Hermeliński o sędziach pokoju: to nie będzie niezawisły sąd

Sądy pokoju to nie będą niezawisłe sądy; będzie to zejście poniżej poziomu PRL - powiedział w niedzielę szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Wskazał, że w skład sądów pokoju wejdą m.in. listonosze, drwale i kierowcy. "To nie jest sąd" - dodał. Każdorazowo będzie się można odwołać do sądu od postanowień sędziów pokoju - zapewnił w niedzielę rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak.

(fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

"Rzeczpospolita" podała w środę, że Ministerstwo Sprawiedliwości przechodzi do drugiego etapu reformy sądownictwa. Według gazety, mają zniknąć sądy apelacyjne, zostaną okręgowe i regionalne; ma pojawić się wspólny dla wszystkich sędziów urząd: sędzia sądu powszechnego z ujednoliconą pensją. "Rz" podała też, że "drobnymi sprawami karnymi mieliby się zająć sędziowie pokoju". Warunkiem koniecznym będzie w tym przypadku "życiowe doświadczenie". Sądy powszechne miałyby rozpatrywać jedynie odwołania od ich werdyktów.

Przewodniczący PKW sędzia Wojciech Hermeliński na antenie Radia Zet ocenił, że wprowadzenie instytucji sędziów pokoju "będzie to zejście poniżej poziomu PRL".

"Konstytucja mówi, że każdy ma prawo do niezawisłego sądu. Jednak to nie będzie niezawisły sąd. Z całym szacunkiem, ale w składzie będzie listonosz, drwal, kierowca czy lekarz. To nie są prawnicy i to nie jest sąd. Jeżeli się mówi, że nikt ze składu sędziowskiego nie będzie prawnikiem, to my schodzimy poniżej standardu PRL-owskiego" - ocenił Hermeliński.

Podkreślił też, że w doniesieniach medialnych dot. planów resortu sprawiedliwości ws. sędziów pokoju nie dopatrzył się drogi odwoławczej od postanowień tych sadów. "Jeżeli nie będzie tu drogi odwoławczej, to też będzie zejście poniżej standardu PRL-owskiego, bo wtedy można było odwołać się do sądu, kiedy kolegium orzekło karę aresztu" - zaznaczył sędzia Hermeliński.

Szef PKW, wyraził też obawę w związku z propozycją zmiany struktury sądownictwa. "W ogóle uważam, że ta reforma, jeżeli miałaby być przygotowana tak jak poprzednia (reforma sądownictwa-PAP) na kolanie, to będzie to kolejne psucie wymiaru sprawiedliwości" - zaznaczył.

Rzecznik prasowy resortu sprawiedliwości w odpowiedzi na wątpliwości Hermelińskiego napisał na Twitterze: "W zespole powołanym przez @ZiobroPL z inicjatywy przewodn.@pkukiz opracowano założenia dot. sędziów pokoju. Każdorazowo istnieje możliwość odwołania się do sądu".

Jak dodał, szkoda że szef PKW przed wypowiedzią nie sprawdził podstawowych informacji.

Z doniesień "Rz" wynika też, że MS chce zlikwidować sądy apelacyjne jako "najmniej obciążone". "W 2018 r. wpłynęło tam 118 tys. spraw, do rejonowych - 14 mln, czyli ponad sto razy więcej. W dużych miastach powstać mają wyspecjalizowane sądy do określonych kategorii spraw: karne, gospodarcze, cywilne itp." - czytamy.

Powstaną również rady doradcze przy sądach regionalnych, w ramach których ich członkowie, wraz z sędziami i prokuratorami, zaopiniują kandydatów na urząd sędziego, rozpatrzą skargi obywateli, jak również będą mogli żądać wszczęcia "dyscyplinarki" - informuje "Rzeczpospolita"(PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ je/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 marianpazdzioch

No i kij mu w oko. Poziom sądownictwa w PL jest skandaliczny, niczym nie różni się od peerelowskiego. Wiem o tym trochę więcej, bo akurat się sądzę. Niżej już po prostu upaść sie nie da, a ta reforma zakłada specjalizację sądów i przyspieszenie wydawania wyroków w prostych sprawach, typu nieskasowany bilet, czyli jeżeli wypali to będą dwa poważnie kroki miliowe i oszczędność pieniędzy budżetu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 18 talmud

oczywiscie ze chermelinsky ma racje - w sadach powinni zasiadac dzieci & wnuki bylych & obecnych sedziow sasiedzi & znajomi ktorzy przez bliskosc zamieszkania maja "wyrobiony sedziowski poglad" oraz naturalni sedziowie ktorzy zaczynaja/koncza studia nienaturalnie
wszyscy inni nie maja wyczucia & zielonego pojecia & absolutnie nie gwarantuja NIEZAWISLOSCI SEDZIOWSKIEJ

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 4 borma

Trybunaly ludowe na modle bolszewicka , gdzie nie chodzilo o wyjasnienie sprawy , tylko o wyrok zgodny z ideologia . Kto takich sadow pragnie , nosi w sobie gen bolszewicki.

! Odpowiedz
12 5 lisior

Prawo podobnie jak medycyna są dziedzinami wymagającymi nie tylko wiedzy ale i doświadczenia. Jeśli wydawaniem wyroków będą się zajmować amatorzy to nikt nie będzie zadowolony., a błędów będzie sporo.... No i jeszcze pozostaje kwestia wynagrodzenia.......Ile mają zarabiać Ci sędziowie pokoju.......? Niektórzy kierowcy zarabiają lepiej od prawników, zatem powstaje pytanie czy będą chętni..........? :).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 matpoz1

Z jednej strony masz rację, ale mowa jest o prostych sprawach karnych typu kradzież ze sklepu, piwnicy, uszkodzenie mienia, posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek itp. gdzie sprawcy są złapani na gorącym uczynku i winna jest ewidentna, a takie sprawy to chleb powszedni w sądach karnych.

! Odpowiedz
8 21 czajos

A mi się to podoba.
Listonosz, drwale, kierowcy nie są bowiem oderwani od rzeczywistości tak jak sędziowie.
Może w końcu te wyroki przestaną wzbudzać zażenowanie, a sprawy nie będą toczone po kilkanaście lat.

! Odpowiedz
15 28 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
27 11 jes

Poczekaj pisowski trollu jak ci taki sędzia pokoju zasądzi wyrok, niezgodny z prawem, ale taki bo mu się tak podobało albo druga strona bardziej się z nim "lubi". Do czasu, trafi i na ciebie.

! Odpowiedz
4 15 (usunięty) odpowiada jes

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
14 31 grzegorzkubik

Wolę takich ludzi niż leśnych dziadków. Dziadki na emeryturę ale już.

! Odpowiedz
17 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 0 grzegorzkubik odpowiada (usunięty)

Panie jes. Jak Pan ma problem z prostatą to proszę się tym zainteresować. Jest masa informacji w internecie. Wbrew pozorom problem da się usunąć?

! Odpowiedz
25 20 histeryk

Do drobnych operacji typu wycięcie wyrostka czy nastawienie przegrody nosowej też można zatrudniać listonoszy i radców prawnych, wtedy rozwiążemy problem braku kadry medycznej.

! Odpowiedz
44 26 marxs

mam pomysła może by tak otworzyć szkoły ludowe pozwalniać nauczycieli warchołów a zatrudnić np. do nauczania matematyki kasjerkę z Lidla ,fizyki może uczyć mechanik samochodowy a języków obcych opiekunka osób starszych z Niemiec czy Anglii

! Odpowiedz
24 40 sublt2

Obecny wymiar sprawiedliwości, i jego "książęta" którzy moralności uczyli się z dzieł Marksa i Lenina, zapracowali sobie solidnie żeby ich komisyjnie odstawić na margines i zapomnieć.
Niestety.

! Odpowiedz
35 40 karbinadel

To, że niektóre sądy wydają głupie wyroki (vide program "Państwo w państwie"), nie jest przesłanką do tego, żeby cały system profesjonalnych sądów należy rozwalić i zastąpić to trybunałami ludowymi

! Odpowiedz
11 43 and00

Twierdzisz że w:
Belgii
Szwajcarii
wielkiej Brytanii
USA
są trybunały ludowe?
Odważnie
ps
w XIXw i przed wojną w Polsce też były trybunały ludowe

! Odpowiedz
12 16 nostsherlock odpowiada and00

Na takiej samej zasadzie wprowadzono podatki w Polsce. Bo w USA jest, bo w Niemczech jest, bo we Francji był. Dlatego mamy coraz więcej debilnych podatków dla samego faktu opodatkowywania.

! Odpowiedz
18 41 xiven

dzisiejsze zachodnie prawo jest najlepszym przyjacielem realnych przestępców, nie ma już sprawiedliwości, zostało tylko antyludzkie bezduszne prawo które każdy kuje dla swojego biznesu

do sądu już nikt nie chodzi prosić o sprawiedliwość, teraz każdy studiuje prawo aby sprawdzić kogo za co i na ile da się oskubać, zaklepać wyrok w sądzie i biznes się kręci

osoba mądra a zarazem bezduszna, bez problemu jest w stanie wykorzystywać obecne struktury prawne wyzyskiwania kapitału na który nie zasługuje i bycia przy tym absolutnie nietykalnym.

dlatego z radością wyczekuje powrotu tradycyjnej sprawiedliwości która przetopi fortyfikacje obecnych zdegenerowanych prawnych konstruktów i umożliwi rozpędzenie specjalistów od chowania się za prawem...

niestety z roku na rok zachodnie trendy coraz bardziej czynią polskie społeczeństwo zgniłym, zachodnie patologie niszczą polaków jeszcze szybciej, polacy od zawsze mieli tendencje do dzielenia się i arystokratyzowania, zachodnia kultura kultu indywidualizmu wyjątkowo skutecznie karmi nasze przywary i działa na naszą zgube

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 45 and00

Po 1 tak naprawdę nie wiadomo jak to ma wyglądać, nie znamy projektu
Ale pokrytykować zawsze fajnie
Ja w przeciwieństwie do tego oburzonego pana słyszałem że droga odwoławcza oczywiście ma być- do sądu powszechnego
a po trzecie niby dlaczego np listonosz nie może być niezależny? Bo nie jest z „Iustitii”?
Pan walczy o przywileje i uważa że tylko prawnik może być niezależny? Ciekawe niby dlaczego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 12 khh

I co spodziewasz sie wyczytac z tego projektu? Czego by tam nie bylo, to i tak wyjdzie na to, ze listonosz bedzie wydawal wyroki. Uznalbys taki wyrok? Ja Ciebie tez chetnie osadze, chcesz? Odsetek odwolan wyniesie 100%, bo logiczne, ze zaden skazany przez takiego 'sedziego' nie uzna wyroku. Naprawde niektorym w tym kraju jest za dobrze i stracili kontakt ze spoleczenstwem i rzeczywistoscia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 38 bogdant

No tak, będzie katastrofa,
Taki jeden chłopek roztropek usłyszy że ktoś sadził i zbierał rabarbar na nieswojej działce, to jeszcze będzie chciał mu karę wlepić, a zgodnie z prawem powinien dać mu tę działkę:
https://www.tvn24.pl/krakow,50/krakow-posadzil-rabarbar-zasiedzial-dzialke-i-sprzedal-ja-za-10-milionow, 917929.html
Jak człowiek bez wykształcenia prawniczego może tutaj zrozumieć co jest sprawiedliwe :)
Akurat sedziów pokoju to bym sie nie czepial, chyba warto sprawdzic ile spraw sie uda załatwić tym sposobem i jakie będą koszty systemu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
26 30 komentator1962

Kolego, nawet potencjalni sędziowie pokoju muszą znać obowiązujące przepisy nie nie nauczą się ich podczas swojej pracy. Oni MUSZĄ wiedzieć, że za dane przestępstwo grozi kara w konkretnych granicach np. od 3 miesięcy do 2 lat więzienia i grzywna np. od tysiąca do 5 tys. zł.
Oni nie mogą wydawać wyroków "po uważaniu", bo tak im się wydaje, że to będzie słuszne i sprawiedliwe.
Natomiast odnośnie sprawy rabarbaru i zasiedzenia, to jest to instytucja zasiedzenia regulowana przez ustanowione przez Sejm przepisy, które tylko Sejm może zmienić. To sejm ustala, czy nabywa się własność użytkując nie swoją nieruchomość po 10, 15, czy 30 latach, czy też nigdy. To kwestia przepisów, a nie sądów. Niestety wielokrotnie jest tak, że za (w naszej ocenie) złe, głupie lub nieżyciowe przepisy obwiniamy sądy. A TO NIE JEST WINA SĄDÓW

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 28 and00 odpowiada komentator1962

Widzę że zupełnie nie znasz sprawy
Problem jest taki że on tego rabarbaru tam nie sadził...
A "niezależny" sąd i tak mu działkę przyznał...

! Odpowiedz
14 25 komentator1962

Czy ministerstwo straciło resztki rozumu? Mówią, że Sądy Apelacyjne sa najmniej obciążone. A ilu sędziów w tych sądach orzeka? Drobny ułamek tego ilu w Sądach Rejonowych i Sądach okręgowych.
Licząc w ten sposób, to najmniej obciążonym sądem w Polsce jest Sąd Najwyższy. Doprawdy trzeba być kompletnym kretynem aby w taki sposób myśleć.
Niezlaeżnie Sądy Apelacyjne to (co do samej zasady, bo niestety są nieliczne negatywne wyjątki) sędziowie o wyższych kwalifikacjach, większej wiedzy i doświadczeniu, orzekający w poważniejszych sprawach.
Jeśli rozdzieli się ich na pozostałe sądy, to jedna sprawa "o przysłowiową pietruszkę może być rozpoznawana przez sędziego o bardzo wysokich kwalifikacjach, a druga o dużej wadze przez sędziego o tak niskiej wiedzy i kwalifikacjach, jakie miała (orzekająć w Sądzie Okręgowym) pani Sądzie Przyjemska.
Do tego dla każdego sędziego Sąd w którym orzeka jest ścieżką kariery i awansu. Związana jest z tym oczywiście wysokośc wynagrodzenia.
Rozumiem, że teraz wszyscy mają zarabiać tyle samoi, bo mają równe żołądki. To proponuję zrównać na początek do średniej krajowej zarobki wszystkich politycznych urzędników (ministrów itd), posłów, senatorów, prezydenta, a przede wszystkim miesiewiczów w spółkach Skarbu Państwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil