy ludzie w całych Indiach stali w kolejkach do bankomatów i przekładali długo planowane śluby z powodu braku gotówki w obiegu, goście wesela Reddy'ch przemierzali włości pałacu na stylizowanych wiejskich wozach zaprzężonych w byki odziane w bogato haftowane derki.

Brahmani i Rajiva było stać na wesele, bo ufundowali je rodzice. Tatą Brahmani jest jeden z najbogatszych polityków rządzącej krajem Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) i właściciel imperium wydobywczego Gali Janardhan Reddy. Ojcem Rajiva jest z kolei pochodzący z Hyderabadu przemysłowiec Vikram Deva Reddy, który inwestuje w Afryce.

Wesele w Indiach to wielki ból głowy

Musi być wielkie i tłuste. I nie ważne czy jest się bogaczem - opowiada Gaurav Sharma, konsultant w jednej ze światowych firm doradczych, który zaczynał karierę w Delhi, a teraz pracuje w USA. Hindus nie może przed tym uciec nawet do Ameryki. Razem z Poonam braliśmy ślub właśnie w Indiach - dodaje, że po Hindusach mieszkających poza granicami kraju każdy spodziewa się większych wydatków.

Branża weselna w Indiach szacowana jest na 40 mld dolarów i mimo kryzysów w kraju i zagranicą, wciąż rośnie. Wyższa klasa średnia wydaje przeciętnie na ślub między 7-8 mln rupii (ok. 420-480 tys. zł), a bardziej majętni biznesmeni w granicach 100 mln rupii (ok. 6,1 mln zł). Popularne są wesela poza Indiami - w Singapurze, Tajlandii i na Bali. Przeciętne wesele wśród klasy średniej powinno mieć minimum pięćset gości, do tego trochę mniej na imprezie zaręczynowej - tłumaczy Gaurav.

Zastaw się i postaw się! - zżyma się Laxmi Narayan, działaczka społeczna od kilku dekad pracująca w slumsach Puny, w centralnych Indiach. Nawet wesele w slumsach, w wioskach, wśród najuboższych zazwyczaj znacznie przekracza ich możliwości finansowe. Ludzie zadłużają się na kilka pokoleń - tłumaczy.

Koszty wesel wśród uboższych to także posag. Oficjalnie nielegalny w Indiach, lecz powszechnie praktykowany zwyczaj. Rodzice dziewczyny muszą się wkupić posagiem w małżeństwo. Dlatego dziewczynka w rodzinie, to przekleństwo. Bez posagu ani rusz i to mimo że w wielu indyjskich stanach mamy nienaturalną przewagę urodzeń chłopców nad dziewczynkami - Narayan dodaje, że posag jest właśnie główną przyczyną aborcji dziewczynek.

Politycy wkraczają do akcji

Prawdziwą burzę wywołał projekt ustawy wniesiony w lutym 2017 r. do parlamentu przez posłankę Ranjeet Ranjan. Zakłada, że śluby za które płaci ojciec panny młodej, mogą mieć maksymalnie 500 gości. Ślub syna może mieć 400 gości. Z kolei na imprezie zaręczynowej może się bawić tylko 100 osób. Wesela, których budżet przekroczy 500 tys. rupii (ponad 30 tys. zł) zostaną obłożone 10-procentowym podatkiem. Ten z kolei trafi do funduszu na organizację wesel dla córek niezamożnych ojców.

Od 1 kwietnia 2017 r. podobne przepisy zaczną obowiązywać w stanie Dżammu i Kaszmir, gdzie zostanie również ograniczona liczba potraw serwowanych podczas imprez weselnych. Ma to ukrócić nierozsądne marnotrawienie podstawowych towarów.

Nie wiem, czy to przejdzie - ocenia Gaurav Sharma. Presja na wystawne wesela jest ogromna, a Hindusi potrafią radzić sobie z takimi przepisami - dodaje.

Z Delhi Paweł Skawiński (PAP)

pas/ ala/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Elo
Byłem w Indiach na weselu. Już samo 500 gości robiło na mnie wrażenie. Impreza w lutym. Nie bylo to jednak wesele hindusow tylko goańczyków jak to w goa na siebie mówią. Przerost formy nad treścią. Tak bym to ujął. Natomiast poprawiny - ogien.Już bardziej nasze klimaty
~bundfut
Jest taka przypadłość: im biedniejszy kraj tym huczniejszy karnawał i wesela. W Niemczech jest szwedzki stół i potrafi zabraknąć jedzenia na imprezie.
~Warsavman
Głupota jakich mało tyle w temacie!!!!!!
~Znam_ich
Ale to u siebie. Jak się Hindus żeni z Polką (cywilnie rzecz jasna, bo przecież to ona ma dostosować wiarę do Niego), to lepiej żeby panna młoda zapłaciła, on ew. za swoich gości.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~lewak
Polacy też a na komunie nawet więcej
~Dżejms
Pisz o sobie. Ja nie potwierdzam takich tez. Nie wiem o jakiej komunie piszesz - paryskiej?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki