Handel złotem wróci na Allegro

Po niemal siedmiu latach pełnej lub częściowej prohibicji królewski metal w pełni powróci na wirtualne półki serwisu Allegro – poinformowała w  piątkowym komunikacje poznańska firma.

(fot. Robin Loznak / FORUM)

„Znaczne poszerzenie możliwości sprzedaży produktów inwestycyjnych” – to jedna z kilku ważnych zmian, jakie pojawiły się w styczniowej aktualizacji regulaminu Allegro.  

- Chcemy, aby możliwość sprzedaży w kategorii Produkty inwestycyjne była dostępna dla większej liczby sprzedających, dzięki czemu kupujący otrzymają większy wybór produktów takich jak złoto, srebro, platyna czy diamentyczytamy w komunikacie Grupy Allegro.

Zatem już oficjalnie wiadomo, że od 17 marca 2020 roku każdy posiadacz konta firmowego będzie mógł wystawić na sprzedaż metale szlachetne, w tym przede wszystkim złoto inwestycyjne. Ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, będzie musiał zaoferować wysyłkę w ciągu 24 godzin. Po drugie, będzie musiał zgodzić się na opóźnienie możliwości wypłat środków z Allegro Finanse.

Od prawie dwóch lat na platformie Allegro można kupić złoto od Mennicy Polskiej. Był to wówczas pierwszy znaczący wyłom poznańskiej firmy w zakresie polityki względem metali szlachetnych. Wcześniej przez prawie 5 lat handel złotem był co do zasady zakazany. Królewski metal trafił wówczas na długą listę towarów zakazanych, gdzie znalazł się obok pornografii, alkoholu, organów ludzkich, broni i amunicji oraz kryptowalut.

Według stanu na 20 stycznia 2020 roku w kategorii „produkty inwestycyjne – złoto” widniały 193 oferty sprzedaży złotych monet i sztabek. Były tam nie tylko oferty Mennicy Polskiej, ale też innych sprzedawców, z którymi Allegro zawarło odrębne umowy (w ramach art. 2 pkt. 15 i 16). Można było nabyć np. uncjowego krugerradda, amerykańską złotą 10-dolarówkę z 1932 roku, czy nawet polskiego dukata z XVII w. wycenionego na 32 000 zł.

Gdy latem 2013 roku Allegro zakazało obrotu kruszcami, polski rynek złota inwestycyjnego był jeszcze w powijakach, więc niemało inwestorów kupowało sztabki i monety za pośrednictwem poznańskiego serwisu. Teraz na polskim rynku działa kilku dużych i profesjonalnych dilerów metali szlachetnych, oferujących złoto inwestycyjne od ręki. Inwestor ma więc znacznie większe pole wyboru i bardziej konkurencyjne marże, niż to miało miejsce siedem lat temu.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 specjalnie_zarejstrowany1

"od 17 marca 2020 roku każdy posiadacz konta firmowego będzie mógł wystawić na sprzedaż metale szlachetne"

No to rewolucja ze hoho. Rownie dobrze moge sobie kupic i sprzedac na stronie tychze firm. Gdzie mozliwosc handlu miedzy zwyklymi ludzmi?

! Odpowiedz
5 6 caesar_m

To się chińskie odlewnie wolframu ucieszą...Nie widzę sensu zakupu złota inwestycyjnego przez alledrogo..Allegro chroni kupujących w zasadzie jedynie poprzez wsparcie moralne. Zdecydowanie lepiej kupić (i sprzedać!!!) złoto inwestycyjne w którymś ze specjalistycznych serwisów : marże i ryzyko zdecydowanie niższe. Co do zakupu złotej biżuterii i monet kolekcjonerskich to kupowanie może i ekonomicznie będzie miało sens (jubiler skupuje jak złom, a sprzedaje jak daVinci...) ale ryzyko olbrzymie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 myslcie_samodzielnie

Prowizja dilera plus prowizja allegro i lądujemy przynajmniej 8-10% powyżej ceny spot, także oferta to będzie raczej ciekawostka, ale to zawsze krok w dobrą stronę w świecie długu i wirtualnej wartości.

! Odpowiedz
8 1 sammler

A wartość złota nie jest "wirtualna", czy raczej umowna? Dziś uncja kosztuje tyle, co przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto. W czasie wojny nie wiem, czy kupisz za nią bochenek chleba. To ma być "niewirtualna" wartość?

! Odpowiedz
4 12 grzegorzkubik

Wróci wróci bo złoto teraz ma coraz więcej nabywców.

! Odpowiedz
0 20 bankster-kreator

Zaginął dzisiaj jeden bardzo ważny artykuł na bankierze: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Nowy-regulamin-Allegro-uderzy-w-sprzedawcow-7806370.html

! Odpowiedz
1 45 karbinadel

Znamienne, że artykuł o podwyżkach opłat i regulaminowym biciu sprzedawców przez Allegro znikł z głównej po paru godzinach, chociaż różne duperele wiszą tam u dołu po dwa tygodnie

! Odpowiedz
1 31 ertom

Najlepszy numer to prowizja od kosztów wysyłki.

! Odpowiedz
4 25 karbinadel odpowiada ertom

Taka prowizja jest od dawna na eBay, a przyczyną były szwindle niektórych sprzedawców (np. drogi towar za zeta, a przesyłka stówę). Tyle że zapłacą za to wszyscy, jak zwykle

! Odpowiedz
0 1 cyklonb odpowiada ertom

Już raz to próbowali zrobić jakieś 10 lat temu ale skarbówka dowaliła im 20% watu od sprzedaży usług pocztowych, dwa razy znaczka pocztowego nie da się opodatkować

! Odpowiedz
20 21 open_mind

Co za dziwna siła metafizyczna jest zaklęta w tym metalu, daje uspokojenie , pewność o „jutro” finansowe, gwarancje, prawdziwość, ufność, bezpieczeństwo, zapewnienie, wiarygodność, oczywistość, rzetelność. Ten tylko tych walorów nie zaznał tylko nie pieścił w swej ręce złotych monet.

! Odpowiedz
19 13 open_mind

Można nawet powiedzieć że tym czym dla młodych jest pieszczenie jamy intymnej tym u dojrzałych pieszczenie tego metalu - a jak dodamy jeszcze jame to pełen wypas..

! Odpowiedz
9 30 antydonald odpowiada open_mind

ciociu tuska ,,open_mind'', towrzyszu nadzwyczajnej kasty... dzień bez twojego postu jest dniem straconym a z punktu widzenia psychoanalizy Freunda twój przypadek kliniczny jest bezcenny dla nauki ... ... kontynuuj , kontynuuj ciociu

! Odpowiedz
6 5 open_mind odpowiada antydonald

Czyżby twój komentarz i kliki tobie miały związek z gołodupstwem w AU ? Niestety - wiem wy jesteście zakopani w DŁUG, a w dużo długu. I moje komentarze oddające 110 % prawdy zarówno polityczne jak i ekonomiczne was bolą. Tak to już jest że zawsze przyjemniejsze są słodkie kłamstwa od prawdy. Pozdrawiam

Ps. Podobno po resecie każdy gołodupiec będzie jeździł Betlejem. Hahaha

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 (usunięty) odpowiada open_mind

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 2 open_mind odpowiada (usunięty)

Wiem że cię na niego nie stać, ale przyznaj że na górnym zdjęciu ten Krugerrand fajnie wygląda ! Ja je już za komuny kupowałem od cyganów – to były piękne dni, po przetopie paru sztuk na próbę 585 zarabiało się w jeden dzień tyle co teraz na kwartał.

! Odpowiedz
5 2 (usunięty) odpowiada open_mind

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 1 (usunięty) odpowiada open_mind

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 43 karbinadel

Dzisiaj to się mogą wypchać, szczególnie przy takich prowizjach

! Odpowiedz
13 58 antydonald

ścięty adamowiczu, patronie wszystkich 38-rachunkowców i mafijnych interesów broń nas przed oszustami!!!

! Odpowiedz
1 55 raf2004

Dlaczego sprzedaż złota ma być ograniczona jedynie do kont firmowych ???

! Odpowiedz
0 0 cyklonb

Przyczyną były oszustwa indywidualnych sprzedawców w trakcie hossy tak że wprowadzili nawet zakaz sprzedaży numizmatów ( wcześniej był swobodny obrót numizmatami a także walorami ) co do złota inwestycyjnego to czepiała się skarbówka indywidualnych za handel - trzeba było wykazać +10 % wartość ponad wagę i to wówczas był nieopodatkowany numizmat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
56 23 silvio_gesell

Czyli koniec trendu wzrostowego na złocie, bo wycofali złoto z Allegro gdy było tanie, a teraz trzeba je komuś opchnąć.

! Odpowiedz
10 79 damian93

Tak, wpływ Allegro na obrót złotem ma tak ogromnie znacznie, że już następnego dnia będziemy obserwowali ceny po 100$/uncję...

! Odpowiedz
15 37 bankster-kreator

Dopiero od teraz zacznie się rajd, to co aktualnie obserwujesz na wykresie drogi kolego to dopiero raczkujące odbicie. No ale co ja tam wiem...

! Odpowiedz
6 28 glos_rozsadku

no to właśnie upowszechnienie handlu złotem spowoduje wzrost popularności tego kruszcza = wzrost cen. Ale to będzie prawie niezauważalne, bo cóż znaczą polscy inwestorzy wobec całego świata?

! Odpowiedz
15 7 silvio_gesell odpowiada damian93

Nie, odwrotnie. To koniec trendu powoduje powrót złota na Allegro.

! Odpowiedz
10 9 glos_rozsadku odpowiada silvio_gesell

w których latach złoto było w sprzedaży na Allegro?

! Odpowiedz
6 0 silvio_gesell odpowiada glos_rozsadku

2010r-2013r, czyli dokładnie na szczycie, bo złoto w ujęciu realnym już miało swój szczyt w 2012r, którego moim zdaniem nie pobije za naszego życia. Nowym kruszcem jest pallad.

! Odpowiedz
7 7 szeregowy_forumowicz

Twoja umiejętność odwracania kota ogonem godna prawdziwego pisowca. Przepraszam, patrioty :)

! Odpowiedz
2 2 silvio_gesell odpowiada szeregowy_forumowicz

Umiejętność odwracania kota ogonem nie wystarczy do gry na rynkach. Musisz umieć grać w trzy kubki. Poczekać aż wszyscy przestaną wierzyć że da się w tą grę zarobić, i zagrać gdy organizator gry musi oddać część zysku by zachęcić nowych klientów.

! Odpowiedz
1 4 stychu odpowiada silvio_gesell

Przy cenach wrażonych w złotych już mamy wyżej niż u szczytu z 2011.....

! Odpowiedz
0 1 glos_rozsadku odpowiada silvio_gesell

Silvio, no to odwrotny wniosek wyciągnąłeś. Od 2010 do 2013 złoto rosło, a więc jeśli ma być analogicznie to czeka nas hossa na złocie. Jak allegro się wycofało to złoto spadło.

! Odpowiedz
0 0 cyklonb odpowiada damian93

@damian93 - nie miał wpływu na światowe ceny złota to oczywiste więc nie manipuluj ale w latach 2008-2010 obrót złotem na Allegro stanowił 30% ujawnionego obrotu złotem w Polsce !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO -0,59% 1 629,20
2020-03-27 21:59:00
MIEDŹ 0,01% 4 812,75
2020-03-27 20:00:00
ROPA -7,01% 25,06
2020-03-27 21:59:00
SREBRO 0,07% 14,63
2020-03-27 21:59:00
PLATYNA -0,09% 738,40
2020-03-27 21:59:00

Znajdź profil