REKLAMA

Hardt: Według badań NBP przełożenie poziomu kursu walutowego na inflację wzrosło w ostatnich latach

2022-01-25 12:50, akt.2022-01-25 16:19
publikacja
2022-01-25 12:50
aktualizacja
2022-01-25 16:19
Hardt: Według badań NBP przełożenie poziomu kursu walutowego na inflację wzrosło w ostatnich latach
Hardt: Według badań NBP przełożenie poziomu kursu walutowego na inflację wzrosło w ostatnich latach
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Według badań ekspertów NBP, przełożenie poziomu kursu walutowego na inflację wzrosło w ostatnich latach - powiedział w trakcie webinaru INE PAN członek RPP Łukasz Hardt.

"Oczywiste jest, że istotna część inflacji, ale nie najistotniejsza, w tym wskaźniku 8,6 proc. (odczyt inflacji za grudzień - PAP) pochodzi z globalnego wzrostu cen surowców. (...) Chociaż pewien wpływ umiarkowany ma, to znaczy polityka pieniężna ma wpływ na kurs walutowy, więc jeżeli jest istotny komponent inflacji o charakterze importowanym (...), to kurs walutowy ma znacznie i stawiam taką tezę, że pass-thorugh od kursu do dynamiki cen wzrósł w ostatnich latach. To też można wyprowadzić z badań ekspertów NBP, które są systematycznie przez nich przedstawiane w raportach o transmisji polityki pieniężnej" - powiedział Hardt.

Dodał, że największy wpływ na inflację w Polsce mają czynniki krajowe.

Założenia polityki pieniężnej NBP w obecnym kształcie marginalizują RPP

"Zgadzam się, że Rada jest marginalizowana, ale wynika to z bardziej fundamentalnych powodów niż zmiana regulaminu Rady. (...) Podobnie jak m.in. prof. Gatnar głosowaliśmy przeciwko przyjęciu założeń polityki pieniężnej na 2022 r. właśnie z tego powodu, że skup obligacji jest po prostu, upraszczam, wpływaniem na dłuższy koniec krzywej dochodowości, na długoterminowe stopy procentowe, i to Rada powinna o tym decydować. (...) Teraz zdecyduje o tym Zarząd NBP. Moim, czy naszym zdaniem, to jest zdanie mniejszości, o tym powinna decydować Rada. Konstytucja mówi wyraźnie, że to Rada prowadzi politykę pieniężną" - powiedział Hardt.

"W założeniach na przyszły rok wpisano także, że celem operacyjnym polityki pieniężnej jest to, żeby stawka rynku pieniężnego POLONIA kształtowała się nie na poziomie bliskim poziomu stopy referencyjnej, ale dodano zdanie, że ze względu na uwarunkowania rynkowe może ona kształtować się w korytarzu pomiędzy stopą lombardową, a depozytową. Również z prof. Gatnarem uważamy, że to jest bardzo istotna marginalizacja RPP i jej wpływu na wielkość różnych parametrów monetarnych" - dodał.

W związku z powyższym Łukasz Hardt i Eugeniusz Gatnar postulują fundamentalny przegląd założeń polityki pieniężnej.

Kadencja Hardta w RPP wygasa 20 lutego, co oznacza, że weźmie on udział w jeszcze jednym planowym posiedzeniu RPP w dn. 8 lutego. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki