Handel w niedziele: PiS chce, by sklepy nie mogły "udawać poczty"

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta ma m.in. spowodować, że sklepy nie będą mogły udawać placówek pocztowych - powiedział PAP poseł PiS Janusz Śniadek. We wtorek posłowie PiS wnieśli projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

(fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

"Projekt nowelizacji ma spowodować, żeby sklepy Żabki nie mogły udawać placówki pocztowej" - powiedział PAP poseł PiS Janusz Śniadek, który jest przedstawicielem wnioskodawców. W obowiązującej ustawie o zakazie handlu w niedziele i święta jednym z wyjątków, które nie są objęte zakazem, są placówki pocztowe.

Śniadek podał, że kolejna poprawka ma spowodować, że sprzedawać w dni wolne od handlu będzie mógł nie tylko właściciel i ale także jego rodzina.

Jak zaznaczył poseł, projekt wprowadza także kilka poprawek uszczegóławiających dotychczasowe definicje.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni nie jest jeszcze dostępny w wersji elektronicznej, nie nadano mu także numeru druku.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 marca, handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca 2018 roku (z wyjątkami). Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, placówkach pocztowych. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności. (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ drag/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
40 8 grzegorzkubik

Bardzo dobrze. Komu się to nie podoba? Ludziom pozbawionym humanizmu. W Niemczech sklepy są pozamykane i gospodarka idzie na północ. Da się? Pewnie, że się da. Trzeba tylko być człowiekiem i nie skarżyć się, że zabrakło śmietanki do kawy a sklepy w niedzielę zamknięte. No tak burżujom to nie odpowiada. Co oni teraz zrobią. Co tydzień latał taki do marketu na drogą kawę ale nigdy nie zastanowił się ile ta Baryska zarabia. Ona tyrała a on miał wolne. Koniec. Wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy prawo być traktowani jak ludzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 dziki_losos

Wyobraźmy sobie świat, gdzie w niedzielę zamknięte jest wszystko - sklepy, restauracje, cukiernie, kwiaciarnie, stacje paliw, kioski i poczta. I tych ludzi snujących się po ulicach, nie mogących usiąść, wypić kawy i zjeść ciastka. Dokąd oni by poszli? Do domu gotować obiad?
I ci turyści przemieszani z biznesmenami w przerwach między lotami, głodni, rozczochrani, chodzący od drzwi do drzwi...
To by było piękne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 49 karbinadel

Gdy wprowadza się głupie przepisy, utrudniające ludziom życie, nie należy się dziwić, że ludzie próbują się przed nimi bronić.

! Odpowiedz
1 11 silvio_gesell

Nie sądzę by ktokolwiek był zdziwiony, że korporacje wykorzystują dziurawe prawo.

! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 50 antek10

A poczta udaje sklepy :-)

! Odpowiedz
1 2 specjalnie_zarejstrowany1

Orlen tez udaje siec stoisk z hot-dogami

! Odpowiedz
8 30 trooper

Czyli jak ktoś nie ma rodziców, to będzie przez państwo dyskryminowany. Jak masz ojca i matkę, to możesz otwierać sklep, jak jesteś niedaj boże sierota to państwo Ci dowali. Taka to sprawiedliwość.

! Odpowiedz
0 0 dziki_losos

W starożytnym Rzymie to robiło się tak, że adoptowało się członków rodziny. Praktyka była tak powszechna, że właściwie nie budziła zastrzeżeń, nawet w stosunku do dorosłych "dzieci".

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne