Gwiazdowski: Nasze emerytury będą głodowe

redaktor Bankier.pl

System emerytalny w Polsce po raz kolejny ma zmienić swoje oblicze. Proponowane przez rząd zmiany rodzą wiele pytań i wątpliwości. Do czego doprowadzi nasze emerytury kolejny rozbiór OFE? Czy prowizja w wysokości 35 mld zł, którą pobierze sobie rząd, mówiąc delikatnie, nie jest zbyt wysoka? Czy pomysł z Pracowniczymi Planami Kapitałowymi może się udać? O to zapytaliśmy prof. Roberta Gwiazdowskiego z Uczelni Łazarskiego.

Anna Drozd: Do czego doprowadzi nasze emerytury kolejny rozbiór OFE?

Robert Gwiazdowski: Państwowy system emerytalny zależy od tego, jaki jest dochód narodowy i jak on zostanie podzielony między tych, którzy go wypracowują, czyli są czynni zawodowo i tych, którzy już są na emeryturze. Nie ma najmniejszego znaczenia, czy to jest OFE, czy to są TFI, czy jest to cokolwiek innego, bo będąc na emeryturze nie będziemy potrzebowali akcji, obligacji czy świadectw udziałowych. Co więcej, na emeryturze nie będziemy potrzebowali nawet pieniędzy. Będziemy potrzebowali owsianki, aspiryny i pielęgniarki. Pieniądz jest tylko instrumentem przenoszenia wartości w czasie. W związku z tym dla przyszłych emerytów ważne jest to, jakie będą warunki pracy dla naszych dzieci i wnuków, bo to oni będą płacili na nasze emerytury. Dziś płacimy na emerytury naszych rodziców i dziadków.

Jak mógłby wyglądać najlepszy program emerytalny?

We współczesnym demokratycznym państwie nie można uciec od świadczeń emerytalnych. Nie można powiedzieć, aby nieprzezorni umierali z głodu na ulicy, bo nieprzezornych jest wielu. Więc w demokratycznym państwie, oni sobie zagłosują, żeby państwo się nimi zajęło. Państwo powinno się nimi zajmować, ale w sposób najmniej konfliktowy i kosztotwórczy. System emerytalny powinien być prosty, żeby nie wydawać miliardów na utrzymywanie systemu komputerowego, który liczy coś czego nie ma, np. kapitał początkowy. Nie ma powodu, abyśmy na emeryturze, która jest świadczeniem przekazywanym przez państwo od pokolenia czynnego zawodowo do pokolenia emerytów, były jakieś zróżnicowania, bo na emeryturze wszyscy mamy równe żołądki, więc emerytury powinny być równe. Niestety, politycy z emeryturami i podatkami robią wiele nieroztropnych rzeczy, bojąc się wyborców i robiąc im wodę z mózgu.

Jak ocenia pan pomysł Pracowniczych Planów Kapitałowych, zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika? Czy to się może udać?

Planowane przez premiera Morawieckiego zmiany to kosmetyczna zmiana istniejącego systemu. Nie ma ucieczki przed emeryturą taką, jak w Nowej Zelandii czy Kanadzie. Mówienie przy okazji Pracowniczych Planów Kapitałowych o tym, że będziemy mieli wyższą emeryturę, przypomina mi to, co mówiło się przy tworzeniu OFE. Musimy pogodzić się z faktem, że stopa zastąpienia będzie bardzo niska i wyniesie 30% naszego wynagrodzenia. Ludziom trzeba powiedzieć wreszcie prawdę, że będą mieli głodowe emerytury. Państwo da im tyle, żeby nie umarli z głodu na ulicy, a o resztę muszą zatroszczyć się sami.

Anna Drozd

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 28 ~Nata

Przy poprzednim transferze nikt nie robił takiego medialnego ataku .. 19 miliardów też trafiło do FRD

Prezes ZUS za czasów PO: "Wyjaśniając dlaczego po przekazaniu przez OFE do ZUS 153 mld złotych na kontach tego ostatniego pojawiło się 134 mld złotych, prezes powiedział, że reszta środków trafiła do Funduszu Rezerwy Demograficznej na wypłatę bieżących i przyszłych świadczeń. "

https://www.wprost.pl/436216/Prezes-ZUS-wyjasnil-co-stalo-sie-z-19-mld-zlotych-ktore-zniknely

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 22 ~realista

To, że PiS socjalem zniszczy gospodarkę było dla mnie oczywiste. Nie spodziewałem się jednak, że będzie to tak szybko.

! Odpowiedz
2 14 ~noss

Jaki PiS. To trzeba się cofnąć o X lat. PiS jest już na końcówce tego niewydolnego systemu. Równie dobrze można obwiniać SLD,PO czy PiS. Szkoda, że tacy ludzie jak prof. Gwiazdowski nie rządzą tylko komentują...

! Odpowiedz
2 23 ~gosc

Optymista. Nie bedzie zadnych emerytur. Ten system sie zawali. Mlodzi wyjada albo zaglosuja za eutanazja, bo niby dlaczego oprocz swoich rodzicow maja innych emerytow utrzymywac.

! Odpowiedz
3 15 ~fqa

Już są głodowe. Za polską emeryturę można se g*wno kupić na świecie. Popatrzcie w internecie gdzie możecie jechać za polską emeryturkę. Zobaczcie.

PIS, PO, SLD a wcześniej układ starego systemu - zawsze Ci sami ludzie stoją na górze!

Wniosek? Wielu Polaków to ciemny lud...

! Odpowiedz
4 22 ~ron2000

Niestety Gwiazdowski ma rację. Emerytów przybywa i w tzw. "demokracji" zawsze zagłosują za socjalizmem. A państwo w ogóle nie powinno zajmować się czymś takim jak emerytury. Niech każdy odkłada gdzie chce i ile chce na starość.

! Odpowiedz
2 2 ~światsieśmieje

Gwiazdowskiego też ?

! Odpowiedz
1 1 ~edw

Morawiecki ma inne zdanie.

! Odpowiedz
5 14 ~leszczyńskipinokio

Ty Gwiazdowski lepiej powiedz jak ciężko pracowałeś w IDM-ie ....w radzie nadzorczej . Ilu ludzi straciło wówczas pieniądze inwestując w tę spółkę !!! Oni już dziś są na głodowych racjach!

! Odpowiedz
4 29 ~Jaś-Fasola

A górnik emeryt po zasadniczej szkole zawodowej otrzymuje 5.000 zł emerytury, co to ma wspólnego ze sprawiedliwością społeczną? Polska to chory kraj

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne