REKLAMA

Hardt: Jest bardzo prawdopodobne, że odczyt inflacji za kwiecień wyniesie 4 proc.

2021-04-20 12:14, akt.2021-04-20 13:07
publikacja
2021-04-20 12:14
aktualizacja
2021-04-20 13:07
Hardt: Jest bardzo prawdopodobne, że odczyt inflacji za kwiecień wyniesie 4 proc.
Hardt: Jest bardzo prawdopodobne, że odczyt inflacji za kwiecień wyniesie 4 proc.
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Jest bardzo prawdopodobne, że odczyt inflacji za kwiecień będzie na poziomie 4 proc. - powiedział w trakcie webinarium Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego członek RPP Łukasz Hardt.

Osłabienie kursu złotego działa nieco proinflacyjne, szczególnie biorąc pod uwagę koszty energii i wysokich cen praw do emisji CO2 - mówił członek RPP.

"Ostrożnie z kursem walutowym. Świat, gdzie osłabienie waluty - na przykład polskiego złotego - silnie wspierało eksporterów, tego świata już nie ma w Polsce. (...) Bo polskie firmy funkcjonują w globalnych łańcuchach produkcji, co znaczy, upraszczam, że sprzedają i eksportują, otrzymując zapłatę w walucie obcej, ale przecież kupując często czynniki produkcji płacą też w walucie obcej. Polski eksport jest bardzo silnie importochłonny" - powiedział Hardt.

"Osłabienie kursu waluty, np. złotego, też jest jednak jakoś pro-inflacyjne. W debacie publicznej mówiło się, że jak złoty się osłabia, a ceny ropy na rynku globalnym rosną, to będziemy płacili więcej za paliwo na stacji benzynowej. Teraz doszło coś bardzo ważnego. Żyjemy w świcie, w UE, gdzie prawo do emisji Co2 przekroczyło 40 EUR za tonę. To znaczy, że jak kurs złotego się osłabia, to również jesteśmy w sytuacji wzmocnienia negatywnego szoku podażowego związanego ze wzrostem cen energii elektrycznej. Wiemy jak emisyjna jest polska gospodarka" - dodał.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły 3,2 proc. - wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Miesiąc wcześniej było to 2,4 proc. rdr. Marzec przyniósł także wzrost tzw. inflacji bazowej w Polsce. Ten bacznie obserwowany przez ekonomistów i bankierów centralnych wskaźnik wrócił w rejon 4%.

Ankietowane przez NBP ośrodki analityczne spodziewają się, że średnioroczna inflacja CPI wyniesie w 2021 roku 3,4 proc. - wynika z najnowszej ankiety NBP. W poprzedniej rundzie prognostycznej ze stycznia ankietowani przez bank centralny ekonomiści prognozowali CPI w 2021 roku na poziomie 2,5 proc.

Hardt wyraził również opinię na temat ujemnych stóp procentowych. "Poniżej zera zejść nie możemy z wielu różnych powodów, moim zdaniem, absolutnie nie możemy zejść poniżej zera" - powiedział.

Maleje drożność kanału skupu aktywów NBP

"Kluczowe wyzwanie dla polityki pieniężnej i policy mix w Polsce jest takie: jak nie wpaść w pułapkę dominacji fiskalnej. Skoro inflacja przed kryzysem była tak podwyższona w Polsce to wydawało się mi osobiście wtedy, i to podtrzymuję, że reakcja banku centralnego powinna być absolutnie radykalna, ale bardziej na dłuższym końcu krzywej rentowności - skup aktywów, obligacji a nie tak silne obniżanie stopy procentowej" - powiedział Hardt.

"Im dłużej bank centralny jest aktywny na dłuższym końcu krzywej rentowności i im więcej skupuje aktywów, upraszczam, to efektywność tego kanału maleje, im dłużej jest on stosowany. (...) To też jest istotna kwestia do dyskusji - czy ten kanał oddziaływania NBP na sferę realną jest drożny i jak długo jeszcze drożny będzie - moja teza jest taka, że jego drożność spada" - dodał.

Hardt podtrzymał wcześniej wielokrotnie wyrażaną opinię, że w Polsce brakuje w polityce pieniężnej mniej standardowego instrumentu - udostępnienia przez NBP bankom komercyjnym taniego pieniądza po koszcie niższym od referencyjnego, który to pieniądz banki mogłyby przekazać przedsiębiorstwom na rzecz ich aktywności inwestycyjnej.

"Gdy gospodarka zacznie się odradzać (...) liczymy na to, że firmy wystartują z inwestycjami, chociażby z odtworzeniowymi na początku, więc takie narzędzie bardzo by się przydało. To narzędzie jest powszechnie stosowane na świecie" - dodał.

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
stachsgh
4% to już jest od kilku ładnych miesięcy.
Po wszystkich cenach to widać.
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
prawdziwynierobot
wspaniałe osiągnięcie - a to pewnie nie wszystko!
arzab
Inflacja rośnie czy spada - a co to ma za znaczenie dla członków RPP ? Ważne, że co miesiąc na ich konta wpływa kilkadziesiąt tysi ! W międzyczasie tu czy tam coś się ozorem chlapnie by wyglądało, ze coś tam się działa i jeszcze premia kwartalna się będzie należała !
volksempfanger
Lokdałn ołwer, bendzie wyszczał.
anty12
Inflacja to z 100% rdr na jedzeniu.
greg_waw
E tam, szparagi są tylko 50% droższe niż rok temu ;)
barysza51 odpowiada greg_waw
Ale ośmiorniczki o 90%
barysza51 odpowiada barysza51
Bo zmienili dodatkowo VAT z 5% na 23%.
428ustka
silne wzrosty na GPW kiedys byly
demeryt_69
Posiadacze obligów 'anty-inflacyjnych' biją brawo!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki