Gwiazdowski: Obama, Buffet i inni handlarze samochodów

Prezes General Motors, Rick Wagoner, ostrzegł właśnie, że przed końcem roku koncern może utracić płynność finansową i wysłał do Prezydenta-Elekta Baraka Obamy gratulacje z okazji wygranych wyborów: „welcomes President-elect Obama ′s pledge to support our nation ′s domestic auto industry in its ongoing efforts to transform its business and develop new technologies.”

Między wierszami GM przypomina nieśmiało o obietnicach ratowania amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego, które w lutym Obama złożył pracownikom GM.

Ale wydaje mi się, że Obama nie tylko pracownikom amerykańskiego przemysłu samochodowego coś naobiecywał. Z jakiegoś przecież powodu Warren Buffet zainwestował 5 mld $ w akcje GM. GM publikuje przecież nie tylko „congratulatory statement” ale także i „financial Statement”. Sławny inwestor chyba je czytał? Jak byk jest tam napisane w pozycji „long-term investments”: 591 mld $. W aktywach oczywiście! A jakże! Tylko nie jest napisane co to za aktywa. Funny Me??? Żeby było jasne Buffet nie objął zwykłych akcji, lecz uprzywilejowane 10% co do dywidendy. Zwykłe to niech sobie obejmują związkowcy w ramach programu emerytalnego.

Przedstawiciele tradycyjnych gałęzi przemysłu czegoś się nauczyli od mistrzów z banków inwestycyjnych, którzy przecież ciągle im w czymś doradzali. Teraz doradzili przykładem. Zagrozili, że jak ich „instytucje finansowe” zbankrutują to się skończy tragedią dla całej gospodarki, bo przecież pieniądz stanowi jej „krwioobieg”. Podatnicy zrobili zrzutkę na ratowanie krwioobiegu. Podążając tym śladem eksperci od przemysłu motoryzacyjnego ogłosili, że jeśli GM ogłosi bankructwo to pociągnie za sobą Forda i Chryslera ponieważ będzie zmuszony sprzedawać swoje samochody ze znacznymi upustami aby zaspokoić wierzycieli. W takiej sytuacji dwaj konkurenci będą musieli postąpić podobnie. Będą taniej sprzedawać samochody! Istna tragedia!

Więcej na blogu Roberta Gwiazdowskiego. Zapraszamy.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Indor

Szanowny Panie Robercie! Lubię czytać pańskie komentarze, ale tym razem walną Pan gafę - Buffet kupił akcje GE a nie GM!!! No to czekam na komentarz :-)

! Odpowiedz
0 0 yarecki21

http://gwiazdowski.blogbank.pl/2008/11/09/przeprosiny-dla-buffeta/

! Odpowiedz
0 0 ~KTO

Kraj Rad Zjednoczonych Ameryki Polnocnej podaza prosciutko sladami ZSRR.....
Ja daje mu .....2 lata maximum....
Za dwa lata beda sprzatc ulice w Europie nie Azjaci lecz "Zdobywcy Kosmosu " z bylych USA..

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil