Hasła użytkowników Facebooka mogli podejrzeć pracownicy serwisu

Facebook przyznał, że hasła 600 mln użytkowników były przetrzymywane bez żadnego szyfrowania. Oszust, w którego ręce trafiłaby baza, miałby na tacy podane dane do logowania. Trwało to latami - napisano na blogu Krebs on Security.

(fot. Dado Ruvic / Reuters)

Według Briana Krebsa, autora bloga i wieloletniego pracownika „The Washington Post”, w którym zajmował się tematyką bezpieczeństwa, narażonych na kradzież i wykorzystanie danych było od 200 mln do 600 mln osób posiadających konto w serwisie społecznościowym.

Sprawę potwierdził we własnym komunikacie sam Facebook. – Podczas rutynowego przeglądu zabezpieczeń przeprowadzonego w styczniu okryliśmy, że część haseł użytkowników była przechowywana w naszych bazach danych w możliwym do odczytania formacie. Zwróciło to naszą uwagę, ponieważ system loginów został zaprojektowany do maskowania haseł z wykorzystaniem narzędzi, które uniemożliwiają ich odczytanie przez osoby trzecie. Naprawiliśmy już ten problem, a każda osoba, której dane mogły zostać narażone na odczytanie, zostaną o tym fakcie poinformowane – informowano na firmowym blogu.

Jednocześnie zapewniono, że nie odnotowano żadnej aktywności, która dawałaby podejrzenie wycieku danych na zewnątrz lub wykorzystania wewnątrz firmy. Serwis The Verge komentuje, że choć nie ma dowodu na nadużycie danych, to jednak 2000 pracowników miało do nich dostęp i je przeglądało – nie wiadomo w jakim celu.

Facebook po raz kolejny jest sprawdzany pod kątem narażenia użytkowników na wykorzystanie ich danych. W ostatnim czasie największą aferą było wykorzystanie danych prawie 90 mln użytkowników przez zewnętrzną firmę Cambridge Analytica. Cambridge Analytica, firma która zajmowała się konsultingiem politycznym, pozyskała dane kilkudziesięciu milionów użytkowników Facebooka; były one wykorzystywane do profilowania użytkowników pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich polityczne decyzje - przypomina waszyngtoński dziennik.

W kwietniu Facebook poinformował, że Cambridge Analytica może mieć dane 87 mln użytkowników serwisu; wcześniej oceniano, że firma ta, która była zaangażowana w kampanię Trumpa, pozyskała nielegalnie dane 50 mln klientów Facebooka.

MG

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 16 talmud

fakbuk to izraelska sciema do kontrolowania tlumu

! Odpowiedz
4 6 klejnotnilu

Ta, teatr dla gojów. My żydzi stoimy za wszystkim!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.