"Haarec": Jeśli Izrael zaostrzy blokadę, ryzykuje upadek państwa

2020-03-30 16:13
publikacja
2020-03-30 16:13

Według resortu zdrowia z powodu koronawirusa w Izraelu może umrzeć nawet 10 tys. osób. Jednak niemal 40 mld dolarów utraconego PKB z powodu zaostrzonej blokady oznacza krach całej gospodarki i narażenie kraju na upadek - pisze w poniedziałek izraelski dziennik "Haarec".

/ fot. AMMAR AWAD / Reuters

Artykuł dziennikarki ekonomicznej Meiraw Arlozorow próbuje zmierzyć się z pytaniem o koszty ponoszone przez społeczeństwo w imię ratowania życia ludzkiego w czasie epidemii.

"Załóżmy, że komisja odpowiedzialna za ocenę, które leki są dotowane lub finansowane z ubezpieczenia, otrzymała następującą propozycję: istnieje terapia dla choroby, która zabije 10 tys. osób, ale kosztuje 140 mld szekli (39 mld dolarów). Czy leczenie tej choroby byłoby finansowane?" - pyta retorycznie autorka nazywając to "okrutnym dylematem".

Około 140 mld szekli utraconego produktu krajowego brutto oznacza setki lub tysiące ludzi, którzy stracą źródło dochodu, popadną w depresję i potencjalnie popełnią samobójstwo - przewiduje publicystka. Dla dziesiątek tysięcy ludzi drastycznie pogorszy się jakość życia. Załamanie gospodarcze oznacza też wyższy wskaźnik przemocy domowej i ogólnie więcej przestępstw.

Prognoza izraelskiego ministerstwa finansów w przypadku krachu to zmniejszenie PKB o 17 proc. (w porównaniu ze wzrostem 3,3 proc. w 2019 r.), deficyt na poziomie 15,5 proc. (3,7 proc. w 2019 r.) i wzrost długu publicznego do 86,5 proc. PKB (60 proc. w 2019 r.).

„W historii ludzkości nie ma przypadku chęci poświęcenia całej gospodarki, jako sposobu zapobiegania chorobom” - przywołuje opinię innego ekonomisty Arlozorow. Podkreśla, że nie można prosić całego pokolenia o finansowe poświęcenie się, a potencjalnie nawet fizyczne. To nie jest odpowiedzialność, to narodowe samobójstwo - zaznacza.

Dziennikarka uważa za oczywiste, że Izrael podobnie jak wszystkie kraje świata będzie walczył o życie swoich starszych i chorych obywateli i zapłaci za to znaczną cenę. Już dziś bezrobocie wzrosło do 20 proc. (3,9 proc. w 2019 r.) i "recesja jest prawdopodobnie nieunikniona".

Jednak cena za uratowanie jak największej liczby osób w wysokości 140 mld szekli i ryzyko całkowitego upadku Izraela to zbyt wiele do zapłacenia - sądzi ekonomistka. Dalsze zaostrzenie blokady byłoby nieodpowiedzialne. "Musimy kontynuować obowiązujące ograniczenia dla całej populacji i musimy rozważyć nową politykę, która wzywa do izolacji osób najbardziej zagrożonych (osób starszych i chorych)" - dodaje.

Według autorki "Haarec", badania pokazują, że taka polityka byłaby skuteczniejsza niż całkowita blokada. "Cena zaostrzonej blokady, nawet jeśli nie da się jej od razu zmierzyć w życiu ludzkim, nadal będzie gorsza niż to, co przygotował dla nas koronawirus" - konkluduje Arlozorow. (PAP)

baj/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (15)

dodaj komentarz
tatrzanczyk
Ta kobieta splagiatowala moje przemyślenia na temat tego zbiorowego szaleństwa.
eveddd
cud, że się takie zdroworozsądkowe artykuły przebijają w tym zalewie szaleństwa i paniki. OCZYWIŚCIE że ma rację ta autorka, to jest szaleństwo, zamykać gospodarkę, to co robią rządy tylko maskuje ich totalną niemoc. Jeżeli wierzycie, że to co robią coś da, to chyba za dużo TVP oglądacie.
hsjehdj
Właśnie takie artykuły są przeciwieństwem zdrowego rozsądku. Są bardziej zaraźliwe i niebezpieczne niż obecna pandemia. Ludzie nie żyją po to, żeby być trybikiem maszynki, którą powinno się optymalizować za wszelką cenę. Jak dorośniesz może to zrozumiesz, mam taką nadzieję.
andrzej_bialy
Autorka artykuły jest na bakier z arytmetyką. Zaniżona jest iłość hipotetycznych ofiar. Jeśli sięgnąć do dziennych statystyk WHO, to odsetek zgonów jest od 11% we Włoszech, przez 8% w Hiszpanii i 7% w Holandii. Zakładając, że liczba zakażonych może sięgnąć ok. 70% ludzi i przyjmując współczynnik zgonów na Autorka artykuły jest na bakier z arytmetyką. Zaniżona jest iłość hipotetycznych ofiar. Jeśli sięgnąć do dziennych statystyk WHO, to odsetek zgonów jest od 11% we Włoszech, przez 8% w Hiszpanii i 7% w Holandii. Zakładając, że liczba zakażonych może sięgnąć ok. 70% ludzi i przyjmując współczynnik zgonów na 7%, to w Izraelu potencjalnie może zginąć ok. 430 tys.
eveddd
mylisz się, Izraelowi bliżej do Niemiec z poziomem opieki zdrowotnej, a u nich nie 8% tylko 0,1%
andrzej_bialy odpowiada eveddd
Oficjalna statystyka WHO: współczynnik zgonów ASDR na 100 000, z powodu zapalenia płuc.

Kraj, rok, w nawiasie współczynnik.

Holandia 2014 (6.6) 2015 (7.3)

Niemcy 2014 (6.6) 2015 (7.8)

Izrael 2014 (7.4) 2015 (8.6)

Zatem w świetle danych historycznych aktualne statystyki Niemiec (gwoli ścisłości
Oficjalna statystyka WHO: współczynnik zgonów ASDR na 100 000, z powodu zapalenia płuc.

Kraj, rok, w nawiasie współczynnik.

Holandia 2014 (6.6) 2015 (7.3)

Niemcy 2014 (6.6) 2015 (7.8)

Izrael 2014 (7.4) 2015 (8.6)

Zatem w świetle danych historycznych aktualne statystyki Niemiec (gwoli ścisłości to 0,79 a nie 0,1 %) dot. współczynnika zgonów spowodowany COVID-19 wydają się być nieco zagadkowe...

Źródło: [[https://apps.who.int/healthinfo/statistics/mortality/whodpms]]
1a2b
Uważam, że każdy Żyd, który uratuje innego Żyda od zarazy powinien mieć posadzone drzewko w Telawiwie.
wonsz
Ten kraj ma niecałe 10 mln ludzi, leży prawie w całości na pustyni i toczy wojnę ze wszystkimi sąsiadami - tj. 0,5 mld ludzi, którzy w sporej części uważają go za - dosłownie - szatana. Pozostawiony sam sobie, od zawsze jest bankrutem stojącym na granicy fizycznej zagłady. Oczywiście, nie jest pozostawiony sam sobie,Ten kraj ma niecałe 10 mln ludzi, leży prawie w całości na pustyni i toczy wojnę ze wszystkimi sąsiadami - tj. 0,5 mld ludzi, którzy w sporej części uważają go za - dosłownie - szatana. Pozostawiony sam sobie, od zawsze jest bankrutem stojącym na granicy fizycznej zagłady. Oczywiście, nie jest pozostawiony sam sobie, ciągnie z USA po kilka- kilkanaście mld USD rocznie - pytanie tylko, czy po przejściu pandemii Amerykanów jeszcze będzie na to stać?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
mkx
https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Godwina

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki