REKLAMA

HEAL: trzy i pół tysiąca osób umiera przez elektrownie węglowe

2013-06-04 05:48
publikacja
2013-06-04 05:48
Trzy i pół tysiąca osób rocznie umiera przez zanieczyszczenie powietrza spowodowane spaleniem węgla w elektrowniach. Tak wynika z raportu " Niepłacony rachunek - jak energetyka węglowa niszczy nasze zdrowie", który omawiano w Warszawie. Dokument przygotowała pozarządową organizacja Health and Environmental Alliance (HEAL).

Doktor Michał Krzyżanowski - ekspert Światowej Organizacji Zdrowia mówi, że raport jest przygotowany rzetelnie, według uznanej metodyki. Według niego, źródłowe dane raportu są tymi oficjalnymi raportowanymi przez Polskę do Agencji Ochrony Środowiska . Podawane liczby, są zgodne z innymi ocenami wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie, które są prowadzone w Europie i na świecie.

Doktor Krystyna Pawlas z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu podkreśla, że raport nie zawiera danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza przez samochody i paleniska czyli ogrzewanie we własnym zakresie. Według niej, największym u nas problemem w zakresie szkód zdrowotnych jest niska emisja czyli paleniska. Podkreśliła, że ilość zanieczyszczeń emitowanych przez energetykę węglową jest dobrze znana stąd autorzy raportu skupili się tylko na tym sektorze.

Magister inżynier Krzysztof Skotak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w Warszawie również mówi, że emisja zanieczyszczeń przez elektrownie to tylko jeden z czynników, który wpływa na powietrze. Według niego, tak zwana, niska emisja z opalania domów jest szczególnie szkodliwa bo bezpośrednio dotyczy ludzi, którzy żyją w tym obszarze. Natomiast energetyka zawodowa ma bardzo wysokie kominy i ich udział jest relatywnie niższy, jeśli chodzi o wpływ na zdrowie - tłumaczy Krzysztof Skotak.

Według wyliczeń autorów raportu, koszty zdrowotne, między innymi, leczenie chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem z elektrowni węglowych, sięgają od 12 i pół miliarda złotych do nawet 34 miliardów rocznie. Na konferencji pytano, ile kosztuje nas niezmieniana przez ministerstwo gospodarki polityka opałowa.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/tkŹródło:IAR
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki