REKLAMA

Hakerzy w Departamencie Stanu USA. Chińczycy wykradli tysiące maili

2023-09-28 09:44
publikacja
2023-09-28 09:44

Chińscy hakerzy, którzy w tym roku uzyskali dostęp do kont e-mail sekretarz handlu Giny Raimondo i innych urzędników państwowych, wykradli 60 tys. e-maili z samego tylko Departamentu Stanu – informuje w czwartek agencja Reutera. O ataku pierwsza poinformowała w lipcu firma Microsoft. Wśród najbardziej poufnych informacji, które zostały wykradzione, znalazły się plany podróży i treści rozmów dyplomatycznych.

Hakerzy w Departamencie Stanu USA. Chińczycy wykradli tysiące maili
Hakerzy w Departamencie Stanu USA. Chińczycy wykradli tysiące maili
/ Pexels

Nowe szczegóły wcześniej znanego incydentu hakerskiego zostały przekazane podczas odprawy pracowników amerykańskiego Senatu w środę.

Dziewięciu pracowników Departamentu Stanu, których konta zostały zhakowane, zajmowało się głównie działaniami dyplomatycznymi w regionie Indo-Pacyfiku, a jeden w Europie – wynika z informacji udzielonych przez urzędników, w tym dyrektora Departamentu Stanu ds. informacji Kelly'ego Fletchera.

Wśród najbardziej poufnych informacji, które zostały skradzione, były plany podróży i treści obrad dyplomatycznych z udziałem tych osób. Fletcher przyznał również, że hakerzy uzyskali dostęp do 10 numerów ubezpieczenia społecznego w wyniku włamania.

Amerykańscy urzędnicy i firma Microsoft poinformowali w lipcu, że od maja chińscy hakerzy powiązani z rządem uzyskali dostęp do kont e-mail w około 25 instytucjach i organizacjach, w tym w Departamencie Handlu i Departamencie Stanu USA.

Hakerzy włamali się na urządzenie inżyniera Microsoftu, co pozwoliło im następnie uzyskać dostęp do kont e-mail Departamentu Stanu – wynika z informacji uzyskanych przez agencję Reutera od pracownika senatora Erica Schmitta.

"Musimy wzmocnić naszą obronę przed tego typu cyberatakami i włamaniami w przyszłości i musimy dokładnie przyjrzeć się zależności rządu federalnego od jednego dostawcy jako potencjalnego słabego punktu" – oświadczył senator Schmitt cytowany przez dziennik "NYT. Zobowiązał się do naciskania na urzędników "w celu uzyskania dalszych odpowiedzi, aby zapewnić, że Chiny i inne nikczemne podmioty nie uzyskają dostępu do najbardziej wrażliwych informacji rządu federalnego".

Departament Stanu oficjalnie nie obwinił Chin o włamanie, jednak sekretarz (minister) handlu Gina Raimondo przyznała, że rozmawiała z chińskimi urzędnikami o tej sprawie podczas swojej sierpniowej wizyty w Chinach. (PAP)

krp/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
tomitomi
To jest kolejny dowód na to że ; w sieci nic i nikt nie jest bezpieczny !
kjx
Te chińskie małe kukiełki trzeba raz na zawsze zderatyzować. Jak szczury. Zaraz dla świata jak kacapy.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki