Handlowcy przeciwko podatkowi obrotowemu

Handlowcy sprzeciwiają się podatkowi obrotowemu i zapowiadają duży protest w Warszawie. Powodem niezadowolenia jest propozycja opodatkowania sklepów franczyzowych tak, jakby były jedną firmą. To oznacza, że wejdą w wyższy próg podatkowy. Kupcy zorganizowali dziś konsultacje, na które zaprosili przedstawicieli ministerstw, jednak nikt z rządu do nich nie przyszedł.

Handlowcy sprzeciwiają się podatkowi obrotowemu i zapowiadają duży protest w Warszawie
Handlowcy sprzeciwiają się podatkowi obrotowemu i zapowiadają duży protest w Warszawie (fot. stokkete / YAY Foto)

Wiceprezes Polskiej Izby Handlu Małgorzata Więch podkreśla, że danina zaproponowana w obecnej formie doprowadzi do likwidacji wielu placówek. Wyjaśnia, że w rentowność w handlu spożywczym jest bardzo niska, co oznacza, że właściciele sklepów nie udźwigną podatku w proponowanej wysokości. To oznacza konieczność zwolnienia pracowników, a często zamykania placówek.

Właściciel sklepu Paweł Hałaszkiewicz przypomina, że początkowo podatek miał objąć hipermarkety, a chronić sklepy rodzimych przedsiębiorców. Tymczasem, jak mówi, ustawa "dobije" małych przedsiębiorców.

Na czwartek handlowcy zapowiadają protest przed Sejmem.

Ministerstwo finansów chce, żeby przedsiębiorstwa płaciły podatek po przekroczeniu przychodów w wysokości półtora miliona złotych miesięcznie. Podstawowa stawka podatku ma wynieść 0,7 procent do poziomu 300 milionów złotych miesięcznie i 1,3 procent powyżej tego pułapu. Stawka na dni weekendowe to 1,3 procent do kwoty 300 milionów i 1,9 procent powyżej tego poziomu.

Ministerstwo Finansów planuje, że w tym roku przychody z tytułu nowej daniny wyniosą około 2 miliardów złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 ~gt

jak trochę wytępią pcheł tym podatkiem to nawet lepiej bo i tak za dużo tych wszystkich sklepów, po za tym znajomy ma sklep i wcale tak źle nie jest dlatego jak jakiś dziad miesięcznie zamiast 10000 zarobi 9500 to nic mu się nie stanie

! Odpowiedz
1 0 ~lewiatan

lewiatany też opodatkować - po sąsiedzku mam jednego dorobionego z lewiatanem taki z niego żyd że nawet niepełnosprawnemu na rencie z osiedla nie chce oddać makulatury tylko sam wywozi za 10 złotych od tamtej pory nie chodzę do niego na zakupy

! Odpowiedz
1 0 ~żart

Im więcej sklepów (konkurencja), tym gorszy "towar".

! Odpowiedz
0 1 ~jj

Ale pewnie głosowali na PIS :))

! Odpowiedz
0 0 ~aaa_tam

opodatkują franczyzodawców, nie biorców. Powinni płakać ci, którzy się zrzeszyli i wraz ze swoim sklepem tworzą wspólnie jedną wielką spółdzielnie. mały sklep korzystający z logo większego (franczyza) sam płaci podatki, sam ponosi ryzyko, ma taki obrót, że podatek go nie sięgnie.
Oczywiście ceny wzrosną - hurtownie która go zaopatrza zapłaci, ale to temat na inny komentarz.

pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.