REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Hardt: Podatek bankowy de facto podwyższył stopę procentową

2018-11-16 11:02
publikacja
2018-11-16 11:02

Poprzez obciążenie aktywów banków podatek bankowy skutkował de facto podwyżką stopy procentowej - powiedział w piątek Łukasz Hardt, członek RPP. Jego zdaniem, podatek bankowy powinien być zróżnicowany pod względem klasy aktywów.

fot. Filip Błażejowski / / FORUM

"Niezależność banku centralnego nie oznacza braku komunikacji z rządem i próby wspólnego uzgadniania policy mix. Pewnym problemem w tym momencie, jeżeli chodzi o finansowanie polskiej gospodarki, na przykład przez sektor bankowy jest to, że chociażby konstrukcja podatku bankowego i inne mechanizmy regulacyjne stymulują banki do udzielania kredytów konsumpcyjnych, które rosną bardzo szybko, do udzielania kredytów hipotecznych, ale powodują pewne problemy dla aktywności sektora bankowego jeżeli chodzi o udzielanie kredytów dla przedsiębiorstw" - powiedział Hardt w Rzeszowie na panelu Kongresu 590.

"Podatek bankowy obciąża aktywa banków, a poprzez to obciążenie wprowadzenie podatku bankowego de facto podniosło stopę procentową. W tym sensie podatek bankowy stał się narzędziem polityki pieniężnej" - dodał.

Ekonomista uważa, że podatek bankowym powinien być zróżnicowany pod względem klasy aktywów.

"Wydaje się, że jest taki moment na refleksję w kwestii podatku bankowego. (...) Wydaje się, że podatek bankowy powinien być zróżnicowany jeżeli chodzi o typy aktywów. Jeżeli bank udziela długoterminowego finansowania przedsiębiorcom, to być może można by wręcz rozważyć zwolnienie tego typu aktywów banku z podatku bankowego. To jest temat dość delikatny, bo podatek bankowy pełni funkcję fiskalną i absolutnie nie chodzi o zmniejszenie obciążeń dla sektora bankowego. Wydaje się jednak, że te obciążenia powinny być inaczej rozłożone by w kolejnej perspektywie budżetowej UE w większym stopniu ze środków krajowych móc finansować rozwój. Szczególnie, jeżeli środków z polityki spójności będzie mniej" - powiedział. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki