REKLAMA

Handel zadowolony z otwarcia galerii w najważniejszym dla branży okresie

2020-11-21 20:02
publikacja
2020-11-21 20:02

Organizacje zrzeszające podmioty handlowe z zadowoleniem przyjęły decyzję rządu o otwarciu od 28 listopada galerii i parków handlowych w zaostrzonym rygorze sanitarnym. Umożliwienie prowadzenia handlu w najgorętszym dla branży okresie pozwoli uratować tysiące miejsc pracy. Liczą też na dodatkową niedzielę handlową 6 grudnia.

"Decyzja rządu o ponownym otwarciu naszych sklepów to dla nas możliwość powrotu do działalności handlowej. To szansa na generowanie przychodów w najgorętszym handlowo momencie roku, a tym samym droga do wyrównywania gigantycznych strat, które ponieśliśmy i nadal ponosimy z powodu pandemii. To dla nas wszystkich szansa na utrzymanie tysięcy miejsc pracy” – napisał w komentarzu zarząd Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU).

Decyzję o otwarciu galerii z ulgą przyjęła też branża centrów handlowych.

"Cieszymy się, że rząd uwzględnił przedstawiane przez najemców oraz wynajmujących dane i informacje nt. zastosowanych środków bezpieczeństwa w obiektach handlowych oraz argumenty ekonomiczne" - napisał w oświadczeniu zarząd Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH).

"Możliwość prowadzenia działalności handlowej w grudniu uchroni wiele podmiotów przed bankructwem i pozwoli zachować tysiące miejsc pracy. IV kwartał dla branży galerii handlowych jest najważniejszy – stanowi ponad 30 proc. całorocznych obrotów. Najwyższe obroty corocznie sektor notuje w grudniu – obroty w tym miesiącu wobec średniej miesięcznej od stycznia do listopada są aż o ponad 50 proc. wyższe. W ostatnim kwartale roku wiele kategorii handlowych wypracowuje zyski, które pozwalają im funkcjonować i inwestować zarobione środki w pozostałych okresach roku i przetrwać trudny dla handlu I kwartał" - podała PRCH.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że od soboty, 28 listopada, otwarte zostaną ponownie sklepy i punkty usługowe w galeriach i parkach handlowych, w ścisłym reżimie sanitarnym.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m kw. oraz wymóg noszenia maseczek ochronnych. Sklepy mają obowiązek udostępnić klientom rękawiczki jednorazowe lub płyny do dezynfekcji rąk.

Premier podkreślił, że jeśli placówki handlowe nie będą się stosować do restrykcji, będą zamykane.

Branża zapewnia, że ma świadomość odpowiedzialności związanej z utrzymaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

"Bezpieczeństwo klientów oraz pracowników naszych sklepów są w tej sytuacji kluczowe, a my dołożymy wszelkich starań, by centra handlowe pozostały nadal jednymi z najbezpieczniejszych miejsc publicznych" – zadeklarował zarząd ZPPHiU.

PRCH podała, że w centrach handlowych nadal rygorystycznie przestrzegane będą zasady bezpieczeństwa: regularna dezynfekcja miejsc dotykanych przez klientów, monitorowanie liczby osób w obiektach, dostępności środków dezynfekujących i noszenia maseczek.

"Nasi pracownicy będą pilnować zasad przestrzegania dystansu fizycznego oraz dezynfekcji rąk przez klientów" - napisano w komunikacie PRCH.

Branża handlowa liczy, że możliwe będzie w grudniu zawieszenie zakazu handlu w niedziele, przynajmniej 6 grudnia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w grudniu mają być dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia.

"Jesteśmy przekonani, że komfortowi i bezpieczeństwu przedświątecznych przygotowań sprzyjać będzie również zawieszenie zakazu handlu przez przynajmniej dwie grudniowe niedziele. Mamy nadzieję, że premierowi uda się porozumieć ze stroną społeczną, by handel był możliwy także 6 grudnia" – napisał zarząd ZPPHiU.

Wicepremier Jarosław Gowin informował na sobotniej konferencji prasowej, że jego ministerstwo stoi na stanowisku, iż warto rozważyć, aby przynajmniej niedziela, 6 grudnia, była handlowa. Prowadzone są w tej sprawie konsultacje ze związkami zawodowymi.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji zaapelowała kilka dni temu do Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ „Solidarność” o poparcie stanowiska ws. przywrócenia handlowych niedziel w ostatnim tygodniu listopada oraz w grudniu. Zdaniem POHiD pomogłoby to w rozłożeniu ruchu klientów w okresie przedświątecznym.

Od 7 listopada część sklepów w galeriach, centrach i parkach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. m kw., jest zamknięta. Otwarte są m.in. sklepy z żywnością, produktami kosmetycznymi, apteki. Działa też część punktów usługowych.(PAP Biznes)

pel/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki