REKLAMA

Handlowcy: zakaz handlu w niedziele zwiększy bezrobocie wśród kobiet

2014-01-22 14:48
publikacja
2014-01-22 14:48

Zakaz handlu w niedziele lub znaczące jego ograniczenie spowoduje redukcję zatrudnienia nawet o 65 tys. etatów i może przyczynić się do recesji - uważają przedstawiciele organizacji handlowych. Ich zdaniem pracę straciłyby głównie kobiety w wieku 25-55 lat.

We wtorek rząd negatywnie ocenił poselski projekt ustawy o zakazie handlu w niedziele. Obecnie kodeks pracy określa, że praca w placówkach handlowych jest niedozwolona w święta, ale posłowie chcieliby rozszerzyć zakaz na każdą niedzielę. Pod projektem podpisał się: PiS, PO, PSL i SP. W Sejmie jest także projekt obywatelski dotyczący zakazu pracy w placówkach handlowych w niedziele. Krakowscy radni chcą, by sklepy w mieście były otwarte w niedziele, Wigilię i Wielki Piątek do godziny 12.

"Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele lub ograniczenie czasu pracy centrów handlowych to przede wszystkim zagrożenie redukcjami ok. 40 tys. miejsc pracy" - powiedziała w środę na konferencji prasowej dyrektor generalna Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH) Anna Szmeja-Kroplewska. Pracę straciliby głównie ludzie młodzi i uczący się, kobiety w wieku 25-55 lat. "To grupy społeczne, którym byłoby niezmiernie trudno znaleźć alternatywne zatrudnienie w innych branżach" - dodała.

Jak powiedziała, 403 centra handlowe działające w Polsce zatrudniają ponad 400 tys. osób. Każda taka placówka w naszym kraju daje od 1,5 tys. do 3 tys. miejsc pracy dla osób zaangażowanych w jej budowę i blisko tysiąc etatów tworzonych po jego otwarciu przy założeniu, że centrum takie jest otwarte siedem dni w tygodniu.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Według PRCH, firmy operujące na terenie galerii handlowych poniosłyby starty sięgające 10 proc. Największymi poszkodowanymi byłyby firmy usługowe, w tym kawiarnie i restauracje, które dziś generują nawet ok. 40 proc. obrotów właśnie w niedziele" - powiedziała Szmeja-Kroplewska.

Organizacja negatywnie ocenia także inicjatywę radnych z Krakowa. Według PRCH propozycje radnych przyczynią się m.in. do - odpływu młodych ludzi do innych ośrodków miejskich, zwiększą też bezrobocie w powiecie oraz obniżą atrakcyjność turystyczną miasta.

Według Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) "uszczuplenie" handlu o wszystkie niedziele spowodowałoby szereg szkodliwych następstw ekonomicznych i społecznych.

"W Polsce mamy 5352 sklepy wielkopowierzchniowe (według wyliczeń Gfk Polonia za 2012 r.), czyli super- i hipermarkety oraz tzw. dyskonty. Zatrudniają one łącznie ok. 450 tys. pracowników. Sprzedaż w tym sektorze rynku to ok. 325 mld zł rocznie, co stanowi ok. 48 proc. sprzedaży w handlu detalicznym ogółem" - czytamy w komunikacie POHiD. Zdaniem organizacji wprowadzenie ograniczeń w handlu spowodowałoby redukcję zatrudnienia o ok. 10 proc., co oznacza likwidację od 25 tys. do nawet 65 tys. etatów.

Według szefowej tej organizacji Renaty Juszkiewicz ograniczenie popytu konsumpcyjnego o blisko 1/7 na rynku wewnętrznym, który generuje ok. 56 proc. PKB w polskiej gospodarce, może skutkować recesją.

Przypomniała, że temat ograniczenia handlu w niedziele wypłynął w ubiegłym roku, a teraz stał się tematem do debat polityków. "Warto przeprowadzić debatę, czy polskie społeczeństwo życzy sobie zakazy handlu w niedziele" - radzi Juszkiewicz.

Także Pracodawcy RP sprzeciwiają się wprowadzeniu zakazu pracy w placówkach handlowych w niedziele. "Zdaniem Pracodawców RP wprowadzenie w życie takiego zakazu będzie wiązało się z wysokimi kosztami społecznymi - zwiększeniem bezrobocia i wolniejszym wzrostem gospodarczym. Konsekwencją takiego rozwiązania będzie ograniczenie konsumpcji wewnętrznej oraz wpływów z podatków, co oznaczałoby pogłębienie deficytu budżetowego" - czytamy w komunikacie przesłanym w środę PAP.

Według organizacji gdyby taki zakaz został wprowadzony, to pracę w samym tylko sektorze handlu mogłoby stracić ok. 25 tys. osób. Uwzględniając natomiast usługi powiązane i produkcję, utratą pracy zagrożonych byłoby nawet 5070 tys. osób.

Polska Rada Centrów Handlowych jest organizacją non-profit. Od 2003 r. zrzesza ok. 200 firm pracujących w branży nieruchomości centrów handlowych. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zrzesza natomiast firmy detaliczne i dystrybucyjne; do organizacji należy 12 międzynarodowych sieci handlowych. (PAP)

aop/ pad/ mag/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Franczyza
Jakie etaty dodatkowe będą potrzebne ?
Wybacz ale pracuję w handlu, mam kilka sklepów, w każdym z nich (mieszczą się w centrach handlowych), niezależnie od dnia jest 3 pracowników.
Zakaz handlu w niedzielę spowoduje ograniczenie ilości godzin pracy - tym samym zarobków. Albo sprawi że jednego sprzedawcę zwolnię, bo np 4 zatrudnionych
Jakie etaty dodatkowe będą potrzebne ?
Wybacz ale pracuję w handlu, mam kilka sklepów, w każdym z nich (mieszczą się w centrach handlowych), niezależnie od dnia jest 3 pracowników.
Zakaz handlu w niedzielę spowoduje ograniczenie ilości godzin pracy - tym samym zarobków. Albo sprawi że jednego sprzedawcę zwolnię, bo np 4 zatrudnionych sobie poradzi żeby obstawić te 6 dni w danym sklepie.
Dodam że każdy z moich pracowników, CHCE pracować w niedzielę, a w zdecydowanej większości są to studenci którzy z racji tego że się uczą mogą pracować TYLKO w weekendy. To wtedy taki student zamiast sobie dorobić przez weekend, to dorobi sobie połowę tego albo nie dorobi nic bo go zwolnię jeśli się okaże że Ci co pracują w ciągu tygodnia mają czas popracować w sobotę dodatkowo.
~wwff
Trata tata. Widać, że to dobra ustawa. Kawiarnie i restauracje zwiększą obroty, a będą to placówki np. na starówkach miast. Globalnie miejsc pracy nie ubędzie. Teraz centra miast wymierają (straszą lokale do wynajęcia). Najwyżej w centrach handlowych trzeba będzie obniżyć czynsze i to boli. Pracowników, to to oni mają w poważaniu.
~Artur
,,Zdaniem organizacji'' 65 tys. ludzi straci pracę. tak, i wybuchnie wojna i przyjdzie Putin, i zwiększy się umieralność niemowląt. jak ograniczenie o jeden dzień tygodnia handlowego może ograniczyć zatrudnienie o 10 % ? skąd takie dane? jak nie w niedzielę to ludzie przyjdą w inne dni i wtedy te etaty będą potrzebne.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki