REKLAMA

Gwiazdowski: Łańcuszek się rozrywa - emerytura tylko dla wybranych

2007-01-20 07:31
publikacja
2007-01-20 07:31

Kurier Poranny: Powiedzmy, że mam 55 lat, jestem całkowicie zdolna do pracy, ale chcę przejść na wcześniejszą emeryturę. Dlaczego nie powinnam tego robić?

Robert Gwiazdowski: A dlaczego chce pani na tę emeryturę przejść? Wygrała pani mnóstwo pieniędzy?

Nie, powiedzmy, że po prostu nie chce mi się już dłużej pracować.

- No to w takim razie mam nadzieję, że dobrze zabezpieczyła pani finansowo swoje dzieci na przyszłość. Jeśli bowiem więcej osób pomyśli tak, jak pani, to nie wiem, co się stanie z tymi dziećmi, kiedy przejdą na emeryturę. Jak pani myśli, czego obywatele polscy oczekują po zakończeniu kariery?

Tego, że co miesiąc będą dostawać emeryturę, za którą spokojnie będą sobie żyć.

- I tak właśnie myśli większość społeczeństwa. Ale się myli, bo w naszym kraju to wcale nie jest takie pewne. Wszystko przez tak zwany system emerytalny. Czy pani wie, skąd biorą się pieniądze na te świadczenia? Tak się składa, że na renty i emerytury tych, którzy zakończyli karierę, zrzucają się obowiązkowo wszyscy ci, którzy obecnie pracują - ich dzieci, ale też pani i ja. Pieniądze, które napływają do ZUS w postaci składek odciąganych z naszych pensji, są wydawane na bieżąco.

Natomiast na nasze emerytury składać się będą nasze dzieci i tak dalej. Ktoś, niestety, dał kiedyś Polakom złudne wrażenie, że to oni sami składają się na swoje zabezpieczenie na starość.

Tymczasem jest to trochę taki łańcuszek św. Antoniego. Do funkcjonowania potrzebuje on ciągłego napływu nowych ludzi, którzy będą dorzucać do systemu swoje pieniądze. I tu pojawia się duży problem, bo tych ludzi zaczyna brakować.

Bo rodzi się coraz mniej dzieci?

- Też. Wszystkie prognozy demograficzne mówią o wielkim problemie, jaki nas czeka już wkrótce. Żeby w społeczeństwie dokonywało się tzw. odtwarzanie pokoleniowe, każda rodzina powinna mieć ponad dwójkę dzieci. A proszę mi powiedzieć, kogo dzisiaj stać na wychowywanie trojga czy czworga potomków?

To naprawdę duża sztuka przy polskich realiach i naszych zarobkach. Zwłaszcza te ostatnie pozostawiają wiele do życzenia. Gdyby jeszcze państwo nie pobierało prawie połowy naszej pensji na podatki, składki na ZUS, itp...

Do tego dochodzi jeszcze jeden duży problem - emigracja polskich pracowników.

To po co ktoś stworzył tak wadliwy system?

- Reforma systemu była potrzebna, ale jej założenia okazały się bardzo krótkowzroczne. Kilka lat temu nikt nie mógł przewidzieć, iż tyle osób wyemigruje po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Inaczej łańcuszek mógłby jakoś działać.

Tymczasem okazało się, że nasi pracownicy zostali bardzo chętnie przyjęci na przykład w Wielkiej Brytanii. Państwa unijne borykają się bowiem z takim samym problemem demograficznym, jak my. Tylko że one mogą zaoferować Polakom lepsze wynagrodzenie niż rodzinny kraj i korzystają na tym. Nasi obywatele płacą składki na emerytury za granicą, a polski system zaczyna się sypać.

Jeśli więc nic się nie zmieni, to z czego będzie wypłacana moja emerytura?

- Nadal z tego, co wpłynie do krajowej skarbonki. Tyle że będzie to mniej pieniędzy.

Za kilkanaście lat dostanie pani nie 75 procent, ale około połowy swojej ostatniej pensji. Przejście na emeryturę nie będzie się opłacało, bo spadnie pani poziom życia. Straci na tym też cała gospodarka, bo coraz mniej osób będzie pracowało na rozwój kraju. Oczywiście są jeszcze pieniądze z tak zwanego II filaru, czyli z otwartych funduszy emerytalnych, ale ministerstwo pracy chce, żeby wypłacał je ZUS. Tymczasem nie wiadomo nadal, na jakich zasadach miałoby się to odbywać.

Co więc należałoby zrobić z tym fantem?

- Na przykład zmusić obywateli do rodzenia dzieci, żeby miał na nas kto pracować.

Ale tego nie da się załatwić ustawą.

- Zgadza się. Trzeba by stworzyć warunki życia, które sprzyjałyby zakładaniu i powiększaniu rodzin, czyli na przykład zapewnić wyższe zarobki i obniżyć koszty pracy w postaci podatków i składek na ubezpieczenie.

Do tego przydałoby się jeszcze wydłużenie wieku emerytalnego?

- Jak najbardziej. Obecnie osoba w wieku 55 lat może w naszym kraju przestać pracować i przez następne, powiedzmy dwadzieścia lat, pozostawać na utrzymaniu państwa, czyli nas wszystkich. Do tego dochodzą wywalczone przywileje branżowe, czyli wcześniejsze emerytury górników, nauczycieli itd. Ktoś za to wszystko musi zapłacić, a emerytów przybywa i będzie przybywać.

Gdyby natomiast więcej osób zostało na rynku pracy, to skorzystaliby na tym wszyscy - gospodarka rozwijałaby się, a system emerytalny byłby nadal zasilany pieniędzmi. Pozytywne zmiany odczuliby też sami obywatele.

Dłuższa aktywność zawodowa to dla pracowników same zalety. Pracujący będą bowiem zawsze w lepszej sytuacji finansowej niż emeryci. Będą też mogli dłużej odkładać pieniądze na swoje przyszłe świadczenia i poczują się docenieni, jeśli będą mogli nadal spełniać się zawodowo.

Odgórne wydłużenie wieku emerytalnego może jednak nie załatwić sprawy, bo nie wiadomo, czy starsze osoby będą chętnie zatrudniane przez pracodawców.

- Zapewniam, że tego nie należy się obawiać. Na polskim rynku już zaczynają się bowiem dziać niespotykane rzeczy. Otóż osoby po czterdziestce są coraz chętniej przyjmowane do pracy.

Dlaczego? Bo to się przedsiębiorcom po prostu opłaca. Starszy pracownik nie opuści tak chętnie firmy jak młodszy, żeby wyjechać za granicę, więc można sobie pozwolić na zainwestowanie w jego przeszkolenie. Natomiast kobieta nie zajdzie w ciążę i nie pójdzie na urlop macierzyński czy wychowawczy, zostawiając pracę. Nie do przecenienia jest doświadczenie takich osób.

Teraz przydałoby się jeszcze, żeby korzyści z wydłużenia wieku emerytalnego dostrzegli ci, którzy tworzą polskie prawo.

Dziękuję za rozmowę.


Kurier Poranny

Źródło:Kurier Poranny
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (17)

dodaj komentarz
~olo
Absolutnie nie zgadzam się z p. Gwiazdowskim. On chyba zapomina że żyjemy w kapitalizmie. Ja będąc przedsiębiorcą właśnie takiemu starszemu pracownikowi płaciłbym grosze bo raz że stary i ciężko mu znaleźć jakąkolwiek pracę a dwa że właśnie z powodu wieku nigdzie nie wyjedzie więc nie ma wyboru. Owszem, inwestowałbym Absolutnie nie zgadzam się z p. Gwiazdowskim. On chyba zapomina że żyjemy w kapitalizmie. Ja będąc przedsiębiorcą właśnie takiemu starszemu pracownikowi płaciłbym grosze bo raz że stary i ciężko mu znaleźć jakąkolwiek pracę a dwa że właśnie z powodu wieku nigdzie nie wyjedzie więc nie ma wyboru. Owszem, inwestowałbym w niego żeby był dobry w swoim fachu ale niech zarabia 1.000 brutto. Poza tym Gwiazdowski raz mówi że nie ma kasy na emerytury a potem mówi że płace netto są niskie bo składki na emeryturę są za wysokie. Kolejna rzecz to to, że wysokość emerytury zależy od ilości osób które płacą składki a nie od samej ilości osób w kraju. W takim razie w Chinach z emerytury wystarczyłoby każdemu na Rollc- Royce`a i pałac ze złota.
~37_latek
No zostało mi około 28 lat pracy, a może kolejne 3 lub więcej ....? I co dalej, mam 2 dzieci czyli powinienem jeszcze kilka spłodzić, żeby przyszli emeryci otrzymali emeryturę? No to "lekka" - przesada!!! Widzę tylko jedno rozwiązanie - przeciętne płace w tym kraju dorównają do średniej Niemiec czy Francji,No zostało mi około 28 lat pracy, a może kolejne 3 lub więcej ....? I co dalej, mam 2 dzieci czyli powinienem jeszcze kilka spłodzić, żeby przyszli emeryci otrzymali emeryturę? No to "lekka" - przesada!!! Widzę tylko jedno rozwiązanie - przeciętne płace w tym kraju dorównają do średniej Niemiec czy Francji, a jak nie to 90% młodego pokolenia wyemigruje tam, gdze będą pracować na siebie, a nie na bandę postkomunistycznych darmozjadów - osoby dotknięte niesłusznie tą wypowiedzią przepraszam, lecz nie przepraszam: członków PZPR, całej byłej i obecnej lewicy z ich UB i SB-kami itd..., którzy cieszą się demokracją, a powinni co najwyżej żyć w slamsach, zresztą szkoda gadać bo nowe pokolenia osiemnastolatków napewno nie będą się martwić emerytami i znajdą miejsce bardziej godne do życia.
~atom
gwiazdowski-kawa na lawe,jak wy naprawde sie nazywacie???-wasze troski sa baaaardzo podobne do tez o feuerbachu,znacie tego kanalie od swiatowej troski o robotnika???
~
A piramidy finansowe są ponoć zakazane...
Więc z tego wynika że ZUS jest instytucją działającą niezgodnie z prawem!
~Emerytka po 35 latach pracy
Oczywiscie doczekamy sie czasow , ze staniemy przed faktem i bez grosza.Ci ktorzy solidnie pracowali zostana nedarzami ., a moze by tak ktos podjol dezyzje o takich rencistach , ktorzy zyja na koszt panstwa , otrzymujac rente a praca sie nie zchanbili, bo rente kupuja caly czas . Czy uwaza pan , ze takich rencistow nie ma a moz by Oczywiscie doczekamy sie czasow , ze staniemy przed faktem i bez grosza.Ci ktorzy solidnie pracowali zostana nedarzami ., a moze by tak ktos podjol dezyzje o takich rencistach , ktorzy zyja na koszt panstwa , otrzymujac rente a praca sie nie zchanbili, bo rente kupuja caly czas . Czy uwaza pan , ze takich rencistow nie ma a moz by tak solidniej kontrolowac orzecznikow ZUS komu tak naprawde renty przyznaja? A do pracy ich wygonic bo sa zdrowi ale jak mozna zyc na koszt podatnikow i panstwa to czemu nie . Dlaczego ja co solidnie pracowalam i zapracowalam sobie na niby spokojna EMERYTURE mam mysles , ze ja kiedy nie dostane bo ZUS okazal sie niewyplacalny. Orzecznicy ZUS-u odbieraja renty naprawde chorym ludziom aby dza nierobaa ile takich nierobow jest w polsce. Emerytka
~bosman
po co Pan piepszysz takie bzdury. Przecież to wy trwonicie wszystkie pieniądze a ludziom wmawiacie bzdury. Normalny obywatel otrzymuje raz odprawe, jak dożyje, gdy odchodzi na emeryturę, a wy w rządzie postępujecie jak łowcy skór, czekacie i zacieracie ręce ilu umże i nie trzeba będzie emerytur i odpraw. Swoim dajecie po co Pan piepszysz takie bzdury. Przecież to wy trwonicie wszystkie pieniądze a ludziom wmawiacie bzdury. Normalny obywatel otrzymuje raz odprawe, jak dożyje, gdy odchodzi na emeryturę, a wy w rządzie postępujecie jak łowcy skór, czekacie i zacieracie ręce ilu umże i nie trzeba będzie emerytur i odpraw. Swoim dajecie po kilka razy odprawy i to po paru miesiącach pracy w różnych rządowych i nie tylko instytucjach. Kto jak nie wy okradacie społeczeństwo dając w spółce skarbu państwa pensje miesięczną w wysokości 200 tys. Trzeba byś nie lada idiotą żeby wam nadal wierzyć. Jak najszybciej rozpieprzyć takie instytucje jak ZUS, skarbówki i obecny rząd, a nie policje czy inne agencje od utrzymania porządku. Jak najszybciej wymienić też całe sądownictwo, jest wielu młodych a będzie lepiej.
~wujekadam
Emerytury dawać tylko pracownikom policji, wojska i dygnitarzom państwowym w wieku 40-lat,w/g znanej już zasady rząd się wyżywi.Cała reszta do roboty,bez emerytury.
~PRZECIWNIK
a zpo czątku jak dzieci bedziesz mieć kupe i małe to ja co może jeszcze mam płacic składki na zapomogi - po to tylko żebyś się miała dalej za co pieprz. i dzieci robić - SPADAJ Z TĄ PROPOZYCJA
liza
Czlowieku wiesz o czym mowisz w ogole.Ja mam 1dzieco,moja siostra tak samo 1 ,druga nie ma i nie bedzie miala i wcale.Nie chcialysmy miec tabunu tylko 2. Nas bylo 4 dz-rodzice byli po studiach- nigdy a to nigdy nie wyciagnelismy reki po jakakolwiek pomoc.Ojcu w 51r zaproponowano prace w prokuraturze ,zrezygnowal z wykonywania zawodu Czlowieku wiesz o czym mowisz w ogole.Ja mam 1dzieco,moja siostra tak samo 1 ,druga nie ma i nie bedzie miala i wcale.Nie chcialysmy miec tabunu tylko 2. Nas bylo 4 dz-rodzice byli po studiach- nigdy a to nigdy nie wyciagnelismy reki po jakakolwiek pomoc.Ojcu w 51r zaproponowano prace w prokuraturze ,zrezygnowal z wykonywania zawodu i wcale nie bylo tak rozowo,pracowalismy w kazde wakacje,wiec nie mow mi czlowieku ,ze 3-4 dzieci to zebractwo. Bylo skromnie,ale niczego nam nie brakowalo,rodzice mogli chodzic z podniesionym czolem,Pieniadze sa ,a za chwile moze ich nie byc.Uwazam ,ze nalezy bezwzglednie zabrac pieniadze tym kanaliom ,ktore gnebily swoich rodakow,oczywiscie nie rozwiaze to skali problemu ale bedzie dla nmie elementem sprawiedliwosci
~kilik8
No przecież nie za dwudziestkę dzieci ale tylko od czwórki czy trójki.
Warto się nad tym zastanowić!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki