Hałaśliwe grillowanie u sąsiadów. Gdzie to zgłosić?

Wielu osobom wydaje się, że na swojej działce czy w mieszkaniu mogą robić, co im się podoba. W rzeczywistości jednak jest inaczej. Podpowiadamy, w czym należy zachować umiar, żeby nie naprzykrzyć się sąsiadowi i nie narobić sobie problemów.

Odpowiedzi na pytania, czy sąsiad ma prawo wyciągnąć konsekwencje prawne, gdy nasz pies szczeka, nasze dzieci hałasują, nasze radio gra za głośno, palimy papierosy na swoim balkonie, prowadzimy długi, hałaśliwy remont, dymimy grillem znajdziemy w prawie sąsiedzkim, na które składają się przepisy prawa regulujące stosunki sąsiedzkie w zakresie korzystania z nieruchomości.

Jak radzić sobie z uciążliwym sąsiadem? Kliknij, żeby przejść do serii poradników na ten temat
Jak radzić sobie z uciążliwym sąsiadem? Kliknij, żeby przejść do serii poradników na ten temat (Bankier.pl)

Jak bardzo może hałasować sąsiad

Zgodnie z prawem sąsiedzkim właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Oddziaływanie takie może dotyczyć nie tylko nieruchomości bezpośrednio sąsiadującej, lecz również nieruchomości położonych w dalszej odległości (np. zadymianie, powodowanie nadmiernego uciążliwego hałasu).

grill
Źródło: Thinkstock

Oddziaływanie na nieruchomości sąsiednie może polegać na przykład na wytwarzaniu hałasu (szczekanie psa, hałasujące dzieci, hałaśliwy remont, zbyt głośne radio/TV), nieprzyjemnych zapachów (grillowanie, dym papierosowy, spaliny). Oddziaływanie takie to oddziaływanie pośrednie i jest ono dopuszczalne tylko wówczas, gdy mieści się w granicach tzw. przeciętnej miary.

Oceny przeciętnej miary dokonuje się według dwóch kryteriów: społeczno-gospodarczego przeznaczenia obu nieruchomości oraz stosunków miejscowych. Ocena ta musi być dokonywana na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie, a nie na subiektywnej wrażliwości czy potrzebach właścicieli poszczególnych nieruchomości. Ocena zakłóceń powinna nastąpić na podstawie konkretnej w danym czasie i miejscu sytuacji. W przypadku przekroczenia granicy przeciętnej miary przeciwko uporczywemu sąsiadowi, można wystąpić z pozwem o zaprzestanie naruszeń (lub/i usunięcie skutków naruszeń).

Za przesadę przyjdzie nam zapłacić

Tak więc to, czy sąsiad będzie mógł skutecznie zmusić nas do zaprzestania oddziaływania na jego nieruchomość, zależy od konkretnych okoliczności, które sąd każdorazowo podda pod rozwagę. Jeżeli na przykład w mieszkaniu usytuowanym w budynku wielorodzinnym zamieszkają z nami ujadające non stop psy czy też będziemy notorycznie grillować, zadymiając okna sąsiada, to musimy liczyć się z wydaniem przez sąd wyroku zakazującego nam tego typu działań. W niektórych przypadkach, jeżeli nasze oddziaływanie na nieruchomość sąsiada spowoduje jednocześnie szkodę (np. w postaci zadymienia elewacji jego budynku przez dym pochodzący z naszego grilla), to wówczas ponoszący szkodę może dochodzić również odszkodowania.

W wielu przypadkach oddziaływania na nieruchomości sąsiednie ponad przeciętną miarę istnieje także możliwość wystąpienia do policji lub straży miejskiej o ukaranie kłopotliwego sąsiada na podstawie kodeksu wykroczeń. Zgodnie z przepisami kodeksu, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Kodeks ten przewiduje kary m.in. dla właściciela psa za niewłaściwe sprawowanie opieki. Zakłócaniem porządku może być także grillowanie na balkonie lub w innych miejscach do tego nieprzeznaczonych czy nieprzestrzeganie ciszy nocnej bądź innych zasad współżycia społecznego.

Ponadto, w przypadku wspólnot mieszkaniowych, istnieją zazwyczaj regulaminy porządkowe, które powinny być przestrzegane przez członków wspólnoty (mieszkańców). Jednak nie ma możliwości prawnego wyegzekwowania przestrzegania regulaminu, ponieważ nie mają one rangi przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Wspólnoty posiadają także możliwość wystąpienia do sądu z żądaniem sprzedaży lokalu uporczywego właściciela, jeżeli właściciel lokalu wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji.

Jeśli również masz problemy związane z nieruchomościami, napisz do Redakcji Bankier.pl na adres finanse@bankier.pl.

Porady prawnej udzieliła: Katarzyna Słomka, radca prawny z kancelarii Robaszewska&Płoszka Radcowie Prawni

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~kdkfdll

co zrobić z sąsiadem, który uruchamia budzik o 2- giej i 4-tej w nocy, w środku nocy wali w podłogę, ściany..?? " wieczorkowscy"...z "zurawiej".... w "olsztynowie"....

! Odpowiedz
0 11 ~ona1984

każdy jest cwany , do puki nie trafi na takiego sąsiada .....ja już 6 lat użeram się z patologią , jak nie głośne rąbanki, to napier...anie kilkadziesiąt razy drzwiami w ciągu całego dnia, to jazda hulajnogą po 22 , kipowanie na parapet i mogłabym jeszcze wiele wymieniać . Ja to mam gdziś ale czemu moje dziecko ma przez takich idiotów cierpieć i w nocy nie spać??A weż zwróć uwagę to cie jeszcze pobiją , albo robią jeszcze bardziej na złość, a nasze prawo ma to gdzieś na policje też nie można liczyć......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 2 ~maloek

Zaraz zgłaszać, lepiej wziąć sześciopak, paczkę maestro i wbić do sąsiada!

! Odpowiedz
3 1 ~pingo

jak juz jestesmy przy temacie grilla to dajcie namiary gdzie kupic dobra kielbaske bez konserwantow w znosnej cenie

! Odpowiedz
2 2 ~wędliniarz

Nie istnieje takowa. Kiełbasa bez konserwantów (z mięsa niepeklowanego, bez E250/251) wymaga specjalnej obróbki i będzie droga. 40zł/kg najtańsza jaką widziałem, bardzo trudno ją dostać. Przy czym z grilla nie będzie dobra, z racji długotrwałego procesu wędzenia jaki jest potrzebny, będzie raczej dobra w wersji na zimno.

Jeśli chcesz bez konserwantów to zostaje tylko mięso surowe - karkówka, boczek. Albo pochodne - kaszanka.

A odnośnie sąsiadów - przed wzywaniem policji, lepiej iść pogadać. Przynajmniej manifestuje się swoje stanowisko i sąsiad będzie miał tego świadomość. Wzywanie policji i siedzenie w oknie w oczekiwaniu na patrol spowoduje u sąsiada jedynie niechęć i rozpocznie zimną wojnę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~zmywacz odpowiada ~wędliniarz

hehe chyba mało po sklepach biegasz. dobrą kiełbasę bez E robi henryk kania, a kupisz ją w każdym hipermarkecie

! Odpowiedz
1 0 ~Jasku

mi siorka czesto zalatwia nwm gdzie ale w miesnych albo i w marketach szukaj "Serii bez E" ZPM Henryk Kania :D

! Odpowiedz
1 2 ~gość

"Kodeks ten przewiduje kary m.in. dla właściciela psa za niewłaściwe sprawowanie opieki. " - Co to za interpretacja??? jeżeli pies ma zapewnione wszelkie warunki to ani straż miejska, policja czy też animals nie może zarzucić właścicielowi niewłaściwej opieki lub zaniedbania. Pies szczeka gdyż taka jego natura, gorzej gdyby miałczał lub muczał.. a zabronione jest w PL wycinanie strun głosowaych z uwagi na zakwalifikowanie tego jako znęcania się nad zwierzęciem. Jeśli pies nie szczeka w godzinach ciszy nocnej to sąsiedzi niewiele mogą powiedzieć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 2 ~fgsg odpowiada (usunięty)

Wystarczy gorzka czekolada i piesek juz nie szczeka .

! Odpowiedz
1 2 ~mmm odpowiada (usunięty)

Idiota

! Odpowiedz
0 1 ~as

To zdjęcie zrobiono na imprezie w Wołominie?

! Odpowiedz
0 4 ~mac

Polactwo z nas wychodzi w komentarzach...jak zwykle.
No bo co ? Kto mi zabroni ? Jak ja Pan! i jestem u siebie,
chlanie,krzyki,k.... co drugie slowo - tacy jestesmy......

! Odpowiedz
2 2 ~pilip

bucowaty artykuł nakłaniający do chamskiego donoszenia. z sąsiadami trzeba starac sie zyc w zgodzie, nie wszystkich musimy tolerowac ale nie musimy im tez celowo dokuczac, po prostu bądzmy bierni w stosunku do nich. nieraz ludzie sobie nie zdają sobe sprawy ze mogą halasowac,przeszkadzac itd. sąsiadom czynnosciami ktore wykonują !;p zawsze warto byc cierpliwym te pare dni a jezeli sąsiad sie nie uspokaja to warto isc i zwrocic uwage?pogadac, np w sprawie remontu zeby robil to do godzin tych i tych bo cos tam, no nie wiem, różne sytuacje zyciowe są i zawsze pierwsze pare prób powinno się wykorzystac w ten sposob, chociaz zeby zyskac informacje z jakim typem sąsiada sie borykamy ;p a jeżeli nie ma bata na takiego too cóz ; P panowie policjanci muszą zawitac.
a co do weekendów to chyba nie musze mowic ze dzwonienie na policje tyko dlatego ze sąsiad w weekend robi grilla bądź zaprasza do siebie gosci i robi się głosniej niz zwykle jest zwykłym chamstwem i dziadostwem. zresztą, zazwyczaj z takich powodów denerwują sie osoby ktore same nic by innego nie robily bo są takie zdziczałe ze siedzą ciągle w domu.praca dom praca dom i nic więcej.
a gdzie w tym wszystkim zycie i troche relaxu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~zuzia

Ciekawe, czy byłbyś taki tolerancyjny, gdybyś miał w każdy weekend darcie pijanych amatorów grilla i smród kiełbasy, bo słoiki muszą się odstresować po pracy w korpo.
Tolerancja to chyba działa w dwie strony i jeśli nie można grzecznie, to nie ma się co patyczkować. Donoszenie i walka o swoje prawa, to zupełnie dwie inne sprawy. Chamstwem jest również niedostrzeganie potrzeb innych i nie liczenie się z sąsiadami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~LekarzJusia odpowiada ~zuzia

Dnia 2014-05-12 o godz. 13:43 ~zuzia napisał(a):
> Ciekawe, czy byłbyś taki tolerancyjny, gdybyś miał w każdy
> weekend darcie pijanych amatorów grilla i smród kiełbasy,
> bo słoiki muszą się odstresować po pracy w korpo.
> Tolerancja to chyba działa w dwie strony i jeśli nie można
> grzecznie, to nie ma się co patyczkować. Donoszenie i walka
> o swoje prawa, to zupełnie dwie inne sprawy. Chamstwem
> jest również niedostrzeganie potrzeb innych i nie liczenie
> się z sąsiadami.

On pewnie jest jednym z nich wiec ich tzn. siebie broni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~pytek

Można sąsiada uwalić za grillowanie, hałas, ale polskie prawo nie przewiduje kar dla wynajęcia lokalu dla agencji towarzyskich! To dopiero zmora blokowisk! Ta zmora "działa" przez 24h/dobę i 365 dni/rok! Nikt nie potrafi ujarzmić tej plagi! Niemcy sobie poradzili, Polacy albo nie chcą albo...nie chcą

! Odpowiedz
0 0 ~michał

ustawić kamerę i robić zdjęcia z flashem obowiązkowo!! a najlepiej jak wsiada do samochodu !!! burdel szuka ciszy a nie afiszu ,

! Odpowiedz
0 4 ~Buraki

No coż... buraki się burzą jak muszą przestrzegać praw działania w społeczeństwie. Egoiści są najważniejsi. Im głośniej tym lepiej, nie ważne, że może to komuś przeszkadza.
Kiedys się mówiło:
Dlaczego dzwon głośny? Bo w środku pusty.

Czysta prawda.

! Odpowiedz
0 0 ~OganijSie

Zamiast zgłaszać idź porozmawiaj z sąsiadem!

! Odpowiedz
3 0 ~Mania

SAm siebie zglaszaj konfituro, polaczki cebulaszki tylko by donosili na siebie, co za kraj co za ludzie i jeszcze artykul zamieszczaja jak i gdzie to robic.

! Odpowiedz
2 0 ~dezel

Każdy pies szczeka i na to nie ma rady.

! Odpowiedz
1 0 ~dezel

Sąsiadów na imprezę należy zaprosić do siebie.
Problem sam niknie.

! Odpowiedz
0 1 ~zbyszko

w artykule byla mowa o odpowiedzialnosci w ramach k.w. za dzialanie alarmu, wiec sie zastanawiam czy mowa o wadliwie dzialajacym alarmie wlamaniowym budzacym sasiadow kazdej nocy?

! Odpowiedz
1 0 ~endi

przepisy swoją drogą , a egzekwowanie ich przez sąd swoją , z rok temu było orzeczenie jednego z polskich sądów w sprawie ciągle ujadającego psa , sąd orzekł wówczas iż pies ma prawo szczekać bo taka jest jego natura ...

!
Polecane
Najnowsze
Popularne