REKLAMA

H&M notuje ogromny spadek zysku. Odzieżowa firma systematycznie zmniejsza liczbę sklepów

2023-01-27 13:31
publikacja
2023-01-27 13:31

Jeden z największych sprzedawców odzieży na świecie - H&M - pokazał bardzo mocny spadek zysku, wynikający z topniejących marż oraz kosztów związanych z zakończeniem działalności w Rosji. Postępuje też proces zamykania sklepów, a przychody, mimo inflacji są ciągle poniżej tych sprzed ery Covidu.

H&M notuje ogromny spadek zysku. Odzieżowa firma systematycznie zmniejsza liczbę sklepów
H&M notuje ogromny spadek zysku. Odzieżowa firma systematycznie zmniejsza liczbę sklepów
fot. Grigoriy Pil / / Shutterstock

Modowa spółka Hennes & Mauritz (H&M) pokazała wyniki za rok obrotowy zakończony 30 listopada 2022 r. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 12 proc. rdr, do  blisko 224 mld koron szwedzkich (ok. 21,75 mld dolarów wg bieżącego kursu), ale ciągle były poniżej tych sprzed pandemii Covid-19, gdy w 2019 r. wyniosły 233 mld koron.

Zysk netto, za raportowane 12 miesięcy wyniósł 3,6 mld koron (ok. 350 mln dolarów) i był niższy rok do roku o 68 proc. Marża brutto spadła do 50,7 proc. z 52,8 proc. osiągniętej rok wcześniej. Marża operacyjna wyniosła zaś tylko 3,2 proc. wobec 7,7 proc. w roku obrotowym 2020/2021.

Główne przyczyny spadku rentowności to przede wszystkim wzrost kosztów, spowodowany inflacją oraz jednorazowy odpis księgowy w wysokości 2,6 mld koron, związany z zamknięciem 181 sklepów w Rosji. Już w listopadzie H&M ogłosił program cięcia kosztów obejmujący ok. 1,5 tys. etatów.

W reakcji na opublikowany raport cena akcji H&M notowanego na giełdzie w Sztokholmie spadała w piątek o blisko 5 proc. poniżej 125 koron, chociaż rok temu płacono za nie prawie 188 koron szwedzkich. Obecna kapitalizacja spółki to nieco ponad 188 mld koron, czyli ok. 18,2 mld dolarów.

tradingeconomics.com

Największy konkurent H&M, czyli hiszpańska Grupa Inditex właściciel m.in. sklepów Zara, jest wyceniana obecnie na ponad 96 mld dolarów i w ostatnim raporcie pokazała, że jej zysk netto za okres 9 miesięcy do końca października 2022 r. wzrósł o 24 proc. do 3,3 mld dolarów, przy wzroście sprzedaży o 19 proc. A oba wyniki były większe niż te sprzed pandemii.

„Czasami trzeba zdać sobie sprawę, że możliwości rozwoju po prostu już nie ma” – powiedział Simon Irwin, analityk Credit Suisse, cytowany przez Wall Street Journal, który przewiduje, że przychody H&M ponownie spadną poniżej poziomów z 2019 roku, zarówno w tym, jak i przyszłym roku. Uważa, że ​​firma powinna położyć większy nacisk na wzrost marży niż na sprzedaż.

H&M poza ogłoszonymi cięciami etatów, sukcesywnie zmniejsza też liczbę sklepów stacjonarnych. W szczytowym okresie w 2019 r. miał ich na całym świecie 5076, by zejść w 2022 r. do poziomu 4465, co oznacza spadek o 12 proc.

Zdaniem analityków cytowanych przez „WSJ” właściwą drogą jest eliminacja sklepów stacjonarnych, które osiągają gorsze wyniki, przy jednoczesnym inwestowaniu w te odnoszące sukcesy, a także zwiększaniu sprzedaży internetowej.

„Nasza decyzja o likwidacji firmy w Rosji, która był ważnym i dochodowym rynkiem, miała istotny negatywny wpływ na nasze wyniki. Podwyżki cen surowców i kosztów frachtu w połączeniu z historycznie silnym dolarem amerykańskim spowodowały znaczny wzrost kosztów zakupu towarów. Zamiast przenosić pełne koszty na naszych klientów, zdecydowaliśmy się na dalsze wzmacnianie naszej pozycji rynkowej” - powiedziała w komentarzu do wyników prezes Helena Helmersson, cytowana przez portal marketscreener.com. 

„W połączeniu z naszymi inwestycjami i poprawą wydajności mamy przesłanki, by sądzić, że rok 2023 będzie rokiem zwiększonej sprzedaży, poprawy rentowności i niższych zapasów. Tym samym nasz cel, jakim jest osiągnięcie dwucyfrowej marży operacyjnej na cały rok 2024, pozostaje w aktualny” – dodała.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (14)

dodaj komentarz
himomountain
Przestałem tam w ogóle chodzisz. Sztywne i nieprzyjemne ciuchy z chamskiego plastiku, może tutaj jest coś na rzeczy?
drsmith
Zgodnie z agendą przyjętą w Davos każdy będzie mógł kupić rocznie 3 pary ciuchów. H&M raczej tego nie udźwignie.
alita2084
Myślę, że HM ma za mało czarnoskórych w reklamach i w obsłudze, za mało są multikulti, jak to poprawią to i wyniki wrócą...
inwestor.pl
Te marki odzieżowe oszalały. Naklejają metkę na t-shirta i cena idzie w górę o 500%. Absurd, ale millenials ma wyprany mózg od reklam i myśli, że jest modny i ludzie go podziwiają jak ma markowe ciuchy. Idiokracja totalna.
qwertas
H&M to „markowe”? To Biedronka sklepów odzieżowych.
bt5
Jak spadają zyski to znaczy że interes sie nie kręci. A jak interes się nie kręci to wchodzimy w recesję . Pamiętam jak po wejściu do UE H&M kupił w moim miescie kamienicę przy najgłowniejszej ulicy w centrum i co tam nie było , ruchome schody , 4 kondygnacje ( dzieci, młodziez, kobiety, mężczyzni. A po 2008 było tylko widac Jak spadają zyski to znaczy że interes sie nie kręci. A jak interes się nie kręci to wchodzimy w recesję . Pamiętam jak po wejściu do UE H&M kupił w moim miescie kamienicę przy najgłowniejszej ulicy w centrum i co tam nie było , ruchome schody , 4 kondygnacje ( dzieci, młodziez, kobiety, mężczyzni. A po 2008 było tylko widac jak najpierw wyałaczyli 1/2 żarówek, potem ruchome schody w dól, potem ruchome schody w gór, a zaraz potem zamkneli wszytko. Klient nie ma kasy to nie ma biznesu.
usuniete_przez_moderatora
Tu na forum znajdziesz z 5 tuzinów przygłupów, którzy naganiają na kupno akcji long term już teraz i z 10 tuzinów naganiających na dostawy broni na Ukrainę i eskalację rzeźni, która się tam odbywa ( jakby nie miało to wpływu na recesję globalną).
bt5 odpowiada (usunięty)
Az takiej sklerozy to chyba nie mam bo w Toruniu na ul, Szerokiej w kamineicy po dawnym domu towarowym było H&M , byłem tam parę razy wyadac końcówki z kont zagranicznych bo było naprzeciwko bankomatu. Na tamte czasy ten sklep robił wrazenie zreszta i dziś ruchome schody na prowincji to nie byle co.
bt5 odpowiada (usunięty)
Amerykanskie bomby od lat 40 -tych ubiegłego wieku w szeregu krajów to specjlanie nie miały własciwosci budowlanych.
dlaczemuktoszajalmojnick
Spoko, nie ma się co martwić. Rynek wybierze i doceni te spółki, które miały dobre zyski. Te które mają słabe zignoruje. Taka np tesla świetnie wyniki pokazała. c/z ponad 100. Ale za to jest szansa, że wyprodukuje 30% więcej aut. Co prawda oddaje je kilkanaście % taniej, ale za to sprzeda więcej i zarobi tyle samo. Netflixowi może Spoko, nie ma się co martwić. Rynek wybierze i doceni te spółki, które miały dobre zyski. Te które mają słabe zignoruje. Taka np tesla świetnie wyniki pokazała. c/z ponad 100. Ale za to jest szansa, że wyprodukuje 30% więcej aut. Co prawda oddaje je kilkanaście % taniej, ale za to sprzeda więcej i zarobi tyle samo. Netflixowi może i zyski spadły o 70% ale za to ma więcej subsykrybentów. Hmowi spadły zyski 0 70% ale za to dalej jest go dużo na instagramie i inni głupich apkach. Rynek powinien patrzeć na wyniki naszych orłów. Orlen przesunął publikacje bo jeszcze raz przeliczają papiery. Obajtek nie uwierzył, że aż tyle zarobili i liczą od nowa.

Powiązane: Moda, odzież, ubrania, przemysł tekstylny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki